Można uniknąć zgłaszania umowy o dzieło

Gdy autor sam proponuje wykonanie utworów, nie jest zawierana umowa i nie ma wtedy biurokratycznych obowiązków.

Aktualizacja: 11.01.2021 06:09 Publikacja: 10.01.2021 20:47

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło

Foto: Adobe Stock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował ważne wyjaśnienia dla przedsiębiorców i osób fizycznych zobowiązanych do zgłaszania zawartych po 1 stycznia 2021 r. umów o dzieło. Z informacji wynika, że zgłoszeniu podlega każda umowa, nawet zawarta ustnie.

Inicjatywa z drugiej strony

– Taki obowiązek to ogromne obciążenie dla wielu przedsiębiorców, szczególnie działających w branży medialnej, w której z poszczególnymi autorami zewnętrznymi może być zawieranych nawet kilkadziesiąt umów miesięcznie na wykonanie oddzielnych utworów. Jeśli takich autorów produkujących audycje, materiały wideo czy artykuły prasowe jest więcej, trzeba będzie wysyłać do ZUS setki, jeśli nie tysiące nowych zgłoszeń miesięcznie – komentuje Andrzej Radzisław, radca prawny, specjalista od ubezpieczeń społecznych w kancelarii Goźlińska Petryk & Wspólnicy.

Czytaj także: Nie każde dzieło pojawi się w rejestrze ZUS

– Warto pamiętać o tym, że zgodnie z nowymi przepisami nie ma obowiązku zgłoszenia do ZUS, gdy to sam autor zewnętrzny zgłosi się do przedsiębiorcy z ofertą sprzedaży własnych utworów. Wtedy dochodzi do samoistnego przeniesienia praw autorskich, ale bez zawarcia umowy o dzieło – dodaje.

Na działalność gospodarczą

Z wyjaśnień ZUS wynika ponadto, że kluczowa dla powstania nowego obowiązku składania wniosku RUD z danymi wykonawcy dzieła jest data zawarcia takiej umowy. Jeśli nastąpiło to jeszcze przed rozpoczęciem tego roku, nawet gdy umowa ma zostać wykonana w 2021 r., nie podlega ona zgłoszeniu.

– To bardzo ważna informacja, bo do tej pory brakowało jednoznacznego stanowiska ZUS w tym zakresie i wiele osób było przekonanych, że zgłoszeniu podlegają także umowy zawarte przed zmianą przepisów – dodaje mec. Andrzej Radzisław.

Nie trzeba też zgłaszać umów zawartych z własnym pracodawcą czy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, jeśli dzieło będzie wykonywane w tej działalności.

W praktyce oznacza to tyle, że nie trzeba będzie zgłaszać do ZUS np. umowy zawartej z artystą na namalowanie obrazu, jeśli prowadzi własną firmę. Oznacza to dla zamawiającego dzieło obowiązek ustalenia, czy wykonawca ma działalność. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się odebranie od wykonawcy dzieła stosownego oświadczenia.

Tylko płatnicy

Z wyjaśnień ZUS wynika także, że obowiązku zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło nie mają spółki, stowarzyszenia czy fundacje niebędące płatnikami składek. Oznacza to tyle, że podmiot niezatrudniający pracowników czy zleceniobiorców, a także niezgłaszający do ubezpieczeń społecznych członków zarządu nie ma obowiązku raportowania do ZUS o zawartych umowach o dzieło.

Wszystko wskazuje na to, że to ewidentny błąd nowych przepisów i należy się spodziewać, że niebawem ta luka zostanie załatana. Tym bardziej że obowiązek zgłaszania umów o dzieło dotyczy wszystkich osób fizycznych, bez względu na to, czy są one zatrudnione na etacie, czy mają status bezrobotnego lub emeryta, czy w ogóle nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Jakub Bińkowsk, dyrektor departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Dobrze, że tego rodzaju przewodnik powstał, zwłaszcza że obowiązek dotyczy nie tylko przedsiębiorców będących płatnikami składek, lecz również osób fizycznych zlecających wykonanie dzieła. Dla nich szczególnie ważne będzie ustalenie statusu prawnego wykonawcy. Od tego, czy będzie osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną, czy też osobą fizyczną nieprowadzącą działalności, będzie zależeć obowiązek zgłoszenia umowy. W praktyce takie wątpliwości mogą budzić m.in. niektóre często wykonywane w mieszkaniach roboty remontowe będące przedmiotem umów o dzieło. Należy podkreślić, że umowy podlegają zgłoszeniu niezależnie od ich formy. Oznacza to, że zgłosić należy również umowy ustne, w obrocie gospodarczym stosowane nierzadko między kontrahentami współpracującymi od dłuższego czasu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował ważne wyjaśnienia dla przedsiębiorców i osób fizycznych zobowiązanych do zgłaszania zawartych po 1 stycznia 2021 r. umów o dzieło. Z informacji wynika, że zgłoszeniu podlega każda umowa, nawet zawarta ustnie.

Inicjatywa z drugiej strony

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego