Etat straci nawet pracownica w ciąży

W zakładzie, w którym nie działa związek zawodowy, pracodawca sam decyduje o tym, czy rozwiązać umowę z pracownicą będącą w ciąży w trybie natychmiastowym z przyczyn przez nią zawinionych.

Aktualizacja: 03.11.2015 07:45 Publikacja: 03.11.2015 06:00

Etat straci nawet pracownica w ciąży

Foto: www.sxc.hu

Zasadą jest zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Wynika to z art. 177 § 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zajdzie przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy kobiety, jeśli reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa się na to zgodziła. Ograniczenia te nie obowiązują w czasie zatrudnienia na okres próbny nieprzekraczający miesiąca.

Okres ochrony pracownicy rozpoczyna swój bieg już z chwilą zajścia w ciążę, a nie dopiero z momentem przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego dokumentującego ten stan.

Bez ruchu kadrowego

Normalnie funkcjonując, pracodawca nie ma w zasadzie możliwości wypowiedzenia angażu ciężarnej. Zabronione jest także złożenie jej wymówienia zmieniającego warunki pracy lub płacy z art. 42 k.p. Ponadto zakaz ten obowiązuje także wtedy, gdy pracownica poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie należy uznać za bezskuteczne również wtedy, gdy wręczono je zanim pracownica zaszła w ciążę, jeśli jego skutek w postaci rozwiązania umowy miałby nastąpić w czasie ciąży. W jego wyniku umowa o pracę nie może bowiem ulec rozwiązaniu. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2012 r. (II PK 209/11). Stwierdził, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wymówienia okazało się, że spodziewa się dziecka lub gdy zaszła w ciążę w okresie wymówienia. SN podkreślał także, że termin na złożenie odwołania od wypowiedzenia do sądu liczy się wtedy od uzyskania przez kobietę informacji o ciąży.

Nagłe pożegnanie wyjątkowo

Do rozwiązania umowy o pracę z przyczyn zawinionych przez pracownicę może dojść tylko wówczas, gdy reprezentująca tę pracownicę zakładowa organizacja związkowa zgodzi się na takie rozstanie. To szczególny środek ochrony ciężarnej, który blokuje pracodawcy zgodne z prawem rozwiązanie angażu wbrew woli związku zawodowego reprezentującego kobietę. Firma musi więc ubiegać się o zgodę działającej u niego organizacji, aby rozwiązać umowę z przyczyn zawinionych przez ciężarną. Nie ma tego ograniczenia, gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja lub gdy żaden z działających u niego związków nie reprezentuje interesów pracownicy, której dotyczy pożegnanie. Wówczas firma samodzielnie decyduje o jej zwolnieniu bez potrzeby konsultacji z innym organem.

Jeżeli zaś związek reprezentuje interesy pracownicy, szef musi wystąpić do niego o zgodę. Istotne jest przy tym, że akceptacja związku powinna być uprzednia, czyli musi być wyrażona, zanim szef złoży pracownicy oświadczenie o rozwiązaniu z nią angażu bez wypowiedzenia. Zgoda związku musi być wyraźna. Jeśli organizacja po zwróceniu się do niej przez pracodawcę nie zajmuje żadnego stanowiska co do rozwiązania umowy z pracownicą, to jej milczenie należy traktować jako brak zgody na rozstanie.

W praktyce szef zazwyczaj nie wie, że jego pracownica, która narusza podstawowe obowiązki służbowe, jest w ciąży i rozwiązuje z nią umowę o pracę, zanim spyta o zgodę reprezentujący ją związek. W takiej sytuacji należy uznać, że jeśli w chwili rozwiązania umowy na podstawie art. 52 k.p. ani pracodawca, ani związek nie wiedzieli o ciąży zwalnianej, to zgoda zakładowej organizacji może być skutecznie wyrażona również po rozwiązaniu umowy o pracę, ale nie później niż do chwili wydania przez sąd orzeczenia o przywróceniu do pracy lub odszkodowania w ewentualnym procesie. Oznacza to, że w tym wyjątkowym przypadku zgoda związku może mieć charakter następczy i mimo to rozwiązanie angażu w trybie natychmiastowym będzie skuteczne. Jeżeli jednak związek odmówi zgody, uznaje się, że umowę rozwiązano z naruszeniem prawa. Firma może się więc spodziewać, że sąd przywróci pracownicę na etat.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

O czym pamiętać

– ciężarnej wolno wypowiedzieć umowę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy

– z kobietą w ciąży można rozstać się za porozumieniem stron

– umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, która rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do porodu

Czego unikać

– wypowiadania angażu pracownicy w ciąży

– odmowy przywrócenia kobiety na etat, gdy po wręczeniu jej wymówienia okazało się, że spodziewa się dziecka

– zwalniania bez wypowiedzenia, jeśli nie zgodził się na to związek zawodowy reprezentujący ciężarną

Jakie skutki naruszenia zakazu

Złamanie przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę z kobietą w ciąży powoduje, że gdy wytoczy ona powództwo, sąd przywróci ją do pracy lub orzeknie obowiązek zapłaty na jej rzecz odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Wybór między tymi dwoma roszczeniami należy do pracownicy. Przy czym jeśli kobieta wystąpi o przywrócenie na etat, sąd jest właściwie związany jej żądaniem. Przywrócenie nie jest możliwe jedynie wtedy, gdy zachodzą przyczyny z art. 41

1

k.p., czyli zakład pracy upadł lub został zlikwidowany (art. 45 § 3 k.p.). Poza tym zasądzenie odszkodowania w miejsce przywrócenia do pracy jest dopuszczalne zupełnie wyjątkowo, gdy przywrócenie byłoby sprzeczne z art. 8 k.p. Przepis ten zabrania czynić ze swojego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Chodzi tu więc o takie rażące zachowanie się pracownicy przy wykonywaniu jej obowiązków, które powoduje, że jej powrót na posadę byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Zasadą jest zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Wynika to z art. 177 § 1 k.p. W myśl tego przepisu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zajdzie przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy kobiety, jeśli reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa się na to zgodziła. Ograniczenia te nie obowiązują w czasie zatrudnienia na okres próbny nieprzekraczający miesiąca.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP