Reklama
Rozwiń

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Publikacja: 22.04.2024 10:04

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Foto: Adobe Stock

Jak podał w poniedziałek GUS, w marcu przeciętne zatrudnienie (tzn. przeliczone na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje firmy z co najmniej 10 pracownikami, zmalało o 0,2 proc. rok do roku, do 6,5 mln, zgodnie z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”.

Ze względu na doroczną aktualizację próby przedsiębiorstw, której GUS dokonuje w styczniu, zmiany zatrudnienia w ujęciu rok do roku nie poddają się łatwej interpretacji. Bardziej wymowne są zmiany miesiąc do miesiąca. W marcu przeciętne zatrudnienie zmalało o 10 tys. etatów w stosunku do lutego, gdy z kolei zmalało o 5 tys. etatów. Łącznie w ciągu tych dwóch miesięcy zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 15 tys. etatów, podczas gdy rok wcześniej w tym samym okresie zmalało o około 13 tys. etatów, a wcześniej (pomijając pandemiczny 2020 r.) zwykle rosło: w latach 2015-2019 średnio o 23 tys. W samym marcu głębszy spadek zatrudnienia GUS odnotował poprzednio w 2020 r., a wcześniej w 2009 r., czyli w trakcie globalnego kryzysu finansowego.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama