Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz piszący o gospodarce i makroekonomii

Zamieszanie wokół dużych banknotów. NBP dementuje

Emisja banknotu o nominale 1000 zł, który zapowiadał prezes NBP Adam Glapiński, nie jest jeszcze przesądzona. Siłą rzeczy nie jest znany także wygląd tego banknotu.

Spowolnienie w Niemczech zatacza coraz szersze kręgi

Niemieckie przedsiębiorstwa coraz gorzej oceniają swoją bieżącą sytuację i perspektywy rozwoju. Nastroje słabną także poza przemysłem, w który bezpośrednio uderzają zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw.

Bezrobocie w odwrocie. Jest najniższe od początku pandemii

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała we wrześniu do najniższego od początku pandemii poziomu 5,6 proc. To nie jedyny przejaw coraz lepszej koniunktury na rynku pracy.

Daleko do stagflacji. Strefa euro traci impet

Gospodarka strefy euro w październiku trzeci miesiąc z rzędu traciła impet. Szczególnie mocno pogorszyła się koniunktura w sektorze przemysłowym, który boryka się z zaburzeniami w łańcuchach dostaw. Mimo to, strefa euro wciąż rozwija się bardzo szybko. A popyt jest na tyle silny, że firmy nie mają problemów z podnoszeniem cen.

Zamazana granica między polityką fiskalną a pieniężną

Pandemia zmieniła paradygmat polityki gospodarczej. Pierwsze skrzypce gra polityka fiskalna, polityka pieniężna tylko ją wspiera. W przewidywalnej przyszłości nie będzie od tego odwrotu. A to wymaga zmian reguł fiskalnych.

Ceny nie wystraszyły konsumentów. Sprzedaż mocno rośnie

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu realnie o ponad 5 proc. rok do roku. Biorąc pod uwagę spadek sprzedaży samochodów, których brakuje w salonach, to dobry wynik. Nie widać, aby konsumentów do zakupów zniechęcały rosnące szybko ceny. Rozczarowała natomiast aktywność w budownictwie.

Nastroje konsumentów podążają za dochodami. Gwałtownie się pogorszyły

W październiku gwałtownie pogorszyły się nastroje polskich konsumentów. Szczególnie mocno zmalała ich skłonność do dokonywania dużych zakupów. To prawdopodobnie efekt inflacji i niemrawego wzrostu zatrudnienia.

Polski przemysł jest odporny na globalne zawirowania

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła we wrześniu o 8,8 proc. rok do roku, najmniej od lutego. Ten wynik tylko pozornie jest rozczarowujący. W rzeczywistości polski sektor przemysłowy wykazuje zdumiewającą odporność na zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw.

Jastrzębie nad Balatonem

Główna stopa procentowa na Węgrzech jest już dwukrotnie wyższa niż przed pandemią. A bank centralny zapowiada jej kolejne podwyżki.

Węgrzy studzą gospodarkę. Kolejna podwyżka stóp

Narodowy Bank Węgier (MNB) po raz piąty z rzędu podwyższył swoją główną stopę procentową. Będzie ona wynosiła odtąd 1,8 proc., w porównaniu do 0,6 proc. przed rozpoczęciem procesu zaostrzania polityki pieniężnej.