Za pomówienia i działania konkurencyjne grozi dyscyplinarka

Pracodawca może zwolnić bez wypowiedzenia osobę, która w sposób zawiniony narusza lub zagraża jego interesom. Musi jednak przygotować mocne argumenty, gdyby pracownik chciał się odwołać od tej decyzji do sądu.

Publikacja: 21.10.2016 06:50

Za pomówienia i działania konkurencyjne grozi dyscyplinarka

Foto: 123RF

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika przewidziane w art. 52 kodeksu pracy jest środkiem ostatecznym. Pracodawcy stosują go, gdy w ich ocenie dalsze zatrudnianie etatowca jest już niemożliwe. W praktyce dzieje się tak, gdy dochodzi do ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Należy wówczas stwierdzić trzy elementy:

- bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego),

- naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy,

- zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo, które muszą wystąpić łącznie.

Na konieczność łącznego zaistnienia tych warunków zwracał uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 22 marca 2016 r. (I PK 94/15).

Ciężkie uchybienia

Aby określić, kiedy doszło do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, trzeba wcześniej ustalić, co wchodzi w ich skład. Zasadnicze znaczenie ma tu art. 100 k.p. określający obowiązki pracownika. Zgodnie z nim podwładny musi pracować sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami lub umową o pracę. Te ogólnie ujęte obowiązki wolno następnie konkretyzować w regulaminach pracy obowiązujących u pracodawcy oraz w postanowieniach umów o pracę lub w zakresie czynności konkretnego pracownika.

Dwie formy winy

W orzecznictwie sądowym ukształtował się jednolity pogląd co do stopnia winy pracownika, która uzasadnia natychmiastowe zwolnienie. Powinna ona przejawiać się w umyślności (złej woli) lub rażącym niedbalstwie pracownika. Są to odrębne postaci winy. Rażące niedbalstwo to rażące niedołożenie staranności wymaganej od podwładnego. Może obejmować zachowania lekkomyślne, gdy pracownik przewiduje, że swoim zachowaniem uchybi obowiązkowi, ale bezpodstawnie przypuszcza, że do tego nie dojdzie.

Przypadki niedbalstwa polegają zaś na tym, że pracownik nie przewidział, iż swoim zachowaniem naruszy obowiązek, ale mógł i powinien był to przewidzieć (por. wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r., I PKN 850/00). Rażący charakter przejawia się więc w wyjątkowo lekceważącym stosunku pracownika do jego obowiązków.

Natomiast wina umyślna wyraża się w tym, że pracownik chce przez swoje zachowanie wyrządzić szkodę pracodawcy lub co najmniej świadomie się na to godzi.

Szkoda nie musi wystąpić

Firma może stosować art. 52 § 1 pkt 1 k.p. także wtedy, gdy zawinione działanie pracownika tylko zagraża jego interesom. Ciężkie i zawinione naruszenie podstawowych obowiązków nie występuje bowiem wyłącznie wtedy, gdy wystąpi konkretny skutek (szkoda). Już samo zagrożenie interesów może powodować utratę zaufania pracodawcy i stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę w szczególnym trybie. Tak wskazał SN w wyroku z 22 marca 2016 r. (II PK 37/15). Dodał, że jeśli utrata zaufania wynika z ciężkiego naruszenia obowiązków, może uzasadniać rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. W tej konkretnej sprawie SN uznał, że firma mogła rozwiązać bez wypowiedzenia angaż z księgową. Wielokrotnie, w sposób wadliwy wykonywała ona swoje obowiązki, nie poprawiając niewłaściwych księgowań czy realnie zagrażając interesom pracodawcy i ryzykując jego odpowiedzialnością finansową za naruszenie przepisów o rachunkowości czy norm podatkowych.

Orzecznictwo szeroko rozumie interes pracodawcy. Nie można go sprowadzać jedynie do szkód majątkowych oraz wymiaru materialnego. Pojęcie to obejmuje także elementy niematerialne, np. dyscyplinę pracy czy poszanowanie majątku pracodawcy przez pracowników. Zwracał na to uwagę SN w wyroku z 9 lutego 2016 r. (II PK 330/14).

Może tu także chodzić o dobre imię pracodawcy, jego renomę na rynku, prestiż. Podwładnego można więc dyscyplinarnie zwolnić także wtedy, gdy w zawiniony sposób nadwyręży wizerunek firmy w opinii publicznej.

Przejęcie kluczowych klientów

Gdy szef stwierdzi, że pracownik prowadzi działalność konkurencyjną lub pracuje na rzecz konkurencji, ma podstawy rozstać się z nim w drodze wypowiedzenia. Natomiast rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może mieć miejsce wyjątkowo i tylko wtedy, gdy udowodni mu się naruszenie żywotnych lub istotnych interesów firmy. Tak wskazywał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II PK 158/14). Dodał, że wymaga to ujawnienia konkretnych zawinionych przewinień pracownika, które niekorzystnie oddziaływały na konkurencyjną działalność pracodawcy. Sąd Najwyższy w tym wyroku ograniczałby więc dopuszczalność takiego rozwiązania umowy. Jego zdaniem nie każde podjęcie lub wykonywanie działalności konkurencyjnej uzasadnia dyscyplinarkę. Będzie tak wtedy, gdy działalność ta w istotnym stopniu zagrażała interesom pracodawcy, czyli gdy powodowała lub co najmniej narażała go na straty istotne dla jego działalności (np. gdy pracownik poprzez działania konkurencyjne próbował przejąć kluczowych klientów firmy). Teza ta miałaby słuszność zwłaszcza wtedy, gdyby firma nie zawarła umowy o zakazie konkurencji z pracownikiem.

Oczernianie zabronione

Szef mógłby zwolnić bez wypowiedzenia pracownika dopuszczającego się czynu nieuczciwej konkurencji. Czyny te opisuje ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.; dalej: ustawa) mająca zapobiegać i zwalczać przejawy nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej.

Wśród wymienionych tam zachowań art. 14 wskazuje, że czynem takim jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, aby przysporzyć korzyści lub wyrządzić szkodę.

Wiadomości określone tym przepisem, to np.:

- fałszywe informacje o osobach kierujących przedsiębiorstwem (np. pomawianie ich o łapownictwo czy brak kompetencji do zarządzania),

- nieprawdziwe dane o wytwarzanych towarach lub świadczonych usługach,

- wprowadzanie w błąd co do wysokości i struktury stosowanych cen czy

- nieprawdziwe informacje o sytuacji finansowej pracodawcy.

Orzecznictwo wyraźnie przy tym wskazuje, że pejoratywne przedstawienie przedsiębiorcy jego kontrahentom prowadzi do deprecjacji jego pozycji rynkowej, stanowiąc tym samym czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 20 marca 2009 r., I Aca 191/09). Szef mógłby więc zwolnić bez wypowiedzenia pracownika pogardliwie lub obraźliwie wyrażającego się o swoim pracodawcy lub jego produktach.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Podstawowe obowiązki pracownika

Zatrudniony musi przestrzegać:

- czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,

- regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku pracy,

- przepisów bhp, a także przepisów przeciwpożarowych,

- tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

- zasad współżycia społecznego w zakładzie.

Ma także dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika przewidziane w art. 52 kodeksu pracy jest środkiem ostatecznym. Pracodawcy stosują go, gdy w ich ocenie dalsze zatrudnianie etatowca jest już niemożliwe. W praktyce dzieje się tak, gdy dochodzi do ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Należy wówczas stwierdzić trzy elementy:

- bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego),

Pozostało 94% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP