Laskowski: zorganizowanie pracy w nowym SN jest trudne

Michał Laskowski , sędzia sądu najwyższego i jego rzecznik prasowy.

Aktualizacja: 02.11.2018 06:11 Publikacja: 02.11.2018 06:00

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: tv.rp.pl

Rz: Do Sądu Najwyższego trafiło 27 nowych sędziów, wrócili też wysłani w przedwczesny stan spoczynku. Nie zabraknie dla nich biurek?

Michał Laskowski: Sytuacja jest trudna, bo Sąd Najwyższy nie ma wystarczająco dużo pomieszczeń dla nowych sędziów, przy zachowaniu dotychczasowych standardów i warunków pracy.

Czytaj także: Rzecznik SN: Sędziów jest za mało, a obowiązków coraz więcej

 

Ale przecież Sąd Najwyższy liczył już kiedyś prawie 90 sędziów i urzędował w tym samym gmachu, a nie słyszałem o potrzebie nowych lokali?

Już wcześniej były problemy z ulokowaniem asystentów i sekretariaty nie mieściły się z aktami. Teraz Sąd Najwyższy ma liczyć 120 sędziów, a nie 90, a przestrzeni jest tyle samo. Poza tym nowe izby to nie tylko sędziowie, ale też cała infrastruktura, jak asystenci czy sekretariaty. Do tego dochodzi zupełnie nowa Kancelaria Izby Dyscyplinarnej z biurami i archiwum. Aby zapewnić dotychczasowe warunki pracy, potrzeba niemal 100 dodatkowych pomieszczeń.

Czy zapowiadane ich poszukiwania trwają?

Od początku roku podejmowane były różne starania i brane pod uwagę różne możliwości. Z różnym skutkiem. Rozwiązania polegające na najmie komercyjnym przestrzeni biurowej czy też usytuowaniu nowych izb w Sądzie Okręgowym zostało odrzucone po zaangażowaniu się Ministerstwa Sprawiedliwości i propozycji przejęcia części budynku zajmowanej przez IPN.

Sąd Najwyższy przejmie pokoje po IPN?

Sytuacja nie jest jasna. Po serii spotkań, w które zaangażowała się Kancelaria Prezydenta, mamy zapewnienie, że SN otrzyma w grudniu 20 dodatkowych pomieszczeń od IPN, ale to tylko w małej części rozwiązuje problem.

Rzeczywiście potrzeba nowych pracowników i wyposażenia?

Częściowo tak. Nowe izby trzeba zorganizować od początku, zatrudnić nowych pracowników, wyposażyć sędziów i sekretariaty.

Są na to pieniądze?

W odniesieniu do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych są na to środki w budżecie SN. Izba Dyscyplinarna dysponuje odrębnym budżetem, z którego jest to finansowane.

Kiedy zaczną orzekać izby Dyscyplinarna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych?

Izba Dyscyplinarna zaczęła już pracować. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na rozpoznanie czeka ponad 190 spraw. Nowi sędziowie stawiają się już w sądzie i po zakończeniu formalności związanych z podjęciem pracy będą mogli przystąpić do orzekania.

Rz: Do Sądu Najwyższego trafiło 27 nowych sędziów, wrócili też wysłani w przedwczesny stan spoczynku. Nie zabraknie dla nich biurek?

Michał Laskowski: Sytuacja jest trudna, bo Sąd Najwyższy nie ma wystarczająco dużo pomieszczeń dla nowych sędziów, przy zachowaniu dotychczasowych standardów i warunków pracy.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP