Polski fiskus bez CIT od opłaty za biurowy sprzęt wynajęty z Niemiec

Komputery, laptopy, drukarki itp. do pracy w biurze to nie urządzenia przemysłowe.

Publikacja: 09.07.2018 08:37

Polski fiskus bez CIT od opłaty za biurowy sprzęt wynajęty z Niemiec

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który chciał opodatkować w Polsce opłaty za wynajem sprzętu komputerowego od niemieckiej spółki.

Czytaj także: Wynajem sprzętu IT jest zwolniony z podatku u źródła

W sprawie chodziło o tzw. podatek u źródła. We wniosku o interpretację rodzima firma wyjaśniła, że dokonuje płatności na rzecz niemieckiej spółki komandytowej m.in. z tytułu opłat za sprzęt komputerowy. Wspólnicy kontrahenta posiadają w Niemczech nieograniczony obowiązek podatkowy, co potwierdzają certyfikatami rezydencji. Spółka tłumaczyła, że w świetle niemieckich przepisów spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Są nimi wspólnicy. Z wniosku wynikało, że polska firma wynajmuje od niemieckiej spółki komputery stacjonarne (w tym terminale, monitory, myszki oraz klawiatury), notebooki, serwery, drukarki, faksy. Spółka uważała, że nie jest zobowiązana do pobrania podatku dochodowego u źródła od wynagrodzenia wypłacanego do Niemiec.

Czytaj także: Najem maszyn budowlanych bez podatku u źródła

Innego zdania był fiskus. Przyznał, że polskie przepisy oraz postanowienia polsko- -niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie definiują pojęcia „urządzenie przemysłowe". Niemniej uznał, że do wyjaśnienia jego sensu wystarczy sięgnąć do języka potocznego. A ze słownikowych definicji wynika, że urządzenie ma służyć do wykonywania czynności w przemyśle w szerokim znaczeniu. Stąd pojęcie „urządzenie przemysłowe" należy rozumieć szeroko, czyli powinno obejmować także komputery i sprzęt komputerowy służące działalności. W konsekwencji fiskus uznał, że opłaty za najem mogą być opodatkowane w Polsce.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Ostatecznie podstaw do opodatkowania sprzętu komputerowego krajowym CIT nie dopatrzył się NSA. Nie miał wątpliwości, że biurowy sprzęt komputerowy, jak komputery, klawiatury, myszki, monitory, laptopy, drukarki, kopiarki itp. to nie urządzenia przemysłowe. Oczywiście, jak tłumaczył sędzia NSA Stanisław Bogucki, można sobie wyobrazić, że komputer kieruje produkcją zakładu. W spornym jednak przypadku wynajmowany sprzęt nie jest składnikiem majątku do masowej produkcji. O CIT u źródła można mówić, gdy urządzenie jest wykorzystywane w produkcji, przemyśle. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1154/16

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który chciał opodatkować w Polsce opłaty za wynajem sprzętu komputerowego od niemieckiej spółki.

Czytaj także: Wynajem sprzętu IT jest zwolniony z podatku u źródła

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP