fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawa autorskie i pokrewne na unijnym rynku cyfrowym – kluczowe zmiany

Adobe Stock
Każdy kraj członkowski musi implementować zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z 17 kwietnia 2019 roku oraz zmiany dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE do krajowego porządku prawnego. Termin upłynął 7 czerwca 2021 roku. W Polsce nadal brakuje stosownej ustawy.

Tematyka dyrektywy z 17 kwietnia 2019 roku (weszła w życie 6 czerwca 2019 roku) pozostaje aktualna. Na dzień 7 czerwca, czyli ostateczny termin zaimplementowania przepisów, w Polsce nie pojawił się nawet wyjściowy projekt ustawy. Z tego powodu warto zastanowić się nad kluczowymi problemami, z którymi - ze sporym opóźnieniem - będzie musiał zmierzyć się polski ustawodawca. Dodać należy, że wejście w życie dyrektywy odbiło się w Polsce dość szerokim echem. Rząd RP złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w której wskazał, że jej niektóre przepisy stwarzają realne zagrożenie dla wolności słowa w internecie.

Cel i elementy charakterystyczne dyrektywy

Obszerny akt złożony z 86 motywów i 32 artykułów wyróżnia się na tle pozostałych dyrektyw kształtujących i ujednolicających prawo europejskie w zakresie ochrony prawa autorskiego i praw pokrewnych. Zawarto w nim bowiem liczne i w dużej mierze niezależne od siebie zagadnienia, któr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA