fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy przez rodzica uprawnionego do urlopu wychowawczego

Katarzyna Dulewicz
materiały prasowe
Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS o procedurze i terminie składania wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez rodzica.

Rz: Czy pracodawca może zażądać uzupełnienia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy albo go odrzucić, np. w związku z niedopełnieniem wymogów formalnych?

Katarzyna Dulewicz: Tak. W pewnych przypadkach pracodawca może żądać uzupełnienia wniosku. Będzie tak w sytuacji, gdy pracownik nie zawarł w nim wszystkich niezbędnych informacji, np. nie wskazał wymiaru czasu pracy, w którym zamierza wykonywać pracę, lub okresu, przez który będzie wykonywał pracę w obniżonym wymiarze. Projektowane rozporządzenie wykonawcze do ustawy wskazuje także dokumenty, jakie pracownik będzie musiał załączyć do wniosku, np. akt urodzenia dziecka. Brak tych informacji nie pozwala pracodawcy pozytywnie rozpatrzyć wniosku.

Odrzucenie wniosku także jest możliwe, choć to ostateczność. Pracodawca mógłby to zrobić, gdy pracownik, mimo wezwania, nie uzupełnił braków formalnych. W mojej ocenie podstawą do odrzucenia wniosku jest też działanie sprzeczne z celem instytucji obniżenia wy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA