fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą mogą odliczyć wydatki na sprzęt sfinansowany przez urząd pracy

AdobeStock
Początkujący biznesmen odliczy wydatki na sprzęt, który sfinansował mu urząd pracy.

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy rozpoczynają prowadzenie biznesu w ciężkich czasach epidemii. Fiskus daje ulgę osobom zarejestrowanym jako bezrobotne, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. Początkujący przedsiębiorcy mogą otrzymać na ten cel dotację z urzędu pracy. Co ważne, takie wsparcie jest zwolnione z PIT, a dodatkowo jest kosztem uzyskania przychodu.

Potrójna korzyść

– To potrójna korzyść. Po pierwsze, młody przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia biznesu. Po drugie, środki te są zwolnione z podatku dochodowego. Po trzecie, wydatki na zakup tego sprzętu zalicza do kosztów uzyskania przychodu, mimo iż sam nie poniósł ich ciężaru finansowego – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego z Warszawy.

Rozwiązanie chwali też Paweł Lewandowski, doradca biznesowy. Według niego główną barierą w zakładaniu działalności gospodarczej jest właśnie brak środków. Przedsiębiorca otrzymuje więc dofinansowanie powiązane z preferencją podatkową.

– To gra warta świeczki. Limit dotacji to sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie blisko 32 tys. zł. Jednak średnio beneficjenci otrzymują kilkanaście tysięcy złotych – mówi.

Jak to wygląda w praktyce? Skarbówka wyjaśnia zasady w najnowszej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011. 447. 2020. 1.KR).

Otrzymała ją bezrobotna podatniczka, która założyła firmę fotograficzną. Dostała z urzędu pracy jednorazową dotację wynoszącą blisko 16 tys. zł. Już po podpisaniu umowy z urzędem zarejestrowała swój biznes w CEIDG. Za otrzymaną kwotę kupiła niezbędne sprzęty, m.in. aparat fotograficzny, lampę błyskową, komputer stacjonarny i akcesoria do sesji fotograficznych. Jednostkowa wartość żadnego z tych sprzętów nie przekracza 10 tys. zł. Zapytała, czy może odliczyć te wydatki.

Fiskus się zgodził. Wyjaśnił, że dotacje, subwencje i dopłaty są co do zasady przychodem z działalności gospodarczej. Jednorazowe środki przyznane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia są jednak zwolnione z podatku. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.

Kosztami uzyskania przychodu mogą być wszelkie uzasadnione wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania ich źródła, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Korzyść polega na tym, że chociaż art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT zabrania odliczenia wydatków, które zostały sfinansowane ze środków zwolnionych z PIT, to nie wymieniono tu art. 21 ust. 1 pkt 121 tej ustawy. To wyjątek od reguły.

Wydatki na zakup wyposażenia sfinansowane z jednorazowej dotacji z urzędu pracy stanowią koszty uzyskania przychodów – uznał fiskus.

Zgodę na odliczenie otrzymał także młody informatyk, który przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Wystąpił wówczas o jednorazową dotację, za którą kupił laptop, używany samochód i dwa monitory.

– Środki z urzędu pracy przyznawane są na wniosek. Mogą je otrzymać przedsiębiorcy z różnych branż, np. usługowej, handlowej, budowlanej czy wytwórczej. Dotacja przysługuje na zakup sprzętu niezbędnego w prowadzeniu firmy, np. elektronicznego, na wyposażenie biura czy też auto, o ile jednostkowa wartość poszczególnych sprzętów nie przekracza 10 tys. zł – mówi Agata Malicka.

Jest też ryzyko

Zaznacza jednak, że trzeba spełnić odpowiednie warunki, m.in. rozliczyć się z wydatków w ciągu dwóch miesięcy.

– Łatwo też wpaść w pułapkę. Ten, komu biznes się nie powiedzie i zamknie go przed upływem 12 miesięcy, będzie musiał zwrócić dotację wraz z odsetkami – ostrzega.

Paweł Lewandowski dodaje, że każdy rodzaj biznesu narażony jest na ryzyko.

– Zawsze przez rozpoczęciem działalności należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak konkurencja i zapotrzebowanie na dany rodzaj towarów czy usług. Trzeba także właściwie skalkulować koszty – mówi doradca biznesowy.

OPINIA

Grzegorz Grochowina , starszy menedżer w KPMG w Polsce

Dotacje otrzymane przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą stanowią co do zasady przychód z tej działalności. Wiele zależy jednak od tego, która instytucja i z jakich projektów ich udziela. Wsparcie w postaci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy traktowane jest preferencyjnie, tj. otrzymujący je podatnik nie płaci PIT, może też zaliczyć tę kwotę do kosztów podatkowych. To korzystne rozwiązanie, szczególnie w czasach epidemii koronawirusa, dla osób otwierających własny biznes. Należy jednak pamiętać, że odnosi się to tylko do zakupu składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł i które nie zostały zaliczone przez podatnika do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA