fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

STIR: do terminu blokady rachunku podatnika nie wlicza się sobót i dni wolnych od pracy - wyrok NSA

Adobe Stock
Do 72-godzinnego terminu tzw. krótkiej blokady rachunku podatnika nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny ważny wyrok w sprawie broni atomowej fiskusa w walce z nadużyciami podatkowymi, tzw. STIR.

Tym razem szala zwycięstwa przechyliła się na stronę skarbówki. NSA potwierdził korzystne dla niej stanowisko w sprawie biegu terminów stosowania blokad kont.

Fiskus zablokował spółce konta najpierw na 72 godziny, a następnie przedłużył blokadę. Doszedł bowiem do przekonania, że spółka może wykorzystywać działalność banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do służących temu czynności, a blokada była konieczna, aby temu przeciwdziałać.

Czytaj także:

Analiza ryzyka potwierdza uzasadnione podejrzenie, iż spółka nieposiadająca zaplecza organizacyjnego i technicznego uczestniczy w sztucznym łańcuszku operacji gospodarczych, za pomocą których do obiegu wprowadzane są faktury VAT dokumentujące tzw. nierzeczywiste czynności.

Podatniczka nie zgadzała się z tymi zarzutami. Zarzuciła m.in., że fiskus, sięgając po przedłużenie blokady krótkiej, nie zmieścił się w terminie. Zgodnie bowiem z przepisami fiskus może przedłużyć termin blokady rachunku na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzy miesiące. Jednak żądanie przedłużenia terminu blokady na 72 godziny jest skuteczne, jeżeli zostanie przekazane do banku w okresie jej obowiązywania. Zdaniem spółki fiskus się spóźnił, bo krótką zarządził w czwartek, a przedłużenie dopiero we wtorek. Zdaniem urzędników wszystko było w porządku, bo do terminu tzw. krótkiej blokady nie liczył się weekend.

Z tym stanowiskiem najpierw zgodził się warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego zdaniem w sprawie były podstawy do blokady, a jej przedłużenie było terminowe. Fiskus ma bowiem rację, że przy liczeniu terminu do przedłużenia blokady nie wlicza się sobót ani dni ustawowo wolnych od pracy. Blokada na 72 godziny nastąpiła w czwartek o godz. 14.13, a przedłużenie we wtorek o godz. 13.43. Odliczając weekend, fiskus przedłużenia dokonał więc w trakcie obowiązywania 72-godzinnej blokady.

Gdy spór trafił na wokandę NSA, ten z powodu braków w kasacji nie zajął się tym, czy fiskus miał prawo zablokować konto spółki. Za to nie miał wątpliwości, że do 72-godzinnej blokady nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy. Nie została ona bowiem wymieniona jako wyjątek od zasady w art. 119 zl § 1 ordynacji podatkowej. Jak tłumaczył sędzia Zbigniew Łoboda, nie można było uznać, że stanowisko WSA jest błędne.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 30/20.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA