Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" specjalizujący się w tematyce makroekonomicznej. Jest pomysłodawcą i prowadzącym panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej", organizatorem konkursów prognostycznych oraz jednym z gospodarzy programu "Prosto z parkietu" w Parkiet TV. W 2023 r. został laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka. W 2020 r. otrzymał Grand Press Economy a także zdobył nagrodę NBP im. Władysława Grabskiego w kategorii wywiad. W konkursie Grabskiego był też nagradzany w poprzednich latach. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 2007 r. w dziale zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Z "Parkietem" i "Rzeczpospolitą" związany od 2008 r. Jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było

Wstrząsy z ostatnich lat nie zostawiły na polskiej gospodarce żadnych blizn. Podobnie jest w USA, ale w Europie Polska jest ewenementem.

MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie

Gospodarka USA, pomimo najostrzejszego od półwiecza wzrostu stóp procentowych, pozostaje przegrzana. Perspektywy gospodarki Europy ponownie się jednak pogorszyły. Na tym tle Polska będzie zieloną wyspą.

Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?

Inflacja w marcu była minimalnie wyższa niż wstępnie szacował GUS, ale i tak najniższa od pięciu lat. Ceny usług, które są pod największym wpływem sytuacji na rynku pracy, wciąż jednak rosną zbyt szybko.

Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji wynikał głównie z sił niezależnych od polityki pieniężnej. Te procesy inflacyjne, na które RPP ma wpływ, ciągle nie są pod kontrolą – mówi prof. Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Rolnicy należą do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE. Ale ta sama polityka rolna, która istotnie przyczyniła się do zwiększenia ich dochodów, osłabia ich konkurencyjność.

Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka

Wzrost cen konsumpcyjnych do połowy roku będzie praktycznie zgodny z celem NBP, a później przyspieszy mniej, niż można się było obawiać. Ale trwały powrót inflacji do celu pozostaje perspektywą odległą.

Grzegorz Siemionczyk: Lewica, walcząc z flipperami, strzela z armaty w pszczołę

Do rozprawienia się z garstką spekulantów nieruchomościowych, tzw. flipperów, nie potrzeba ustawy i nowych podatków. Lewica nie rozumie, że flipping jest konsekwencją wzrostu cen mieszkań, a nie jego przyczyną. Pomóc mogłaby za to propagowana również przez Lewicę budowa przez państwo mieszkań na wynajem.

Prezes NBP Adam Glapiński: Trybunał Stanu? Boję się tylko Boga i żony

Inflacja wróciła do celu NBP, ale tylko przejściowo. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej nie myśli obecnie o obniżaniu stóp procentowych – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes banku centralnego Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej woli dmuchać na zimne

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji nie skłoni RPP do obniżki stóp procentowych. Sternicy polityki pieniężnej obawiają się skutków szybkiego wzrostu płac.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu szósty miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Szanse na ich obniżkę w tym roku wciąż istnieją.