Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze

W budżecie państwa na koniec marca br. odnotowano 24 mld zł deficytu i "budżet wygląda całkiem dobrze", poinformował minister finansów Andrzej Domański w Radiu Zet.

Aktualizacja: 12.04.2024 11:31 Publikacja: 12.04.2024 11:11

minister finansów Andrzej Domański

minister finansów Andrzej Domański

Foto: PAP/Radek Pietruszka

"Budżet po pierwszych trzech miesiącach tego roku wygląda całkiem dobrze. Dokładne dane pokażemy w poniedziałek. Natomiast dzisiaj mogę powiedzieć, że po trzech miesiącach mamy deficyt na poziomie 24 mld zł - czyli 13% planu na cały rok - czyli mniej od zwykłej proporcji" - powiedział Domański w Radiu Zet.

Minister powiedział, że dochody budżetu znalazły się "na poziomie 146 mld zł i jest to wzrost o 17% w stosunku do kwartału roku poprzedniego", a wydatki na poziomie 170 mld zł.

"Dużą kwotę przeznaczyliśmy na subwencję dla samorządów - to jest kwota 41 mld zł" - dodał minister.

"To jest sytuacja w I kwartale i widzimy na horyzoncie wyzwania. [Z budżetem] jest dobrze"- podsumował Domański.

Jak podało Ministerstwo Finansów w marcu w budżecie państwa na koniec lutego br. odnotowano 7,84 mld zł deficytu. Po lutym 2024 r. dochody budżetu państwa wyniosły 104,03 mld zł - tj. 15,2% planu. Wykonanie wydatków budżetu państwa po lutym br. wyniosło 111,87 mld zł tj. 12,9% planu, podano także.

Ustawa budżetowa na 2024 r. przewiduje dochody budżetu państwa w kwocie ok. 682 mld zł, limitem wydatków na poziomie ok. 866 mld zł i deficytem budżetowym nie większym niż 184 mld zł.

Czytaj więcej

Rekordowe zadłużenie Polski poza budżetem

Minister finansów Andrzej Domański o wprowadzeniu euro w Polsce

Posiadanie własnej waluty wspiera wzrost gospodarczy w czasach kryzysów, a wprowadzenie euro nie pomogłoby polskiej gospodarce, poinformował minister finansów Andrzej Domański.

"Nie - chociaż jest to oczywiście bardziej złożony problem. Polska gospodarka już wielokrotnie korzystała na tym, że mamy polską walutę, która w czasach kryzysów wspiera wzrost gospodarczy" - powiedział Domański, odpowiadając na pytanie "czy wprowadzenie euro pomogłoby polskiej gospodarce?".

Domański o inflacji i przywróceniu VAT na żywność

Inflacja konsumencka CPI ukształtuje się na poziomie ok. 4-5% r/r na koniec br., ocenia minister finansów Andrzej Domański. Według niego, przywrócenie 5-proc. stawki VAT na żywność miało niewielki wpływ na ceny w sklepach.

"Jako ministra finansów cieszy to, że mamy najniższą inflację od 5 lat. Ceny żywności w lutym i w marcu spadały w ujęciu miesiąc do miesiąca. Moim zdaniem, inflacja na koniec tego roku będzie na poziomie w okolicach prawdopodobnie ok. 4-5%. Zobaczymy delikatne odbicie w II połowie roku. […] O potężnej drożyźnie, z jaką mieliśmy do czynienia w latach poprzednich, moim zdaniem, nie ma takiego ryzyka, że taka sytuacja się powtórzy" - powiedział Domański.

"Obserwujemy, że przywrócenie stawki 5% VAT na żywność miało bardzo niewielki wpływ na ceny w sklepach" - dodał Domański

Czytaj więcej

Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w marcu 2024 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%. Konsensus rynkowy wynosił: +2,3% r/r i +0,4% m/m.

Według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego (NBP) powrót do 5-proc. stawki VAT podniesie inflację o 0,9 pkt proc. w 2024 r. i pozostanie bez wpływu na inflację w 2025 r. Ceny żywności są tym czynnikiem, na który gospodarstwa domowe patrzą najsilniej, formułując swoje oczekiwania inflacyjne.

Minister finansów o niedzielach handlowych

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, że jest zwolennikiem przywrócenia handlu w niedziele i ma nadzieję, że uregulowanie tego tematu ma szanse realizacji w tym roku.

"[Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu] z punktu widzenia budżetu oznaczałoby to nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy związane z wyższymi wpływami z VAT, bo sprzedaż detaliczna oczywiście, by wzrosła. Mamy tutaj inne aspekty pozagospodarcze - Polacy chcą aby te niedziele w jakimś wymiarze wróciły. Mamy projekt Trzeciej Drogi i mamy projekt Koalicji Obywatelskiej. Jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę, podkreślam" - powiedział Domańsk.

Żaden sklep nie będzie zmuszony do tego, aby w niedziele pracował. Niezwykle ważne jest to, by każdy pracownik musi mieć zapewnione dwie wolne niedziele lub dwa wolne weekendy, […] za pracę w niedziele dwukrotnie wyższe wynagrodzenia" - zaznaczył minister.

Dodał, że ma nadzieję na uregulowanie tego tematu w rządzącej koalicji w tym roku.

"Mam nadzieję. Moja współpraca z ministrami zarówno z Trzeciej Drogi, jak i z Lewicy wygląda bardzo dobrze. Będę przekonywał koleżanki i kolegów, że to jest korzystne rozwiązanie [handel w niedziele], aczkolwiek to nie jest projekt prowadzony przez Ministerstwo Finansów" - powiedział Domański.

Pod koniec marca Polska 2050 - wchodząca w skład Trzeciej Drogi - przedstawiła projekt ustawy wprowadzający dwie niedziele handlowe w miesiącu. Koalicja Obywatelska w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" zapowiadała całkowite zniesienia zakazu handlu w niedziele.

"Budżet po pierwszych trzech miesiącach tego roku wygląda całkiem dobrze. Dokładne dane pokażemy w poniedziałek. Natomiast dzisiaj mogę powiedzieć, że po trzech miesiącach mamy deficyt na poziomie 24 mld zł - czyli 13% planu na cały rok - czyli mniej od zwykłej proporcji" - powiedział Domański w Radiu Zet.

Minister powiedział, że dochody budżetu znalazły się "na poziomie 146 mld zł i jest to wzrost o 17% w stosunku do kwartału roku poprzedniego", a wydatki na poziomie 170 mld zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan
Budżet i podatki
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Budżet i podatki
Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?
Budżet i podatki
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Budżet i podatki
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę