Jurek Owsiak: Dokładny wynik 32. Finału poznamy 27 marca

Za rok znowu będziemy zapraszali wszystkich, abyśmy byli razem i tworzyli karnawał w środku zimy - mówił w czasie konferencji prasowej Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aktualizacja: 29.01.2024 15:50 Publikacja: 29.01.2024 15:08

Jurek Owsiak i Lidia Niedźwiecka-Owsiak

Jurek Owsiak i Lidia Niedźwiecka-Owsiak

Foto: PAP

- W tym momencie mamy na koncie 29 mln 673 tys. 16 zł. Te pieniądze są teraz liczone — mówił Owsiak.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dodał, że oficjalny wynik zbiórki w czasie 32. Finału WOŚP poznamy 27 marca.

Owsiak odnotował „powrót służb mundurowych”, które w tym roku brały udział w WOŚP. Owsiak podziękował m.in. za granie w czasie finału orkiestrze policyjnej i Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

- Orkiestra nie jest Ministerstwem Zdrowia, orkiestra działa za pieniądze społeczne. W związku z czym mamy to szczęście, że możemy sobie szukać tych tematów. To nie jest nasz obowiązek. My mamy ten luksus, że możemy sobie wybrać temat, a następnie ten temat realizować na swój sposób — mówił też Owsiak dodając, że Fundacja WOŚP tworzy komisję zbierającą informacje od szpitali jakiego sprzętu potrzebują, a następnie tworzy drugą komisję, która prowadzi procedurę zakupową.

- Do tej pory prawie za 2 mld zł kupiliśmy prawie 72 tys. urządzeń - podkreślił Owsiak.

- Byliśmy na wszystkich kontynentach, na obu biegunach — mówił też Owsiak.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował też, że po raz pierwszy - dzięki stworzeniu specjalnego konta przez wiceminister sprawiedliwości - osadzeni w zakładach karnych wpłacali środki na rzecz WOśP (łącznie 10 226 zł).

- Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy — powiedział Owsiak odpowiadając na pytanie co czuje po 32. Finale WOŚP.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiedział też, że kolejny finał WOŚP ponownie zostanie rozegrany na błoniach Stadionu Narodowego.

W czasie ubiegłorocznego, 31. Finału WOŚP, zebrano 243 259 387,25 zł.Wówczas pieniądze te zostały przeznaczone na walkę z sepsą.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Ile pieniędzy zebrano?

Tegoroczny finał WOŚP organizowany pod hasłem „Płuca po pandemii”. W niedzielę, przed północą informowano, że zebrano ponad 175 426 813 złotych (rok temu, o tej samej porze, suma była o ponad 20 mln zł niższa).

WOŚP 2024: Na co w tym roku zbierano pieniądze?

W czasie tegorocznego finału WOŚP zbierano środki na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Czytaj więcej

32. Finał WOŚP. Orkiestra zebrała ponad 175 mln. Jerzy Owsiak: Apetyt rośnie

Za zebrane pieniądze Fundacja WOŚP planuje kupić m.in. urządzenia do diagnostyki obrazowej, w tym rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przyrządy do diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz sprzęt do torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

- Pulmonologia, dla której gramy, "Płuca po pandemii", to jest 15 oddziałów dziecięcych i 49 dla dorosłych, a to się może zmienić i na pewno się zmieni. Rozmawiamy dzisiaj z naszymi ekspertami o tym. Płuca po pandemii wymagają diagnozy, wymagają leczenia, wymagają rehabilitacji i my to chcemy robić z udziałem najnowocześniejszych urządzeń, takich, które będą robiły to najlepiej jak tylko mogą robić dla naszego dobra - mówił na wcześniejszej konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

- W tym momencie mamy na koncie 29 mln 673 tys. 16 zł. Te pieniądze są teraz liczone — mówił Owsiak.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dodał, że oficjalny wynik zbiórki w czasie 32. Finału WOŚP poznamy 27 marca.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka