fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za koronawirusa w zakładzie pracy

Adobe Stock
Pracodawca może odpowiadać za zaniechania w zakresie BHP, które doprowadzą do zakażenia się przez pracownika wirusem SARS-CoV-2 i jego chorobę. Dlatego kluczowe jest dochowanie należytej staranności w tym obszarze.

Ponowna ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, określenie zasad organizacji pracy zdalnej i pracy hybrydowej, wprowadzenie procedury dotyczącej postępowania na wypadek zakażenia, stosowanie środków ochrony – to tylko przykłady działań, jakie może, a nawet powinien podjąć pracodawca.

Ognisko zakażenia

W wielu krajach, w tym w Polsce, ogniskami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bywają zakłady pracy. Zwłaszcza te, w których pracuje wiele osób na relatywnie małej przestrzeni lub w których pracownicy mają kontakt z dużą liczbą kontrahentów i klientów. Czy można to zakwalifikować jako wypadek przy pracy lub chorobę zawodową? Czy pracownik może mieć do pracodawcy roszczenie odszkodowawcze z tego tytuł? A jeżeli tak, to w jakich okolicznościach?

W zakładach pracy, w których było to możliwe, na masową skalę zaczęto stosować pracę zdalną (m.in. praca biurowa). W Polsce decyzję o wdrożeniu pracy zdalnej pozostawiono swobodnej decyzji pracodawcy, p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA