fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Pierwsza Prezes SN pisze do KE: jak SN wykonał zabezpieczenie TSUE

Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf poinformowała Komisję Europejską o środkach podjętych w SN w celu zastosowania się do postanowienia zabezpieczającego, które TSUE wydał 6 listopada 2018 r.

Pismo noszące datę 31 października 2018 r. zostało skierowane do Komisji Europejskiej za pośrednictwem Przedstawicielstwa KE w Polsce. Informacja została również przesłana do wiadomości Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pierwsza Prezes SN informuje w zawiadomieniu  szczegółowo o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 października 2018 r. w sprawie C-619/18. Trybunał nakazał wtedy Polsce zamrożenie zmian w Sądzie Najwyższym m.in. powrót sędziów, którzy na mocy nowych przepisów przeszli w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat i wstrzymanie naboru nowych sędziów.

Jak informuje Prezes Gersdorf,  19 października br. wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w Sądzie Najwyższym i do dnia 31 października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania.

Prezes poinformowała również, że organy władzy ustawodawczej i wykonawczej rozważają obecnie, w jaki sposób wykonać  postanowienie TSUE.

- W szczególności wątpliwości tychże organów wywołuje to, czy dla zapewnienia, by sędziowie SN, których dotyczą przepisy wymienione w postanowieniu TSUE z 19 października 2018 r., mogli pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im do 3 kwietnia 2018 r. , konieczna jest zmiana ustawy z 8 grudnia o Sądzie Najwyższym - wskazała I Prezes SN.

Czytaj też:

Krajowa Rada Sądownictwa czeka na prezydenta

"Prezydent zachowałby się elegancko, gdyby sędziów przeprosił"

Laskowski: zorganizowanie pracy w nowym SN jest trudne

"Dublerzy" w Sądzie Najwyższym dopuszczani do orzekania?

Prof. Łętowska: Kto i jak ma wykonać decyzję Luksemburga

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA