Prezes Małgorzata Gersdorf odpowiada Komisji Europejskiej i trafia do rzecznika dyscyplinarnego

We wtorek kierująca Sądem Najwyższym zawiadomiła KE, jak wykonano zabezpieczenie Trybunału UE. Zeznawała też w sprawie wypowiedzi Macieja Nawackiego z KRS.

Aktualizacja: 07.11.2018 07:46 Publikacja: 06.11.2018 17:53

Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorf

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Profesor Małgorzata Gersdorf przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w SN w celu zastosowania się do postanowienia TSUE, który 19 października nakazał przywrócenie pełni praw sędziom SN usuniętym w wyniku reformy. Prezes Gersdorf informuje, że wszyscy sędziowie SN objęci środkami tymczasowymi zostali wezwani do podjęcia obowiązków służbowych. Do 31 października 22 sędziów stawiło się w pracy. Części przydzielono już sprawy do rozpoznania.

Czytaj także:

- I Prezes SN do KE: wykonaliśmy zabezpieczenie TSUE

- Gersdorf wezwana do rzecznika dyscyplinarnego

Prof. Gersdorf informuje także (powołując się na powszechnie dostępne środki masowego przekazu), że organy władzy ustawodawczej i wykonawczej zastanawiają się nad sposobem wykonania przedmiotowego postanowienia.

W szczególności, pisze pierwsza prezes SN, wątpliwości władz wywołuje to, czy trzeba nowelizować ustawę o SN, by sędziowie, których dotyczą przepisy wymienione w postanowieniu TSUE, mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków służby, jakie przysługiwały im do 3 kwietnia. Prezes nie ocenia tej sytuacji.

We wtorek Małgorzata Gersdorf została też przesłuchana (w charakterze świadka) przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika. Chodzi o zawiadomienie, które złożyła do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy SO w Olsztynie, w sprawie wypowiedzi członka Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Macieja Nawackiego z Sądu Rejonowego w Olsztynie. 28 sierpnia 2018 r. sędzia Nawacki udzielał wywiadu telewizyjnego, w którym stwierdził, że sędziowie Sądu Najwyższego „dopuszczają się łamania prawa w Polsce". Towarzyszyła temu zapowiedź, że „spotkają się z adekwatną reakcją w tym zakresie", oraz stwierdzenie: „jeżeli ktoś łamie prawo, nie przestrzega go w sposób rażący, łamie porządek konstytucyjny w Polsce, to spotka się chociażby z odpowiedzialnością dyscyplinarną".

W związku z tą wypowiedzią przesłała do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy SO w Olsztynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego. Ten przesłuchał również sędziego Nawackiego.

Sprawa trafiła także do KRS. Ta ma zająć stanowisko wobec wypowiedzi naruszającej prawa sędziów Sądu Najwyższego.

Tymczasem podczas trwającego posiedzenia Leszek Mazur, jej przewodniczący złożył wniosek, by poczekać z konkursem do SN, aż Kancelaria Prezydenta odpowie, czy ten obwieścił wakaty zwolnione po sędziach przeniesionych w stan spoczynku. Oponowała poseł Krystyna Pawłowicz. Ostatecznie KRS zdecydowała, że odbędzie się dyskusja nad tym punktem. ©?

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił