Jakub Szkutnik

Jak prawidłowo wdrażać narzędzia AI w firmie informatycznej?

Najbardziej ryzykowne są rozwiązania darmowe, proponowane przez dostawców usług sztucznej inteligencji. Automatycznie udzielana jest tam zgoda na to, by wprowadzane przez nas dane służyły rozwojowi algorytmu.

Koniec fałszywych obniżek – jak prawidłowo informować o cenach

Z początkiem 2023 roku do polskiego ustawodawstwa wprowadzono dyrektywę Omnibus, która nałożyła na przedsiębiorców nowe obowiązki informowania o cenach oraz obniżkach.

Nowe obowiązki dla dostawców internetowych

Według raportu OC&C Strategy Consultants platformy internetowe dogonią do 2025 roku pod kątem dochodów internetowe sklepy producentów, a już teraz odpowiadają za 40 proc. łącznej sprzedaży online (wyłączając Chiny).

Z prześwietlaniem przeszłości kandydata trzeba uważać

Background check osoby starającej się o pracę musi być zgodny z prawem polskim i RODO. Nie zawsze wystarczy zgoda kandydata, szczególnie gdy chodzi o informacje dotyczące karalności i zobowiązań finansowych.

Grupa spółek. Zmiany w zarządzaniu podmiotami powiązanymi

W wielu przypadkach współpraca powiązanych ze sobą spółek kapitałowych jest tak ścisła, że nie sposób faktyczne rozdzielić ich działań w zakresie realizowanych przez nie i zaplanowanych wspólnie strategii rozwoju. Od 13 października 2022 r., po spełnieniu warunków wskazanych w nowych przepisach, do takiej sytuacji zastosowanie może znaleźć nowe prawo holdingowe.

Grom komputerowym brakuje licznych regulacji prawnych

Platformy handlowe dla graczy, mikropłatności czy lootboxy stają się kluczowymi filarami dla rozwoju segmentu gier mobilnych i komputerowych. Tymczasem wciąż brakuje konkretnych rozwiązań prawnych, bezpośrednio odnoszących się do zagrożeń związanych z handlem własnością wirtualną oraz ochroną nieletnich.

Działalność marketingowa w internecie. Jak robić to zgodnie z prawem?

Internet daje przedsiębiorcom ogromne możliwości, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia działań marketingowych. Osiągając swoje cele muszą jednak pamiętać o ograniczeniach prawnych.

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna po Polskim Ładzie

Spółki komandytowe straciły na popularności po objęciu ich podatkiem CIT w 2021 roku. Rozwiązania w ramach Polskiego Ładu mogą częściowo przywrócić sens ich zawiązywania. Przedsiębiorcy jednak coraz częściej skłaniają się ku innej spółce osobowej – komandytowo-akcyjnej.

Na co zwracać uwagę zawierając umowę o dzieło?

W czasie pandemii umowa o dzieło zyskuje na popularności, ponieważ podstawowymi jej cechami są dowolność miejsca i czasu wykonania danego dzieła oraz brak podległości względem osoby zlecającej. Jednak nie w każdym przypadku może być ona zastosowana.

Ochrona konsumenta na rynku e-commerce – kluczowe zmiany dla przedsiębiorców

Skutkiem regulacji unijnych, które w ciągu najbliższych miesięcy muszą zostać zaimplementowane do polskiego prawa, jest nałożenie dodatkowych obowiązków na przedsiębiorców oferujących usługi przez internet.