Sławomir Paruch

Sławomir Paruch, Karolina Kanclerz: Sygnaliści czy donosiciele

Wyłącznie działanie pracodawcy, które stanowiłoby odwet za zgłoszenie, jest niedopuszczalne.

Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik

Sezon urlopowy w pełni! Piaszczyste plaże, górskie pasma i mazurskie jeziora – o tym myślą pracownicy zamykając laptopy ostatniego dnia przed urlopem. Zanim jednak wszyscy udadzą się na zasłużony wypoczynek i zakupią przewodniki po atrakcyjnych destynacjach na całym świecie, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po urlopie.

Jak firmy powinny zarządzać aktywnością pracowników w social mediach

W dobie wciąż rozwijającej się technologii i digitalizacji życia codziennego coraz bardziej istotne staje się pytanie: kiedy i jak należy reagować na nieodpowiednią aktywność pracowników w internecie. Odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednak jednoznaczna i często nastręcza problemów w praktyce.

Paruch, Włodarczyk: Jak zmieniać minimalne wynagrodzenie?

Każdy wzrost najniższej płacy powinien być racjonalny, stopniowy i dokonywany z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dać szansę firmom na przygotowanie się do zmienionych warunków prowadzenia działalności.

Jak zostać sygnalistą - pytania na które warto znać odpowiedzi

Kto może, a kto nie może zostać sygnalistą? Jak uniknąć konsekwencji ze strony pracodawcy? Co może zgłaszać sygnalista i do kogo kierować powinien swoje zgłoszenia? Eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące sygnalistów.

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Sławomir Paruch: Prawo nie nadąża za matrycowymi strukturami zatrudnienia

Prawo nie nadąża za matrycowymi strukturami zatrudnienia. Bez odpowiednich działań firmy muszą liczyć się z ryzykiem ustalania stosunku pracy.

Wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców – nowe informacje z ministerstwa

Pojawienie się na stronie Rządowego Centrum Legislacji założeń projektu tzw. „wakacji od składek” wzbudziło szerokie zainteresowanie. Planowo projekt ustawy ma pojawić się w I kwartale 2024 r. Taka informacja widnieje w opublikowanych założeniach. Została ona również potwierdzona w nowym komunikacie zgodnie z którym projekt ma pojawić się w Sejmie w marcu 2024 r. Docelowo przepisy miałyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Celem projektowanego rozwiązania jest zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych związanych z prowadzoną działalnością. Decyzja o jego wprowadzeniu stanowi natomiast odpowiedź na rosnącą liczbę zawieszanych i zamykanych działalności, której źródłem są właśnie obciążenia przedsiębiorców w ostatnich latach.

Nowe przepisy BHP spowodują wzrost kosztów pracodawców. Jednak nie zawsze

W ciągu kolejnych miesięcy pracodawcy powinni przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów, związanych z organizacją pracy w firmie. Taki wniosek nasuwa się po lekturze nowych przepisów dot. BHP.

Sławomir Paruch, Kamil Nazimek: Sjesta po polsku

Do składania wniosków o przerywany czas pracy nie można pracowników namawiać.