Służba cywilna: Nie można zaskarżyć wyników postępowania kwalifikacyjnego

Dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie Krajowa Szkoła Administracji Publicznej przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne. Po zakończeniu prac przez zespół sprawdzający nie można zweryfikować wyników tego postępowania.

Aktualizacja: 03.07.2016 17:55 Publikacja: 03.07.2016 09:05

Służba cywilna: Nie można zaskarżyć wyników postępowania kwalifikacyjnego

Foto: www.sxc.hu

Problem

Pracownik służby cywilnej złożył do Szefa Służby Cywilnej zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego. Czy jeżeli będzie niezadowolony z wyników uzyskanych na egzaminie przeprowadzonym przez zespół sprawdzający, będzie mógł domagać się zweryfikowania tych wyników przez Szefa Służby Cywilnej oraz sąd administracyjny?

Co mówią przepisy

W art. 43 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) przewidziano, że Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (KSAP) prowadzi postępowanie kwalifikacyjne dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. W tym celu powoływany jest zespół sprawdzający. Postępowanie kwalifikacyjne ma formę pisemnego egzaminu, w trakcie którego w odrębnych częściach sprawdza się wiedzę (pytania testowe) i umiejętności (test psychologiczny) niezbędne do wypełniania zadań służby cywilnej. W 2016 r. taki sprawdzian odbędzie się 2 lipca (por. https://bip.kprm.gov.pl).

Wyniki postępowania wyraża się w punktach. Punkty przyznawane są osobno za każdą część sprawdzianu. Warunkiem zakończenia sprawdzianu z wynikiem pozytywnym jest uzyskanie w każdej części sprawdzianu co najmniej 1/3 maksymalnej możliwej do uzyskania w tej części liczby punktów oraz uzyskanie w całym sprawdzianie co najmniej 3/ 5 maksymalnej możliwej do uzyskania w całym sprawdzianie liczby punktów. Zsumowane wyniki podlegają uszeregowaniu w porządku malejącym i są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego określa szczegółowo rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2009 r. Absolwenci KSAP, którzy podjęli pracę w służbie cywilnej i są zainteresowani uzyskaniem mianowania, nie muszą przystępować do postępowania kwalifikacyjnego. Posiadanie przez takie osoby wiedzy, umiejętności i predyspozycji kierowniczych niezbędnych do wypełniania zadań służby cywilnej jest sprawdzane w toku kształcenia w tej szkole i potwierdzane dyplomem jej ukończenia (art. 46 u.s.c.).

Szef Służby Cywilnej sprawuje nadzór nad zgodnym z przepisami prawa przebiegiem postępowania kwalifikacyjnego, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w przebiegu tego postępowania nakazuje usunięcie naruszenia prawa (art. 44 u.s.c.).

Mianowań dokonuje się w ramach limitu określonego w ustawie budżetowej. Maksymalna liczba nowych mianowań w 2016 r. wynosi 200. Szef Służby Cywilnej dokonuje mianowania pracownika służby cywilnej, który ukończył w danym roku postępowanie kwalifikacyjne z wynikiem pozytywnym i z miejscem uprawniającym do mianowania lub ukończył KSAP. Osiągnięcie miejsca uprawniającego do mianowania oznacza uzyskanie w postępowaniu kwalifikacyjnym pozytywnego wyniku z sumą punktów pozwalającą na mianowanie wszystkich osób, które uzyskały tę sumę punktów bez konieczności przekroczenia limitu. Ustalenie miejsca uprawniającego do mianowania następuje po uwzględnieniu liczby mianowań absolwentów KSAP (art. 48 u.s.c.).

Prawnik wyjaśnia

Anna Puszkarska, radca prawny

Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza zespół sprawdzający powołany przez dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Takie postępowanie nie rozstrzyga indywidualnej sprawy administracyjnej. Ustalenie jego wyników nie jest aktem ani czynnością z zakresu administracji publicznej i nie może być weryfikowane przez Szefa Służby Cywilnej ani sąd administracyjny.

Zespół sprawdzający

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego, w celu przeprowadzenia w danym roku takiego postępowania, dyrektor KSAP powołuje, liczący co najmniej 8 członków, zespół sprawdzający spośród osób, których wiedza, doświadczenie i umiejętności dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań zespołu sprawdzającego.

Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej wyznacza spośród członków zespołu przewodniczącego i sekretarzy, a na wniosek przewodniczącego może wyznaczyć wiceprzewodniczącego zespołu. Z zarządzeniem dyrektora KSAP w sprawie powołania zespołu sprawdzającego do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w 2016 r. można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej KSAP (http://bip.ksap.gov.pl).

Do zadań zespołu sprawdzającego należy: sprawdzenie prawidłowości i kompletności zgłoszeń do postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzenie sprawdzianu, ustalenie wyników poszczególnych części sprawdzianu, ustalenie wyników całego sprawdzianu, ustalenie listy osób, które zakończyły sprawdzian z wynikiem pozytywnym oraz dokonanie uszeregowania zsumowanych wyników postępowania kwalifikacyjnego. Zespół obraduje na posiedzeniach. Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół. Protokół podpisują członkowie zespołu obecni na posiedzeniu. Zespół sprawdzający podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwały większością głosów, przy obecności co najmniej 2/ 3 składu zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

Sprawdzian przeprowadza się pod nadzorem co najmniej 2 członków zespołu sprawdzającego. Członkowie zespołu nadzorujący przebieg sprawdzianu sporządzają w tym zakresie protokół cząstkowy. Do rozkodowania prac przewodniczący zespołu wyznacza spośród członków zespołu co najmniej 2 osoby, które nie sprawdzały odpowiedzi. Z rozkodowania prac sporządza się protokół podpisywany przez członków zespołu sprawdzającego, którzy dokonali rozkodowania. Przewodniczący zespołu sporządza, w terminie 14 dni od dnia zakończenia prac zespołu, sprawozdanie z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego i przekazuje je dyrektorowi KSAP. Do sprawozdania dołącza się uchwały zespołu, zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów, którzy zakończyli sprawdzian z wynikiem pozytywnym, protokoły posiedzeń zespołu, protokoły cząstkowe oraz protokół rozkodowania arkuszy odpowiedzi.

Niezaskarżalny akt wiedzy

Do czasu zakończenia prac przez zespół sprawdzający może on zmieniać podjęte przez siebie uchwały. Może ta nastąpić także na wniosek uczestnika postępowania kwalifikacyjnego. W postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2012 r. (sygn. I OSK 2867/12) zwrócono jednak uwagę, że tryb prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego został uregulowany w u.s.c. oraz w rozporządzeniu wykonawczym kompleksowo, bez odesłania do przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Postępowanie kwalifikacyjne nie rozstrzyga sprawy indywidualnej. Nie jest to postępowanie konkursowe na określone stanowisko, lecz sprawdzian wiedzy i umiejętności pracowników służby cywilnej na potrzeby przyszłych mianowani. Ocena pracy pisemnej w postępowaniu, które nie kończy się decyzją ani innego rodzaju rozstrzygnięciem, do którego miałyby zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, nie stanowi aktu ani czynności z zakresu administracji publicznej. Jest ona wynikiem sprawdzenia wiedzy i umiejętności kandydata dokonanego przez zespół sprawdzający, a tego rodzaju czynności są wyłączone z kognicji sądu administracyjnego (por. także postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 sierpnia 2012 r., sygn. VII SA/Wa 2577/11).

podstawa prawna: art. 40-51 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1111 ze zm.),

podstawa prawna: rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (DzU z 2009 r. nr 218, poz. 1695).

Problem

Pracownik służby cywilnej złożył do Szefa Służby Cywilnej zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego. Czy jeżeli będzie niezadowolony z wyników uzyskanych na egzaminie przeprowadzonym przez zespół sprawdzający, będzie mógł domagać się zweryfikowania tych wyników przez Szefa Służby Cywilnej oraz sąd administracyjny?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP