fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus: pracodawca może narzucić pracownikom termin wykorzystania zaległego urlopu

Adobe Stock
W okresie obowiązywania stanu epidemii pracodawca może narzucić pracownikom termin wykorzystania do 30 dni urlopu pozostałego z poprzednich lat, w tym również zaległego urlopu na żądanie.

Temat możliwości zobowiązania pracowników do wykorzystania bieżących i zaległych urlopów wypoczynkowych stał się szczególnie istotny dla wielu przedsiębiorców postawionych w trudnej sytuacji ekonomicznej z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

Za rok bieżący

Przepisy kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom w roku kalendarzowym, w którym zatrudnieni nabyli do niego prawo. Pracownik nie może się zrzec tego prawa.

Urlop ustala się w dwojaki sposób – udziela się go indywidualnie lub ustala w planie urlopów. Pracodawca nie sporządza planu urlopu, gdy nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa albo gdy związki wyrażą na to zgodę.

Czytaj także:

Koronawirus: pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop - czy pracownik może odmówić

Plan urlopów jest wiążący dla pracownika i pracodawcy. Oznacza to, że ustalenie terminu urlopu wypoczynkowego w planie powoduje, że pracownik nab...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA