fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2019: zwycięzcy w kategorii Innowacyjne rozwiązania

123RF
Kapituła rankingu doceniła firmę MDDP za projekt wprowadzenia na rynek serii rozwiązań cyfrowych dla biznesu, przyznając jej pierwsze miejsce.

Do tegorocznego rankingu swoje innowacyjne rozwiązania zgłosiło 21 firm doradztwa podatkowego. Podczas obrad kapituła przyjęła, że nagrodzi i wyróżni te firmy, które stworzyły całościową wizję wdrażania innowacji w świadczeniu usług doradztwa. – Dlatego zdecydowaliśmy przyznać główną nagrodę MDDP, która pokazała, że chce wprowadzać na rynek serię rozwiązań cyfrowych dla biznesu – tłumaczy Tomasz Zalewski, partner Bird & Bird. – Każda z tych aplikacji jest drobnym narzędziem, ale łącznie świadczą o postawie firmy, która chce dostarczać klientom narzędzia do automatyzacji doradztwa i szybszego uzyskania porady.

– Wydaje mi się, że innowacyjność jest wpisana w kod DNA tych firm – zauważa prof. Ryszard Sowiński, konsultant zarządzania firmami usług profesjonalnych. – Świat jest pełen dobrych pomysłów, ale tylko nielicznym udaje się te pomysły wdrożyć i zmonetyzować. Tutaj potrzebna jest konsekwencja, organizacja, motywacja i traktowanie innowacyjności jako część filozofii prowadzenia biznesu – wylicza Sowiński.

Zdaniem Macieja Bobrowicza, prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, rozwiązania wyróżnionych firm będą wskazywały drogę innym. – Z jednej strony takie produkty budują pozycję konkurencyjną tych firm, ale inni będą się temu przyglądać i też będą chcieli korzystać z tego rodzaju narzędzi – tłumaczył.

MDDP wprowadziło cztery aplikacje – VATcheck, NIPcheck, SAFETYcheck oraz MDRcheck. Służą one automatyzacji procesów związanych z obowiązkami podatkowymi i zwiększają bezpieczeństwo podatników w ich wypełnianiu. Dzięki nim możliwa jest kontrola ryzyka podatkowego, weryfikacja statusu VAT podatników, samodzielne utworzenie dokumentacji cen transferowych, udokumentowanie dochowania należytej staranności dla przeprowadzanych transakcji, wygenerowanie elektronicznego sprawozdania, czy zidentyfikowanie oraz raportowanie schematów podatkowych.

Za kompleksowe podejście do innowacji kapituła wyróżniła też Grant Thornton za trzy innowacyjne produkty.

– Każdy z nich jest odrębny, ale łącznie składają się na kompleksowe podejście dotyczące sposobu świadczenia doradztwa podatkowego – zauważa Tomasz Zalewski.

Jednym z takich produktów jest Weryfikator Polskiej Strefy Inwestycji. Od września 2018 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie inwestycji. Daje to podstawę do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego. Przepisy przewidują jednak wiele wymogów. Aby usprawnić ten proces, firma Grant Thornton przygotowała weryfikator kwalifikowalności do otrzymania decyzji o wsparciu. Pomaga on doradcom podatkowym w ocenie, czy dana inwestycja kwalifikuje się do ulgi. Może nawet służyć jako narzędzie automatyczne – umożliwiające przedsiębiorcy dość dokładną ocenę bez udziału doradcy.

Kapituła postanowiła też wyróżnić EY za program wewnętrznej przedsiębiorczości Innovate EY przeznaczony dla każdego pracownika, który chciałby zrealizować swój pomysł na innowacyjny produkt, usługę lub usprawnienie procesowe. Pomysłodawcy zgłaszają swoje projekty poprzez specjalną platformę crowdsourcingową. Po weryfikacji są zakwalifikowywani do programu i przechodzą przez pełen cykl kreowania innowacji. Z wygranym projektem zespoły otrzymały poparcie wewnętrznych inwestorów i zyskały finansowanie swoich pomysłów.

– EY stworzył swego rodzaju inkubator przedsiębiorczości w ramach własnej organizacji, i dzięki temu pokazał, że traktuje zarządzanie innowacjami jako proces biznesowy. Tworzy wewnętrzne rozwiązania organizacyjne, które pozwalają na to, by dobre pomysły nie były zapomniane, ale nabierały realnych kształtów – zauważa prof. Ryszard Sowiński.

– EY pokazał, jak włączyć pracowników w proces innowacyjności – dodaje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Podczas obrad członkowie kapituły doszli do wniosku, że obecnie zacierają się granice między firmami podatkowymi i informatycznymi.

– Kiedyś, z jednej strony były firmy informatyczne, z drugiej księgowo-podatkowe. Teraz firmy informatyczne ograniczają popyt na usługi księgowe, a firmy księgowo-podatkowe rozwijają kompetencje informatyczne – mówił prof. Sowiński.

W ocenie Tomasza Zalewskiego przewagę będą miały jednak firmy doradztwa podatkowego, bo to one wiedzą czego potrzebują klienci, i dlatego szybciej wpadają na pomysły odpowiednich rozwiązań. – Widać to na przykładzie nagrodzonych firm. Aplikacja stworzona przez MDDP to świeży temat, nie słyszałem, by jakaś firma informatyczna zaproponowała taki produkt.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA