Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz piszący o gospodarce i makroekonomii

Kandydatka do RPP: nie czas na dyskusję o celu NBP

Po dwóch latach zalewania gospodarek pakietami fiskalnymi żaden bank centralny nie byłby wiarygodny w argumentacji, że podnosi cel z powodu klimatu – ocenia prof. Joanna Tyrowicz.

Nietypowe ożywienie w inwestycjach

Ogólnoświatowa wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) podskoczyła w 2021 r. o 77 proc., najbardziej od co najmniej 50 lat. Struktura inwestycji była jednak nietypowa: nowych projektów, realizowanych od zera, wciąż było niewiele. Duży ruch panował w dziedzinie transgranicznych fuzji i przejęć.

Polacy czarno widzą przyszłość. Straszą bezrobocie i inflacja

W styczniu już czwarty miesiąc z rzędy pogorszyły się nastroje polskich konsumentów. Są już niemal tak słabe jak w apogeum pierwszej fali epidemii Covid-19, gdy Polacy obawiali się skoku bezrobocia. Teraz strach budzi przede wszystkim inflacja.

Najlepsi analitycy na chwiejne czasy

Po pandemicznym kryzysie z 2020 r., który siłą rzeczy był nieprzewidywalny, w 2021 r. gospodarka wciąż nie poddawała się prognozom ekonomistów. Najcelniejsze formułowali analitycy z PKO BP, PZU i Banku Millennium.

Ekonomiści: Jeszcze nie jest za późno na opanowanie inflacji

Inflację da się jeszcze opanować nie powodując recesji w polskiej gospodarce – uważają ekonomiści z grupy „Dobrobyt na Pokolenia”. W ich ocenie RPP musi nie tylko nadal podnosić stopy procentowe, ale też korzystać bardziej z polityki komunikacyjnej.

Opóźnione koszty walki z inflacją

Najszybszy od ponad 20 lat wzrost cen oraz bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych, które są na to odpowiedzią, nie pozostaną bez wpływu na gospodarkę. Ten wpływ na dobre uwidoczni się jednak w 2023 r.

Rekord inflacji. Drożeje wszystko oprócz butów i podróży

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 8,6 proc. rok do roku – potwierdził w piątek GUS. Poprzednio inflacja była tak wysoka w 2000 r. Do jej przyspieszenia pod koniec roku przyczyniły się przede wszystkim duże wzrosty cen żywności. Drożało jednak prawie wszystko, z wyjątkiem obuwia i zagranicznych podróży.

Solidny eksport nie wystarcza, deficyt w handlu puchnie

W listopadzie już piąty miesiąc z rzędu import towarów do Polski wyraźnie przewyższał eksport. To najdłuższa seria deficytów w handlu towarowym od 2018 r. Na takie wyniki wymiany handlowej Polski wpływają wysokie ceny surowców oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw, które wciąż tłumią eksport.

Główny ekonomista BOŚ: Tarcza antyinflacyjna zapobiegnie panice

Dzięki tarczy antyinflacyjnej uda się uniknąć dwucyfrowej inflacji, która mogłaby mieć silny wpływ na decyzje gospodarstw domowych – uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.

Sejm wybiera kandydatów do RPP spośród swoich

Poseł PiS Wiesław Jańczyk i związana ze SKOK-ami ekonomistka Elżbieta Ostrowska to kandydaci Sejmu na członków Rady Polityki Pieniężnej.