fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy każda umowa o dzieło znajdzie się w rejestrze ZUS

Umowa o dzieło
Adobe Stock
Obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło mają płatnicy składek oraz osoby fizyczne. Nie dotyczy on m.in. spółek kapitałowych, które nie mają statusu płatnika składek.

Na kilka dni przed wejściem w życie obowiązku rejestracji umów o dzieło ZUS wydał komunikat prasowy w tej sprawie. Wskazał w nim cele oraz podstawowe zasady zgłaszania tych umów. Te same wytyczne można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

W komunikacie wskazano wprost, że obowiązek rejestrowania umów o dzieło ma na celu nie tylko prowadzenie badań statystycznych, ale także ułatwienie weryfikacji istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych. Także uzasadnienie projektu tych przepisów jasno stwierdza, że ich celem jest umożliwienie ZUS sprawdzania umów o dzieło. Zatem nie ulega wątpliwości, że nowe wymogi ułatwią ZUS przeprowadzanie kontroli i przekwalifikowywanie takich umów na np. umowy zlecenia, które podlegają oskładkowaniu.

Czytaj także: Nowy rejestr umów o dzieło to spore obciążenie

Treść ważniejsza niż nazwa

Warto przypomnieć, że zdaniem ZUS o charakterze danej umowy przesądza nie tylko jej nazwa, ale przede wszystkim treść i okolicz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA