Pomimo tego, że ostrzeżenie to dotyczy ustalania rezydencji podatkowej, to jest istotne również dla poboru podatku u źródła, który zasadniczo następuje przy płatnościach do nierezydenta (poza przypadkiem dywidend krajowych). W ostrzeżeniu wskazano, że ma ono zastosowanie również do sytuacji, w których zagraniczne spółki kapitałowe są faktycznie zarządzane z terytorium Polski, a ich rejestracja za granicą służy jedynie stworzeniu pozoru, że działalność prowadzona za ich pośrednictwem nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W szczególności dotyczy to transakcji zbycia udziałów/akcji, emisji instrumentów dłużnych, wypłat dywidend, odsetek i należności licencyjnych, a także transakcji handlowych.

Czytaj także: Optymalizacja a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że ustalenie miejsca wykonywania zarządu nie ma charakteru wyłącznie formalnego. Ocena dla potrzeb ustalania miejsca zarządu zagranicznego podmiotu nie powinna zawężać się do stwierdzenia, że np. dokument lub uchwała organu zarządzającego zostały podpisane poza terytorium Polski. Dokument oznaczony jako podpisany w państwie obcym może podlegać ocenie czy rzeczywiście okoliczności dotyczące wytworzenia tego dokumentu wskazują na proces podejmowania decyzji za granicą.

Ministerstwo Finansów przestrzegło przy tym przed próbami tworzenia sztucznej dokumentacji potwierdzającej procesy biznesowe lub decyzyjne. A zatem, sama analiza dokumentów może nie być wystarczająca dla oceny substance zagranicznego podatnika. Z pewnością, analiza ta powinna oceniać aspekty ekonomiczne danej działalności.

- Iwona Krzemińska, Wojciech Majkowski