Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz piszący o gospodarce i makroekonomii

Boris Vujčić: Przyjęcie euro w Chorwacji nie wywołało inflacyjnego chaosu

W przypadku Chorwacji wprowadzenie euro wiąże się z wieloma korzyściami, a koszty rezygnacji z własnej waluty są praktycznie zerowe – mówi Boris Vujčić, gubernator Narodowego Banku Chorwacji, członek Rady Prezesów EBC.

Wczesna wiosna w budownictwie. Wzrosła produkcja

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym o 6,6 proc. rok do roku, najbardziej od maja 2022 r. Koniunktura w budownictwie mieszkaniowym pozostaje słaba, ale sytuację w całym sektorze budowlanym ratują inwestycje infrastrukturalne.

Załamanie konsumpcji. Wielki post trwa od początku lutego

Sprzedaż detaliczna towarów w Polsce zmalała w lutym realnie o 5 proc. rok do roku, najbardziej od listopada 2020 r., gdy możliwość dokonywania zakupów ograniczała epidemia Covid-19. To wynik głębokiego spadku siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych.

Z polskiego przemysłu uszła para

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce zmalała w lutym o 1,2 proc. rok do roku po zwyżce o 1,8 proc. w styczniu. To pierwsza zniżka od wiosny 2020 r., gdy sektor przemysłowy paraliżowała epidemia Covid-19. Dane nie są jednak aż tak pesymistyczne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce przebił oczekiwania ekonomistów. Nowe dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 13,6 proc. rok do roku, drugi miesiąc z rzędu wyraźnie przebijając oczekiwania ekonomistów. Wzrost płac jest szybszy niż w ub.r., choć gospodarka hamuje, przyczyniając się do spadku zatrudnienia.

500 plus do reformy. Program zapuścił korzenie

Ponad połowa ankietowanych przez nas ekonomistów uważa, że sztandarowy program rządu PiS należy utrzymać w obecnej formie. Jest kosztowny i nieefektywny w realizacji głównych celów, ale jego bezwarunkowość ma dobre strony.

Ekonomiści mieli rację: inflacja bazowa nie słabnie

Ceny konsumpcyjne w kategoriach bazowych, czyli pomijając żywność, paliwa i nośniki energii, wzrosły w lutym o 1,3 proc., po zwyżce o 0,9 proc. w styczniu. W porównaniu do poprzedniego roku zwyżki dochodzą już do 12 proc.

Co się zmieniło w liczeniu inflacji? Kultura i sport ważniejsze niż alkohol

W 2022 r. przeciętne gospodarstwo domowe po raz pierwszy od 2019 r. więcej wydawało na kulturę i rekreację niż na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Pesymiści o inflacji w lutym: 19,2 proc. Optymiści: 17,2. Jaki wynik poda GUS?

Inflacja w lutym sięgnęła prawdopodobnie niemal 19 proc. rocznie. Od tego momentu powinna już spadać, co najmniej do końca roku.

Rekordowa inflacja w lutym, GUS podał dane. Jesteśmy wreszcie na szczycie?

Inflacja w lutym sięgnęła 18,4 proc. rok do roku po 17,2 proc. w styczniu (a tę wartość GUS zrewidował do 16,6 proc.). To wynik poniżej oczekiwań większości ekonomistów. Od marca inflacja ruszy w dół, ale wszystko wskazuje na to, że będzie opadała wolniej niż się dotąd wydawało.