Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz piszący o gospodarce i makroekonomii

Tyrowicz: W Polsce teza o „putinflacji” nie pasuje do danych

Inflacja w Polsce nie wzrosła tylko na skutek rozlewania się po gospodarce wzrostów cen nośników energii, a więc nie obniży się sama z siebie do celu inflacyjnego NBP, gdy ceny tych nośników zmaleją – ostrzega prof. Joanna Tyrowicz, członkini RPP.

Produkcja spada. Mniej zaległości, mniej pracowników

Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym zmalała w listopadzie po raz siódmy z rzędu. Wobec słabnącego popytu, firmy próbują zmniejszać zapasy i zatrudnienie.

Zwolnienie w gospodarce. Konsumpcja stanęła pomimo wzrostu populacji

Wydatki konsumpcyjne w Polsce zwiększyły się w III kwartale o zaledwie 0,9 proc. rok do roku, najmniej od ponad roku. W stosunku do poprzedniego kwartału, zmalały o 0,7 proc. To pierwszy taki przypadek od ostatnich miesięcy 2020 r., naznaczonych pandemią Covid-19.

Inflacja spadła pierwszy raz od lutego. Dane GUS poniżej najniższych szacunków

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w listopadzie o 17,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 17,9 proc. w październiku – oszacował wstępnie GUS.

Inflacja traci pazury. Ostatnia szarża inflacji przypadnie na luty

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 18 proc. rok do roku, po zwyżce o 17,9 proc. w październiku – szacują przeciętnie ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści.

Gaśnie ogień na rynku pracy. Coraz mniej ofert zatrudnienia

Na rozgrzanym do czerwoności rynku pracy widać coraz więcej symptomów ochłodzenia. W III kwartale liczba pracujących w Polsce zmalała rok do roku po raz pierwszy od dwóch lat. Wzrost stopy bezrobocia ograniczyła dezaktywizacja części niepracujących.

Widmo zwolnień coraz bardziej straszy Polaków. Nie chcą kupować

Nastroje konsumentów w listopadzie minimalnie się poprawiły, ale pozostały wyraźnie gorsze niż w apogeum pandemii Covid-19. Narastają wciąż obawy przed wzrostem bezrobocia, choć gospodarstwa domowe nieco lepiej oceniają perspektywy gospodarki.

Rozpoczął się wielki strajk konsumentów. Sprzedaż ostro wyhamowała

Sprzedaż detaliczna w październiku była realnie o zaledwie 0,7 proc. większa niż rok wcześniej, pomimo znaczącego wzrostu populacji Polski w tym czasie. To prawdopodobnie początek stagnacji konsumpcji, spowodowanej spadkiem siły nabywczej dochodów gospodarstw domowych.

Produkcja sprzedana przemysłu zwolniła. To pozorne spowolnienie?

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu w październiku wzrosła o 6,8 proc. rok do roku, najmniej od lutego 2021 r. Hamowanie tego sektora to jednak częściowo efekt statystyczny. W samym przetwórstwie przemysłowym koniunktura jest lepsza.

Huśtawka na rynku pracy. Wzrost wynagrodzeń wyraźnie wyhamował

Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw wyraźnie w październiku wyhamował i był najniższy od czerwca. Stało się tak, choć niespodziewanie mocno wzrosło zatrudnienie, co kontrastuje z coraz częstszymi ostatnio doniesieniami o zwolnieniach w firmach.