Wakacje od ZUS jeszcze w tym roku. Kto na nich skorzysta?

Blisko 1,7 mln płatników będzie mogło nie płacić składek do ZUS każdego roku przez miesiąc.

Publikacja: 12.04.2024 16:52

Wakacje od ZUS jeszcze w tym roku. Kto na nich skorzysta?

Foto: Adobe Stock

Takie szacunki odnośnie do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przedstawił podczas pierwszego czytania w Sejmie Krzysztof Hetman minister rozwoju i technologii.

Kto może ubiegać się o zwolnienie z ZUS

Przypomnijmy, że rządowa propozycja przewiduje tzw. wakacje składkowe. Cała idea tego pomysłu sprowadza się do tego, że osoby prowadzące działalność przez miesiąc w roku nie będą musiały płacić składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Te dwie ostatnie nie zostaną jednak uzupełnione środkami z budżetu państwa (w przeciwieństwie do pierwszych). Rząd w toku prac modyfikował też pierwotną koncepcję dotyczącą kręgu uprawnionych. W efekcie ze zwolnienia mają skorzystać płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczeń maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych.

Czytaj więcej

W sprawie wakacji składkowych dla firm rząd idzie na skróty. Omija procedury

Ale to nie jedyne przesłanki jakie będzie trzeba spełnić, żeby mieć prawo do ulgi.

I tak, uprawniony w doprecyzowanym w przepisach okresie nie mógł wykonywać pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Ponadto w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku wnioskodawca musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Obowiązywać będzie też kryterium wielkości przychodu. W efekcie uprawniony w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie mógł osiągnąć przychodu z pozarolniczej działalności. Ewentualnie w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia podania osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Posłowie niezainteresowani projektem

Co ciekawe żadna z powyższych przesłanek nie była tematem wystąpień posłów podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie. Można wręcz odnieść wrażenie, że sam projekt niespecjalnie ich interesował.

Większość opozycji skupiła się bowiem na rozliczaniu obecnej większości z niezrealizowanej obietnicy wprowadzenia dobrowolnego ZUS, traktując wakacje składkowe jako realizację planu minimum.

Andrzej Gawron z PiS zwrócił co prawda uwagę, że ulga w składkach początkowo miała trwać trzy miesiące, ale z mównicy nie zapowiadał złożenia poprawki, która miałyby ten okres wydłużyć. Pytał natomiast o to kiedy rząd przedstawi propozycję dotyczącą przejęcia wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez ZUS. Sugerował też zmiany w kryteriach ubiegania się o mały ZUS Plus.

Minister Hetman wyjaśniał jednocześnie, że rząd nie planuje tożsamej ulgi dla ubezpieczonych w KRUS.

Etap: Projekt skierowany do komisji

Takie szacunki odnośnie do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przedstawił podczas pierwszego czytania w Sejmie Krzysztof Hetman minister rozwoju i technologii.

Kto może ubiegać się o zwolnienie z ZUS

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin