fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Akt oskarżenia ws. grup wyłudzających VAT

123RF
Do Sądu Okręgowego w Lublinie skierowano akt oskarżenia przeciwko członkom grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem paliwami.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia w sprawie działania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się popełnianiem tzw. „przestępstw paliwowych", podrabianiem dokumentów, a także praniem brudnych pieniędzy.

12 osób zasiądzie na ławie oskarżonych

Grupy działały na terenie całej Polski, głównie w Częstochowie. Śledztwo trwało od 2012 roku. Materiał dowodowy zgromadzono w kilkuset tomach. Skarb Państwa poniósł straty wynikające z niezapłaconego podatku akcyzowego i podatku VAT w wysokości 251 milionów 239 tysięcy 977 złotych.

W sprawie oskarżono 12 osób. Arturowi S. i Pawłowi B. przedstawiono zarzuty kierowania grupą, prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami. 9 podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami, jak również zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Trzech oskarżonych złożyło wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.

Czym zajmowały się gangi

Śledztwo swoim zakresem obejmuje działanie dwóch grup przestępczych.

Grupa kierowana przez Artura S. działała od 1 kwietnia 2010 roku do 10 marca 2014 roku. Należąca do niego firma w tym okresie była sponsorem żużlowców Włókniarza Częstochowa. Oskarżony współpracował z dwoma grupami przestępczymi, co do których postępowania prowadziły dwie inne prokuratury: w Zielonej Górze i w Płocku.

Artur S. kupował paliwa, od których na wcześniejszym etapie obrotu nie zapłacono należności podatkowych. Zakup ten był dokumentowany fikcyjnymi fakturami stwarzającymi pozory uiszczenia należności podatkowych, wystawionymi przez tzw. firmy „słupy" . W ewidencji zakupów firmy, którą prowadził oskarżony, ujęto kilka tysięcy takich faktur.

Oskarżony Paweł B. na początku swojej przestępczej działalności współdziałał z Arturem S. Później, dzięki współpracy z obywatelami Łotwy, uniezależnił się od niego. Przestępstwa podatkowe popełniał przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika". Według definicji zawartej w art. 2 Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 1925/2004: Znikający podatnik oznacza podmiot zarejestrowany na potrzeby podatku VAT, potencjalnie prowadzący działalność z zamiarem dokonania oszustwa podatkowego wobec VAT, który nabywa lub utrzymuje, że nabywa towary lub usługi bez zapłaty podatku VAT, a następnie dokonuje dostawy tych towarów lub usług z naliczeniem kwot podatku VAT, ale nie odprowadza kwot podatku należnego do odpowiednich jednostek władz państwowych.

W trakcie postępowania zainicjowano kilkanaście postępowań kontrolnoskarbowych.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Delegaturą ABW w Lublinie i CBA w Lublinie.

Źródło: Prokuratura Krajowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA