Wojciech Majkowski

Uproszczenia w łączeniu spółek – które rozwiązanie wybrać?

Ułatwienia wynikające z procedur połączenia spółek: bezemisyjnego i uproszczonego są bardzo zbliżone, dlatego należy uważać przy wyborze prawidłowego uproszczenia. Zastosowanie niewłaściwego może spowodować przedłużenie procedury oraz dodatkowe koszty.

Nowe możliwości reorganizacji firm na gruncie planowanych zmian do kodeksu spółek handlowych

Transgraniczne operacje nie obędą się bez udziału doradcy podatkowego, który wesprze w uzyskaniu opinii fiskusa i pomoże aż po ewentualną procedurę odwoławczą.

Trendy w kontrolach podatkowych

Wzrost aktywności skarbówki badającej rozliczenia podatników, coraz lepsze przygotowanie kontrolujących, a także rozwój narzędzi analitycznych powodują, że efekty działań kontrolnych są coraz lepsze. Jeśli więc podatnik ma coś na sumieniu, może się spodziewać wizyty.

Dodatnia wartość firmy nie podlega PCC

Goodwill, czyli nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie jest prawem majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przechowywanie danych na serwerze bez podatku u źródła

Opłaty za usługę udostępnienie przestrzeni zewnętrznego serwera do gromadzenia danych nie są należnościami za prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego.

Zmiany w kontraktach na rynku rolno-spożywczym

23 grudnia weszła w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi. Jakie zmiany wprowadza ustawa i jak przedsiębiorcy powinni się do nich przygotować?

Spółki komandytowe: co zrobić teraz, żeby później zapłacić mniej

Od 1 stycznia spółki komandytowe zostaną objęte CIT, co oznacza m.in., że ich zysk będzie co do zasady opodatkowany dwa razy. Zostały jeszcze dwa tygodnie, aby zminimalizować niekorzystne skutki tej nowelizacji.

Koniec wątpliwości dotyczących połączeń odwrotnych

Pandemia COVID-19 niewątpliwie stanowi wyzwanie dla wielu przedsiębiorców i grup kapitałowych. W wielu przypadkach jednym z jej długookresowych skutków może być konieczność modyfikacji dotychczasowego modelu biznesowego. Konieczne może okazać się również przeorganizowanie struktury grup kapitałowych, w jakich funkcjonują przedsiębiorcy.

Koronawirus - tarcza antykryzysowa: ZUS pozbawił nadpłat tysiące przedsiębiorców

Część płatników otrzymała zwolnienie ze składek na zaniżoną kwotę. ZUS zaliczył nadpłaty na ich kontach na poczet składek za kwiecień i maj 2020 r. Ulgę przyznał na kwotę wynikającą z różnicy.

Koronawirus: małymi krokami w kierunku podatku cyfrowego

Ustawa COVID 3.0 wprowadza obowiązek uiszczania opłaty przez podmioty dostarczające audiowizualną usługę medialną na żądanie (VOD). Opłata wchodzi w życie już od 1 lipca 2020 r. i będzie pobierana kwartalnie.