Koronawirus: komu przysługuje ulga na działania BR

Na podstawie rozwiązań tarczy antykryzysowej, koszty kwalifikowane ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19 podatnik może odliczyć od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki na podatek. Zatem odliczenie tych kosztów kwalifikowanych może nastąpić już przy obliczaniu zaliczki, a nie dopiero w zeznaniu rocznym.

Publikacja: 12.05.2020 17:00

Koronawirus: komu przysługuje ulga na działania BR

Foto: AdobeStock

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody:

- inne niż przychody z zysków kapitałowych (w przypadku podatników CIT),

- z pozarolniczej działalności gospodarczej (w przypadku podatników PIT),

- odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT albo art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych (ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności).

Czytaj także: Dlaczego warto skorzystać z ulgi B+R na działalność badawczo-rozwojową

Koszty kwalifikowane

Najogólniej mówiąc, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów wynagrodzeń za pracę pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia i o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika (w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło) w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów labo- ratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

4) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty takie jak np. uczelnie, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

5) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem;

6) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem;

7) (niektóre) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego:

- odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w pkt 1–6,

- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Odliczenie wydatków na działalność badawczo – rozwojową podatnik wykazuje w zeznaniu CIT-8 albo PIT-36/PIT-36L (zob. art. 18d ust. 8 ustawy o CIT i art. 26g ustawy o PIT).

Szczegółowo zasady ulgi na działalność badawczo rozwojową regulują przepisy art. 4a pkt 38 – pkt 40, art. 18d – art. 18e ustawy o CIT oraz art. 5a pkt 38 – pkt 40, art. 24a ust. 1b, art. 26e – art. 26g ustawy o PIT.

Odliczanie już przy zaliczkach

Ustawą antykryzysową zostały dodane art. 38l ustawy o CIT art. 52t ustawy o PIT umożliwiacie odliczenie kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo rozwojową już na etapie obliczania zaliczek, a nie dopiero, po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym CIT-8 albo PIT-36/PIT-36L.

I tak, stosownie do art. 38l ust. 1 ustawy o CIT i art. 52t ust. 1 ustawy o PIT, koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT i art. 26e ustawy o PIT, ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, podatnik może odliczyć również od:

- dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki, o której mowa w art. 44 ust. 3, 3g, 3f i 3h ustawy o PIT

albo

- od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki, o której mowa w art. 25 ust. 1 lub 1b ustawy o CIT, w trakcie roku podatkowego, który:

1) rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2020 r. a zakończy się po 31 grudnia 2019 r. lub

2) rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r. a przed 1 stycznia 2021 r.

W tym przypadku, stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ustawy o CIT i art. 26e ustawy o PIT stosuje się odpowiednio (art. 38l ust. 2 ustawy o CT i art. 52t ust. 2 ustawy o PIT).

Uprawnienie do odliczenia kosztów kwalifikowanych już od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, a nie dopiero w zeznaniu rocznych dotyczy tylko i wyłącznie ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. Jeżeli działalność badawczorozwojowa prowadzona jest w innym celu podatnik nie ma takiej możliwości, i koszty te może odliczyć od dochodu dopiero w zeznaniu rocznym.

UWAGA!

Podkreślić należy, że podatnika ma prawo, a nie obowiązek, odliczenia kosztów kwalifikowanych już od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Nawet jeżeli celem działalności badawczo-rozwojowej jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, to nie musi z tej możliwości korzystać i odliczyć te wydatki dopiero w zeznaniu rocznym.

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 865 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r., poz. 374)

podstawa prawna: ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz. 568)

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o CIT i art. 26e ust. 1 ustawy o PIT, podatnik uzyskujący przychody:

- inne niż przychody z zysków kapitałowych (w przypadku podatników CIT),

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP