fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy pracodawca może wprowadzić system równoważnego czasu pracy

Adobe Stock
Pracodawcy nie zawsze wykorzystują możliwość dopasowania czasu pracy do rodzaju wykonywanej pracy i potrzeb firmy. Na to zaś może pozwolić system równoważny.

Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy. Jednak w art. 135 kodeksu pracy ustawodawca dopuścił odstępstwo od tej reguły. Dobowy wymiar czasu pracy można przedłużyć do 12 godzin w równoważnym systemie czasu pracy. Trzeba go jednak zrekompensować krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Obiektywne powody

Aby wprowadzić system równoważnego czasu pracy, pracodawca musi mieć obiektywne przesłanki uzasadniające jego zastosowanie. Chodzi o "rodzaj wykonywanej pracy lub jej organizację", które przemawiają za wprowadzeniem takiego rozwiązania.

Ustawodawca nie określił katalogu prac, które wymagają stosowania równoważnego systemu czasu pracy. Tym samym pozostawił pracodawcom pewnego rodzaju dowolność. Jednak w praktyce utarło się, że stosuje się go w szczególnych branżach, jak np. rolnictwo, hotelarstwo, transport, w zakładach pracy świad...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA