fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od nieruchomości: wiata przystankowa z kasetami reklamowymi to budowla

123RF
Wiata przystankowa z kasetami reklamowymi to budowla, która podlega daninie od nieruchomości.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o podatek od nieruchomości. Konkretnie chodziło o wiaty przystankowe z kasetonami reklamowymi.

Spółka, która była w posiadaniu przystanków, uważała, że takie obiekty nie są opodatkowane. Tłumaczyła, że nośniki reklamowe nie mają trwałego związku z gruntem, więc ona nie podlega w ogóle opodatkowaniu od nieruchomości z tytułu ich użytkowania. Są to jedynie tymczasowe obiekty budowlane. Ponadto wiaty przystankowe korzystają ze zwolnienia z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdyż mają służyć jako urządzenia ochrony pieszych przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Fiskus nie podzielał tego stanowiska. Nie miał wątpliwości, że sporne wiaty podlegają daninie jako budowle trwale związane z gruntem, będące w posiadaniu przedsiębiorcy. Nie przyznał też spółce prawa do zwolnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę spółki. W jego ocenie sporne obiekty są budowlami i mają trwały związek z gruntem. Co do zwolnienia z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zauważył, że dotyczy ono gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz pod zlokalizowane w nich budowle. Zwolnienie to nie obejmuje jednak gruntów i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Tak jest w ocenie WSA w tej sprawie, bo sporne obiekty służą bezpośrednio działalności podatnika, tj. eksponowaniu reklam w miejscach publicznych.

Tak samo uznał NSA. Zauważył, że w przykładowym katalogu budowli zawartym w art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, do którego odwołuje się prawo podatkowe, wymieniono m.in. urządzenia reklamowe. W ocenie NSA sporne urządzenie, tj. wiata plus reklama, spełnia przesłanki uznania go dla celów podatkowych za urządzenie reklamowe.

Jak tłumaczył sędzia NSA Krzysztof Winiarski, nie można rozdzielać obiektów tylko dlatego, że jeden jest wiatą, a drugi reklamą. Znaczenia w tym przypadku nie ma bowiem nazwa, ale cechy użytkowe. Sąd zgodził się, że sporne wiaty z reklamami to budowle niekorzystające ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2968/14

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA