fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Więcej czasu na zmiany w polityce wynagrodzeń

AdobeStock
Ze względu na Covid-19, walne zgromadzenia spółek publicznych mają dodatkowe dwa miesiące na dostosowanie się do zmian dotyczących wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych.

W ramach zeszłorocznej nowelizacji tzw. ustawy o ofercie publicznej ustawodawca wprowadził wiele zmian, które – choć nie mają charakteru rewolucyjnego – to nakładają na spółki publiczne liczne nowe obowiązki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują regulacje dotyczące wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych.

Sens regulacji

Zmiany w zakresie polityk wynagrodzeń w zamyśle mają służyć realizacji zasady say-on-pay (zgodnie z którą akcjonariusze powinni mieć wpływ na kształtowanie wynagrodzeń kadr zarządzających spółki) i związanej z nią ogólniejszej koncepcji rozszerzenia wpływu akcjonariuszy na działalność spółek. Od 1965 r. do obecnych czasów wyraźnie zauważalny jest nie tylko stały wzrost faktycznej wysokości wynagrodzeń kadr zarządzających spółkami (z wyjątkiem kryzysów ekonomicznych, jak np. Dot-com crash czy kryzys 2008 r.), ale także wzrost stosunku wysokości tych wynagrodzeń do wysokości wynagrodzenia przeciętnego pracownika (w 2014 r. CEO w s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA