Wyższa pensja i stała umowa mogą przekonać do zmiany pracodawcy

Atrakcyjne wynagrodzenie wciąż jest najsilniejszym argumentem za przyjęciem oferty zatrudnienia, lecz firmy, które chcą się wyróżnić spośród konkurencji, powinny też zadbać o dobrą atmosferę czy elastyczne godziny pracy.

Aktualizacja: 06.01.2019 20:42 Publikacja: 06.01.2019 20:00

Wyższa pensja i stała umowa mogą przekonać do zmiany pracodawcy

Foto: Adobe Stock

Dobra pensja, stabilna praca i przyjazna atmosfera w firmie to złota trójka mająca największy wpływ na decyzje Polaków podczas szukania nowej pracy. W udostępnionym „Rzeczpospolitej" badaniu firmy Nielsen, które objęło w minionym roku tysiąc osób, na atrakcyjne wynagrodzenie (wyższe niż dotychczasowa pensja) i stałą umowę zwracała uwagę ponad połowa ankietowanych poproszonych o wskazanie trzech czynników najważniejszych przy wyborze nowego zajęcia.

Rozwój dla młodych

Jak wyjaśnia Anna Maria Stawiska, kierownik zespołu badań konsumenckich w Nielsenie, satysfakcjonujące wynagrodzenie, stała umowa o pracę czy nawet dobra atmosfera to czynniki higieniczne – swojego rodzaju „must have" każdego pracodawcy. Z drugiej jednak strony ponad dwie piąte Polaków nie wskazuje atrakcyjnej płacy wśród najważniejszych kryteriów wyboru zatrudnienia... Oni większą uwagę niż pozostali badani przywiązują do możliwości rozwoju i zdobycia nowych kompetencji, bliskości domu oraz jakości benefitów pozapłacowych. Nie bez powodu – jak wynika z danych Nielsena, tę grupę tworzą młodzi ludzie z pokolenia 20–30-latków, z krótkim stażem pracy (do pięciu lat) i często z małymi dziećmi, czyli osoby, które zwykle dopiero zaczynają budować swoją pozycję zawodową. Podobne nastawienie pokazują także badania oczekiwań absolwentów uczelni, którzy najchętniej wybierają pracę dającą perspektywę dobrych zarobków w przyszłości.

Anna Maria Stawiska podkreśla, że duże znaczenie ma płeć i cykl życia, w którym obecnie się znajdujemy – zwiększają one ważność jednych czynników, a zmniejszają wagę innych. Z badania Nielsena wynika np., że kobiety w wieku 25–38 lat częściej niż inni pracownicy potrzebują elastycznych godzin pracy, co jest związane z posiadaniem rodziny i małych dzieci. Z kolei mężczyźni w tym samym wieku stawiają głównie na awans i własny rozwój, co cenią bardziej niż wyższe zarobki.

Kariera dla menedżera

Jednak nawet wśród doświadczonych pracowników atut wyższej pensji maleje, co wykazała ubiegłoroczna edycja raportu firmy rekrutacyjnej Antal, opisującego aktywność specjalistów i menedżerów. Po raz pierwszy od lat na pierwszym miejscu wśród przyczyn ostatniej zmiany pracy znalazły się bardziej atrakcyjne możliwości rozwoju kariery (45 proc.). Wyższe zarobki, choć też doceniane (przekonały 44 proc. badanych), spadły na drugą pozycję.

Jak podkreśla Agnieszka Gajewska, konsultant w firmie rekrutacyjnej HRK, wybór pracodawcy nie wiąże się już wyłącznie z wizerunkiem organizacji i wysokością pensji. Coraz częściej kandydaci zwracają uwagę m.in. na środowisko pracy, a na znaczeniu zyskują atmosfera panująca w zespole czy styl zarządzania potencjalnego przełożonego. Potwierdza to Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page. Według niego zarówno badania jak i praktyka wykazują, że zaoferowanie wyższej pensji może już nie wystarczyć, aby utrzymać i przyciągnąć talenty.

Krzysztof Kosy, psycholog biznesu zaznacza, że im wyższe zarobki, tym mniejsze znaczenie ma kolejna podwyżka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że silna w części branż konkurencja o pracowników sprawiła, że w nieco większym stopniu zostały już zaspokojone oczekiwania finansowe Polaków. W rezultacie zwracamy większą uwagę na możliwość zarządzania swoim czasem. Widać to np. określając znaczenie, jakie uczestnicy badania Nielsena przywiązują do bliskości pracy i domu– doceniana przez 29 proc. pracowników, jest niewiele mniej ważna od dobrej atmosfery w firmie.

Liczą się też elastyczne godziny pracy – istotne dla co piątego z badanych. Z drugiej strony tyle samo osób ceni sobie pracę w określonych godzinach, co można uznać jako sprzeciw wobec wymaganej przez część firm niemal stałej dostępności „pod e-mailem i telefonem".

Czas to pieniądz

Zdaniem Krzysztofa Kosego coraz więcej Polaków, szczególnie ci, którzy pracują jako jednoosobowe firmy, przekłada na wartość finansową cały czas, jaki muszą poświęcić pracy, a więc także czas na dojazd. Jeśli zabiera on dwie, trzy godziny dziennie, to przy pięciu dniach pracy mamy dodatkową, bezpłatną dniówkę. Tymczasem w wielu firmach pokutuje podejście z początków polskiego kapitalizmu lat 90., że pracownik ma się dostosować od wszelkich oczekiwań, a nawet fanaberii pracodawcy. – Firmy nie mają przemyślanych do końca pomysłów na dostępność i mobilność pracowników – ocenia psycholog, który wspomina niedawną rekrutację w jednej z międzynarodowych spółek. Nie udało jej się znaleźć kandydata na menedżera, który jeden dzień miał pracować w centrali, a przez resztę tygodnia podróżować po kraju i Europie Środkowej.

Według danych Nielsena pracownicy, którym nie zależy na stałej umowie (przede wszystkim młodzi ludzie) bardziej niż pozostali cenią dobrą atmosferę w pracy, elastyczne godziny i bliskość domu.

Dobra atmosfera w pracy jest czynnikiem, który wpływa na pozostanie pracownika w firmie, jak dowodzą badania Michael Page. – Aż 97 proc. pracowników uznało relacje z przełożonym i współpracownikami za bardzo istotny aspekt życia zawodowego – mówi Piotr Dziedzic. Dodaje, że dla 89 proc. ważne było zachowanie równowagi między pracą i życiem prywatnym.

– Tym, co może wyróżnić ofertę pracy wśród wielu innych, są aspekty związane z dobrymi warunkami pracy, rozwojem pracownika, ale także projektowy charakter pracy czy osobowość szefa - dodaje Anna Maria Stawiska.

Dobra pensja, stabilna praca i przyjazna atmosfera w firmie to złota trójka mająca największy wpływ na decyzje Polaków podczas szukania nowej pracy. W udostępnionym „Rzeczpospolitej" badaniu firmy Nielsen, które objęło w minionym roku tysiąc osób, na atrakcyjne wynagrodzenie (wyższe niż dotychczasowa pensja) i stałą umowę zwracała uwagę ponad połowa ankietowanych poproszonych o wskazanie trzech czynników najważniejszych przy wyborze nowego zajęcia.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca
Rząd odpowiada na plany masowych zwolnień w firmach. 50 mln zł wsparcia
Praca
Trudno dzisiaj zagonić pracownika do biura. Szczególnie w piątek
Praca
Tego powinni się uczyć przyszli menedżerowie AI
Praca
Depresja pracowników kosztuje firmy miliardy złotych. Straty są coraz większe
Praca
Rekordowa liczba studenckich staży w Programie Kariera