Sławomir Paruch

Sławomir Paruch, Michał Włodarczyk: Wartości firmy vs. przekonania pracowników

Pracodawca może utożsamiać się z danymi ideami. Nie może jednak zmuszać zatrudnionych do udziału w konkretnych inicjatywach, jeśli nie dotyczą ich pracy.

Sławomir Paruch: Prawo nie nadąża za matrycowymi strukturami zatrudnienia

Prawo nie nadąża za matrycowymi strukturami zatrudnienia. Bez odpowiednich działań firmy muszą liczyć się z ryzykiem ustalania stosunku pracy.

Wakacje od składek ZUS dla przedsiębiorców – nowe informacje z ministerstwa

Pojawienie się na stronie Rządowego Centrum Legislacji założeń projektu tzw. „wakacji od składek” wzbudziło szerokie zainteresowanie. Planowo projekt ustawy ma pojawić się w I kwartale 2024 r. Taka informacja widnieje w opublikowanych założeniach. Została ona również potwierdzona w nowym komunikacie zgodnie z którym projekt ma pojawić się w Sejmie w marcu 2024 r. Docelowo przepisy miałyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Celem projektowanego rozwiązania jest zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych związanych z prowadzoną działalnością. Decyzja o jego wprowadzeniu stanowi natomiast odpowiedź na rosnącą liczbę zawieszanych i zamykanych działalności, której źródłem są właśnie obciążenia przedsiębiorców w ostatnich latach.

Nowe przepisy BHP spowodują wzrost kosztów pracodawców. Jednak nie zawsze

W ciągu kolejnych miesięcy pracodawcy powinni przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów, związanych z organizacją pracy w firmie. Taki wniosek nasuwa się po lekturze nowych przepisów dot. BHP.

Sławomir Paruch, Kamil Nazimek: Sjesta po polsku

Do składania wniosków o przerywany czas pracy nie można pracowników namawiać.

Czy firma może pytać pracownika, czy ma inną pracę

Zakaz zakazywania innego zatrudnienia nie wyłącza lojalności pracownika.

Umowy na czas określony, a miało być tak prosto

Czasem trudniej je wypowiedzieć niż umowy bezterminowe.

Więcej informacji w aktach osobowych

Po dostosowaniu dokumentacji pracowniczej do wymogów nowych przepisów o kontroli trzeźwości, nadszedł czas na uwzględnienie tych o pracy zdalnej.

Romans w biurze z perspektywy pracodawcy

Kiedy relacja intymna pomiędzy pracownikami w firmie może prowadzić do konfliktu interesów?

Tworząc regulamin pracy zdalnej warto wyjść poza minimum

Aby dokument regulujący zasady home office był jak najbardziej funkcjonalny dla pracodawcy i pracowników, powinien obejmować także inne zagadnienia niż przewidziane nowelizacją kodeksu pracy.