Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na założenie firmy dostałem dotację z urzędu pracy. Podstawa prawna to art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kupiłem za nią podstawowe wyposażenie firmy – telefon, komputer, biurko itp. Nie są to środki trwałe, bo kosztowały mniej niż 3,5 tys. zł. Czy wydatki mogę zaksięgować jako koszty uzyskania przychodów, mimo że zostały sfinansowane pieniędzmi z urzędu pracy? – pyta czytelnik.

Tak.

Sfinansowanie wydatków pieniędzmi z urzędu pracy nie wyklucza zaksięgowania ich jako podatkowe koszty. Najważniejsze, aby kupione wyposażenie było wykorzystywane w działalności gospodarczej. Z pytania wynika, że ten warunek jest spełniony. Telefon, komputer czy biurko są bowiem potrzebne do prowadzenia firmy.

Przypomnijmy, że art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi o przyznaniu bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT środki te są zwolnione z podatku. Nie oznacza to jednak, że sfinansowane nimi wydatki będą wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Spójrzmy na art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem nie są podatkowym kosztem wydatki pokryte z różnego rodzaju dofinansowań. Przepis ten nie wymienia jednak dotacji dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej (o której mówi art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT). Oznacza to, że wydatki sfinansowane w ten sposób mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 19 lutego 2016 r. (1061-IPTPB1.4511.27.2016.1.KLK), w której czytamy: „sfinansowanie wydatków ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, mimo że przyznane środki mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT. Przepis ten nie został bowiem wymieniony w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy".

Inaczej rozlicza się sfinansowane dotacją wydatki na zakup środków trwałych. Powinny być amortyzowane, jednak zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT nie są kosztem uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od tej części, która została przedsiębiorcy zwrócona.