fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Koronawirus: chorzy na COVID mogą już pracować zdalnie. Ustawa rozwiewa wątpliwości

choroba a praca zdalna
Adob Stock
Czy chory na COVID może pracować z domu? Z odpowiedzią na to pytanie kłopot mieli prawnicy i ZUS. Od dziś obowiązują przepisy, które rozwiewają wątpliwości w tej sprawie.

Dotychczasowe przepisy zezwalały na pracę jedynie osobom przebywającym na kwarantannie, a więc potencjalnie zdrowym. Nie regulowały sytuacji osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa, lecz czuły się dobrze i nie wykazywały objawów COVID lub przechodziły chorobę łagodnie. Przepisy nie wskazywały, czy pracodawca może zgodzić się na pracę zdalną osoby chorej, jeśli jest ona uprawniona do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Czytaj też:

Jeśli izolacja, to nie praca zdalna

Czy można pracować w trakcie izolacji i na kwarantannie?

Te kwestie rozstrzyga nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 4 grudnia pod poz. 2157.

Pracownicy i osoby zatrudnione na podstawie innych umów np. cywilnoprawnych, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie w miejscu obowiązkowej izolacji, jeżeli zgodzi się na to pracodawca albo zatrudniający.

To rozwiązanie dotyczy przypadków, w których osoby objęte izolacją domową przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie, będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie wynikające z umowy, a nie wynagrodzenie chorobowe, pomniejszone do 80 proc.

A co w przypadku, gdy pogorszy się stan zdrowia pracownika w okresie świadczenia pracy zdalnej? Wówczas przestanie świadczyć pracę i uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego albo świadczenia pieniężnego z tytułu choroby za pozostały okres izolacji.

Rozporządzenie dotyczy także osób samozatrudnionych, które prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek, własną odpowiedzialność i ryzyko. Takie osoby otrzymują wynagrodzenie tylko za wykonanie zleceń. Jeżeli nie opłacały w ZUS dobrowolnej składki chorobowej, nie mogły liczyć na jakiekolwiek pieniądze w czasie choroby.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA