Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Więcej informacji w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2.

23:03

Koronawirus był w Brazylii na początku lutego, tygodnie zanim został oficjalnie wykryty. Dotarł do kraju przed karnawałem, gdy miliony ludzi bawiło się na ulicach.

22:25

Za ustawą było 244 posłów, przeciw głosowało 137, a 77 wstrzymało się od głosu.

22:24

22:23

– Gdyby wybory odbyły się 23 maja – bo to był ten alternatywny termin – to zakończyłyby się wielkim upadkiem. Dlatego że nie dało się tych wyborów korespondencyjnych przeprowadzić nie tylko w terminie 23 maja, ale – jak pokazały późniejsze prace nad ustawą – nie dało się tych wyborów zorganizować nawet pod koniec czerwca czy w lipcu – ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

22:05

Samolot An-225 Mrija nie wylądował na lotnisku w Kopenhadze. Podczas manewru okazało się, że pas startowy jest za krótki – podaje Radio ZET. Ten sam samolot przywiózł do Polski sprzęt ochronny.

21:46

Nowy Jork ma obecnie ponad 50 przypadków „pediatrycznego wielosystemowego zespołu zapalnego”, tajemniczej choroby, która dotyka dzieci. Uważa się, że ma ona związek z COVID-19.

21:09

Połowy ryb na świecie zmalały w tym roku do końca kwietnia o około miliona godzin, o 6,5 proc. wobec 2 poprzednich lat, na skutek załamania się popytu wywołanego ograniczeniami w przemieszczaniu się w warunkach pandemii — twierdzi Global Fishing Watch.

21:06

W Rosji rozpoczęto sprawdzanie bezpieczeństwa wyprodukowanego w kraju modelu respiratora, po tym jak sześć osób zginęło w pożarach szpitali. Według doniesień, dwa pożary miały związek z używanymi respiratorami. Rosja wysłała wcześniej sprzęt do Stanów Zjednoczonych.

20:31

Według naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, co najmniej 4 222 968 osób zakaziło się koronawirusem. Na całym świecie zmarło ponad 287 tys. osób.

20:19

W związku ze zbliżającym się końcem Ramadanu, Arabia Saudyjska na terenie całego królestwa wprowadzi na pięć dni całodobową godzinę policyjną.

20:04

Choć nie ma ani szczepionki, ani leków na wirusa, większość krajów Unii odmraża gospodarkę i życie społeczne. Druga fala pandemii szykuje się do uderzenia.

AFP

AFP

19:59

We Francji od początku epidemii zmarło niemal 27 tys. osób. W ciągu ostatniej doby odnotowano 348 zgonów.

19:56

Już w najbliższą środę gościem Andrzeja Steca w Parkiet TV będzie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka. Temat rozmowy? Wszystko o możliwej pomocy finansowej dla firm.

19:40

Szwedzcy piłkarze i trenerzy nie będą musieli przechodzić testu na obecność koronawirusa przed treningami i meczami.

19:17

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 172 osoby zakażone koronawirusem. To liczba zbliżona do danych z poniedziałku. Podwoiła się natomiast liczba nowych przypadków zakażeń.

19:02

Kazachstan: odmrażanie gospodarki i masowe testy na Covid-19

19:01

21-letni Antonio Domingos Vulola został zastrzelony w sobotę w Luandzie po starciu policji z grupą ludzi przyłapanych na łamaniu obowiązującej w całym kraju godziny policyjnej i zakazu organizowania spotkań towarzyskich.

18:40

Właściciel niewielkiej sieci siłowni złożył w sądzie pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Domaga się odszkodowania za straty 

18:07

Najstarszą osobą, która pokonała koronawirusa w Hiszpanii jest 113-letnia kobieta, mieszkanka domu opieki, w którym z powodu epidemii zmarło kilku innych pensjonariuszy.

17:45

17:37

17:26

Klient, który przyszedł do jednego ze sklepów spożywczych w Kalifornii ubrany w kaptur Ku Klux Klanu, nie zostanie oskarżony.

17:00

Brytyjskie służby wszczęły dochodzenie w sprawie śmierci Belly Mujingi. 47-letnia pracownica stacji kolejowej w Londynie został opluta w pracy przez osobę, która twierdziła, że jest nosicielem koronawirusa. Kobieta została zakażona i zmarła w szpitalu.

16:22

Zamknięcie państw europejskich spowodowane pandemią koronawirusa zmniejszyło liczbę osób, które ubiegają się azyl. Wraz z końcem pandemii, liczba migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu może się zwiększyć.

16:19

W Warszawie ośrodki sportu i rekreacji funkcjonujące na otwartej przestrzeni zostaną otwarte 14 maja, zaś żłobki i przedszkola – 18 maja – poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

16:16

World Athletics podała nowy terminarz Diamentowej Ligi. Pierwszy mityng prestiżowego cyklu ma się odbyć 14 sierpnia w Monaco.

15:58

Rosja nie odmawia pomocy od zagranicznych partnerów, w tym członków Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych – mówił o walce z pandemią koronawirusa szef dyplomacji Siergiej Ławrow.

15:45

Stomatolodzy powoli zaczynają przyjmować pacjentów, ale obie strony muszą się do wizyt bardziej przygotować. A to oznacza wzrost cen.

15:29

Epidemia koronawirusa doprowadziła do śmierci tysięcy osób w Ameryce Południowej. Jednocześnie kontynent zmaga się z inną śmiertelną infekcją wirusową – dengą.

15:20

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej ustalił, że decyzje dotyczące wznowienia lub zakończenia rozgrywek III ligi piłki nożnej mężczyzn w sezonie 2019/2020 oraz zasad spadków i awansów, podejmą Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, które w bieżącym sezonie odpowiadają za prowadzenie rozgrywek.

15:01

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

AFP

AFP

14:48

14:47

Nawet o 40 proc. urósł strumień filmów i muzyki w internetowej sieci, gdy Polacy zostali w domach przez koronawirusa. Powodzenie platform VOD kusi jednak rządy i regulatorów do wprowadzenia dodatkowych opłat – piszemy w serwisie cyfrowa.rp.pl.

14:46

– Obywatele mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy publicznych wydano dotychczas na wybory na prezydenta PR, zaplanowane na 10 maja 2020 r. – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

14:43

14:41

Marszałek Witek ogłosiła przerwę do godz. 15:30, by, jak powiedziała, opozycja mogła zapoznać się z autopoprawką do projektu.

14:40

Stosunkiem głosów 236 do 221 przy dwóch głosach wstrzymujących się Sejm przyjął wniosek o bezzwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu.

14:35

– Jestem gotów na luzowanie obostrzeń, byśmy mogli się bardziej zadłużać, ale potrzebuję po drugiej stronie stabilizacji, tego, by informować nas o nich z wyprzedzeniem. Rzeczywisty dialog jest w naszym wspólnym interesie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania w trakcie Debaty „Rzeczpospolitej” o odmrażaniu gospodarki.

14:34

Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy ws. wyborów prezydenckich poparło w Sejmie 137 posłów, przeciw było 245, 75 wstrzymało się od głosu. Sejm wniosek odrzucił.

14:33

Minister zdrowia Francji Olivier Veran oświadczył we wtorek, że w Paryżu i w okręgu paryskim parki i ogrody pozostaną zamknięte, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się drugiej fali epidemii koronawirusa. Francja w ostatnim czasie łagodzi obostrzenia wprowadzone z epidemią SARS-CoV-2 w kraju.

FRANCOIS GUILLOT / AFP

FRANCOIS GUILLOT / AFP

14:29

Posłowie w Sejmie głosowali wniosek o półgodzinną przerwę w obradach. Propozycję poparło 224 posłów, przeciw było 230, wstrzymał się jeden. Sejm wniosek odrzucił.

14:27

14:22

Krzysztof Sobolewski (PiS) przypomniał w Sejmie o rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego i wniósł o uczczenie rocznicy minutą ciszy. Chwilę później Grzegorz Braun (Konfederacja) chciał zgłosić „wniosek przeciwny”, na co jednak nie zgodziła się prowadząca obrady Sejmu wicemarszałek.

14:21

14:20

Donald Trump podczas konferencji prasowej zapytany został, dlaczego chwali się, że Stany Zjednoczone testują najlepiej na świecie, skoro w kraju każdego dnia na COVID-19 umierają tysiące ludzi. – Ludzie umierają na całym świecie. Może powinnaś zadać to pytanie Chinom? – odpowiedział prezydent USA, który chwilę później przerwał konferencję.

14:19

– Kryzys koronawirusowy to też kryzys polityki neoliberalnej, który obnażył nasze słabości. Okazuje się, że rynek i państwo nie rozwiązują wszystkich problemów – mówiła Gabriela Morawska–Stanecka, wicemarszałek Senatu, Wiosna w czasie Debaty „Rzeczpospolitej” o odmrażaniu gospodarki.

14:18

14:13

Po kilkuminutowej przerwie Sejm wznowił obrady, prowadzi je teraz ponownie marszałek Elżbieta Witek. Za chwilę głosowania w sprawie projektu ustawy o wyborach prezydenckich. Trwa sprawdzanie kworum.

14:12

– Jeśli mamy zainwestować 30 mld zł, to w nowe technologie. Nie w kolejne pasy asfaltu, ale w retencję, w odnawialne źródła energii. Zainwestujmy w coś, co stworzy długoterminową przewagę – twierdzi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, uczestnik debaty „Rzeczpospolitej” o odmrażaniu gospodarki.

14:11

14:09

Czytelnik naszego portalu wskazuje na lukę w tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm. Chodzi o rażącą dysproporcję w skali pomocy – piszemy w serwisie firma.rp.pl.

14:05

– Rząd do tej pory działał szybko i praktycznie bez konsultacji. Teraz musimy więcej siebie nawzajem słuchać i ze sobą rozmawiać – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, uczestnik Debaty „Rzeczpospolitej” o odmrażaniu gospodarki.

14:01

Przemysław Czarnek do opozycji: Musicie pozbyć się Kaczyńskofobii, wtedy będziecie odpowiedzialną opozycją.

14:00

13:58

– Potrzebujemy dać przedsiębiorcom, tym najmniejszym, jakąś realną perspektywę dotyczącą terminów, w których wrócą do pracy – mówił w trakcie debaty „Rzeczpospolitej” o odmrażaniu gospodarki prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

13:54

Schreiber do opozycji: Nie starajcie się robić wszystkiego, by te wybory się nie odbyły, bo te wybory odbyć się muszą.

13:53

Na półmetku wtorkowej sesji indeks dużych spółek rósł o 1,9 proc. do 1618 pkt. Dla porównania – DAX zyskiwał tylko 0,4 proc., a CAC40 spadał o 0,25 proc. Co rozruszało nasze blue chips? – o tym piszemy w serwisie rp.pl.

13:52

13:51

Łukasz Schreiber: W imię czego prowadzicie wściekły atak na ministra Sasina? To nie wicepremier Sasin, tylko Senat przez 30 dni zaproponował jedynie odrzucenie ustawy. Warto pamiętać o sprzeciwie samorządowców, który miał zablokować proces wyborczy.

13:48

13:45

Pytania w Sejmie. Barbara Nowacka dla PiS: Kiedy skończycie te Sasinalia? Zamieniliście ministra Sasina na marszałek Witek. Przyjemniej to wygląda, ale nie jest to PKW.

13:42

Pytania w Sejmie. Marcin Kierwiński: Nie pozwolimy na to, aby procesem wyborczym ręcznie sterowała marszałek Elżbieta Witek.

13:36

Pytania w Sejmie. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Przykład Korei Południowej ma być dla państwa przykładem bezpiecznie przeprowadzonych wyborów. Tylko że powołując się na południowokoreańskie rozwiązania nie chcecie ich wprowadzać w Polsce. Dlaczego nie ma ani słowa o bezpiecznych stanowiskach dla członków komisji wyborczych? Dlaczego nie ma ani słowa o ograniczeniu liczby wyborców w lokalu?

13:32

13:31

Pytania w Sejmie. Budka: Czy jeszcze dzisiaj na biurku prezesa Rady Ministrów wyląduje dymisja pana Jacka Sasina?

13:30

Od 26 czerwca turecki touroperator Corendon zachęca do „Wakacji bez Covid-19”. Oferta jest wstępnie ograniczona do kierunków tureckich i na razie dostępna jedynie z amsterdamskiego lotniska Schiphol.

13:28

W imieniu Konfederacji głos zabrali Krzysztof Bosak, kandydat tej formacji na prezydenta, a także lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki. – Rzadko zdarza się w polityce, żeby w ciągu dwóch miesięcy wydarzenia pokazały, że ktoś ma rację. 11 marca zawnioskowałem o przesunięcie wyborów. Mówiłem, że będą mieli państwo problem z przeprowadzeniem wyborów. Okazało się, że wybory będą przesunięte – mówił. Dodał, że obecny projekt PiS w sprawie wyborów odpowiada na jego propozycję z 5 kwietnia.
– Do projektu przedstawimy siedem poprawek – zadeklarował Bosak.

13:27

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, głosowanie powinno trwać dwa dni.

13:22

Kosiniak-Kamysz: Jak długo pan Andrzej Duda będzie się bał Jarosława Kaczyńskiego. Przynajmniej na to pytanie powinien odpowiedzieć, bo na inne nie umie.

13:19

Kosiniak-Kamysz: Czy poseł Szumowski zagłosuje zgodnie z rekomendacjami ministra Szumowskiego? Niech przyjdzie do Sejmu i odpowie.

13:18

Kosiniak-Kamysz do PiS: Nie da się tkwić w tej ruinie, w tym bajzlu, bałaganie do którego doprowadziliście.

13:18

Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawia stanowisko klubu Koalicja Polska – PSL-Kukiz’15. Zarzucił rządzącym, że doprowadzili Polskę do ruiny. – Trzeba wyjść do przodu. Nie da się tkwić w tym bałaganie – powiedział.

13:17

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że niektóre terapie stosowane u pacjentów chorych na COVID-19 zdają się ograniczać ostrość przebiegu i długość choroby COVID-19.

ISSOUF SANOGO / AFP

ISSOUF SANOGO / AFP

13:16

Śmiszek dodał, że przyjdzie czas na rozliczenie osób, które „wyrzuciły w błoto” miliony złotych w związku z wyborami 10 maja.Lewica wniosła o przekazanie projektu do komisji,

13:14

Śmiszek: Usiądźmy wszyscy przy okrągłym stole. Zróbmy jeden krok do tyłu, żeby zrobić dwa kroki do przodu.

13:12

Śmiszek: Święto demokracji, jakim są wybory, odwołano bez żadnego trybu.

13:08

Budka do PiS: Konstytucja to ostatni akt prawny, na który możecie się powoływać.

13:07

Borys Budka do PiS: Jesteście totalną władzą i totalnym chaosem. To wasz guru mówił: „wybory odbędą się w maju i tak ma być”.

12:54

Czarnek: Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego będzie maksymalnie uproszczone – może się odbyć w formie ustnej, pisemnej lub elektronicznie.

12:53

Czarnek: Według projektu, wyborcy, którzy nie zgłoszą chęci głosowania korespondencyjnego będą mogli głosować w lokalach wyborczych.

12:52

Czarnek: Przeprowadzenie wyborów prezydenckich nie jest kwestią chcenia, lecz obowiązku. Musimy przeprowadzić wybory, państwo musi mieć prezydenta na następną kadencję.

12:51

Przemysław Czarnek z PiS przedstawia w Sejmie uzasadnienie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego.

12:50

12:48

Treść poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego można znaleźć tutaj.

12:44

Poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego znalazł się w porządku obrad. Za uzupełnieniem porządku obrad było 246 posłów, przeciw głosowało 166, 46 wstrzymało się od głosu.

12:35

Sejm głosuje uzupełnienie porządku obrad o projekt w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Chodzi o złożony przez posłów PiS projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego

12:34

Na wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza posłowie chwilą ciszy uczcili ofiary zamachu majowego, którego rocznica przypada 12 maja.

12:33

W Hiszpanii w ciągu doby stwierdzono 594 nowych zakażeń koronawirusem – najmniej od ponad dwóch miesięcy. Jednocześnie w ciągu minionej doby stwierdzono w Hiszpanii 176 zgonów na COVID-19. Od początku epidemii w Hiszpanii wykryto 228030 zakażeń koronawirusem i 26920 zgonów z powodu COVID-19.

12:32

Wojciech Saługa z Koalicji Obywatelskiej chce poszerzenia porządku obrad o informację premiera Mateusza Morawieckiego na temat sytuacji epidemiologicznej na Śląsku.

12:31

Jakub Kulesza (Konfederacja) złożył wniosek o zmianę sposobu prowadzenia dyskusji i głosowania. Zaznaczył, że projekt koalicji rządzącej zakłada możliwość głosowania przy urnach wyborczych. – Wnoszę, żeby znieść reglamentowanie dostępu do tej sali dla posłów. Otwórzmy salę plenarną – powiedział.

12:30

Krzysztof Gawkowski (Lewica) złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów, by dać szansę posłom na dojechanie do parlamentu. Zaapelował o przełożenie obrad nad ustawą w sprawie wyborów prezydenckich i poprzedzenie debaty okrągłym stołem opozycji i koalicji w tej sprawie.

12:29

W posiedzeniu Sejmu bierze udział 450 posłów.

12:24

Brytyjczycy raczej nie będą w stanie udać się tego lata na wypoczynek za granicę z powodu pandemii koronawirusa – oświadczył minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock.

Ben STANSALL / AFP

Ben STANSALL / AFP

12:23

Polska ma jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia pielęgniarek i położnych wśród krajów Unii Europejskiej, a ich liczba w zeszłym roku jeszcze spadła.

12:03

11:49

Liczba potwierdzonych i prawdopodobnych śmiertelnych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 38 tys. na początku maja – wynika z nowo opublikowanych oficjalnych danych.

11:46

Kolej traci przez epidemie pasażerów i pieniądze, ale przynajmniej na jednym znacząco zyskuje – na punktualności.

11:31

W Malezji w ciągu doby stwierdzono 16 nowych zakażeń koronawirusem – to najniższy dobowy wzrost liczby zakażeń od wprowadzenia obostrzeń przez rząd tego kraju. Łącznie w Malezji wykryto 6742 zakażenia koronawirusem i 109 zgonów z powodu COVID-19.

11:27

Liczba zgonów w wyniku COVID-19 w Indonezji wzrosła w ciągu doby o 16 i przekroczyła 1000. Od początku epidemii w Indonezji stwierdzono 1007 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem i 14479 zakażeń (w ciągu doby wykryto 484 nowe zakażenia).

11:24

Hiszpania wprowadza obowiązkową, 14-dniową kwarantannę, dla wszystkich osób przybywających do tego kraju spoza jego granic. To element działań, które mają służyć przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

11:18

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Głosowanie korespondencyjne jest najbezpieczniejszą formą głosowania, mogę je zarekomendować wszystkim Polakom.

11:15

10:56

Aż 60 proc. pracujących Polaków liczy się teraz z obcięciem zarobków albo pogorszeniem warunków zatrudnienia, a 44 proc. obawia się utraty pracy.

10:55

Twitter poinformował, że będzie oznaczać wszystkie tweety zawierające wprowadzające w błąd informacje lub zwykłe kłamstwa na temat pandemii COVID-19. Nawet jeśli to będą tweety zamieszczone przez prezydenta Donalda Trumpa – czytamy w serwisie cyfrowa.rp.pl.

10:42

Ministerstwo Zdrowia Filipin we wtorek poinformowało o 25 kolejnych zgonach na COVID-19 i 264 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie na Filipinach od początku epidemii zakażenie koronawirusem wykryto u 11350 osób, w wyniku COVID-19 zmarło 2106 osób.

10:41

10:40

– Konstytucyjne terminy wyborów były znane. Państwo musiało reagować, dlatego uznano, że trzeba zamówić karty wyborcze – powiedział Ryszard Czarnecki w programie „Onet Rano”.

10:36

100 tysięcy darmowych biletów na swoje rejsy rozdadzą pracownikom służby zdrowia na całym świecie. Ma to być podziękowanie za bohaterską – jak to określa przewoźnik – opiekę medyczną nad pacjentami zarażonymi Covid-19.

10:35

W ciągu minionej doby liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Rosji zwiększyła się o 10899 – do poziomu 232243. Oznacza to, że tylko w USA wykryto więcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2 niż w Rosji.

Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

10:12

Prawie 87 proc. nowych przypadków zakażeń koronawirusem, o których we wtorek poinformowało Ministerstwo Zdrowia, dotyczy województwa śląskiego. Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w tym regionie zbliża się do 4 tys. W woj. śląskim odnotowano 24 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce.

10:06

Poranek na GPW upłynął pod znakiem lekkiej przewagi byków na GPW. Najlepiej radził sobie sWIG80.

10:05

Śląsk ogniskiem epidemii w Polsce: Kolejne 204 zakażenia w województwie śląskim.

10:02

10:01

9:56

Rząd organizuje pandemię strachu, która idzie w bardzo złym kierunku jeśli chodzi o prawa obywatelskie – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem kandydat na prezydenta Paweł Tanajno.

9:43

Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2571 osób – o 27 mniej niż w poniedziałek i o 167 mniej niż przed tygodniem. W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną zmalała o ponad 4,5 tys. (ze 100765 do 96211), w ciągu doby – spadła o 791. Nadzorem epidemiologicznym objęto 17771 osób – dobowy wzrost wynosi 720, tygodniowy – 480. Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce jest 6131 ozdrowieńców (dobowy wzrost wynosi 315, tygodniowy – 1851).

9:27

Australijski minister skarbu Josh Frydenberg został poddany testowi na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i umieszczony w izolacji do czasu uzyskania wyniku po tym jak kilkukrotnie kasłał w czasie przemówienia na forum parlamentu.

9:26

9:13

9:11

W środę w Japonii zatwierdzony ma zostać test antygenowy na koronawirusa – zapowiedział szef japońskiego resortu zdrowia. Ma to zwiększyć liczbę osób badanych pod kątem obecności SARS-CoV-2. Testy antygenowe przeprowadzane są szybciej niż PCR, dają jednak więcej fałszywych wyników dodatnich. W Japonii potwierdzono ponad 16,6 tys. przypadków koronawirusa, z powodu COVID-19 w kraju tym zmarło 670 osób. Jak pisze agencja Reutera, w Japonii przeprowadzono dotąd 188 testów PCR na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania, w Niemczech – 3044, we Włoszech – 3159.

8:58

– Jeśli uda się odizolować kopalnie, to nie ma takich przesłanek, żebyśmy zamykali cały Śląsk – powiedział w Radiu Zet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Odnosząc się do nowego projektu ustawy w sprawie wyborów prezydenckich zadeklarował, że wciąż uważa wybory korespondencyjne za najbezpieczniejsze. Dodał, że nie bierze udziału w naradach w siedzibie PiS, ponieważ nie jest członkiem partii.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

8:51

Pożar, wywołany prawdopodobnie przegrzaniem się respiratora, który wybuchł w jednym ze szpitali w Sankt Petersburgu, doprowadził do śmierci pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem przebywających na oddziale intensywnej terapii – informuje Reuters.

8:17

Władze Filipin podjęły decyzję o przedłużeniu ścisłego reżimu kwarantanny w stolicy kraju, Manili, do 11 tygodni. Jedna z najbardziej surowych i najdłuższych kwarantann zarządzonych na świecie w związku z epidemią potrwa do czerwca i będzie obowiązywać co najmniej 80 dni – dłużej niż 76-dniowa kwarantanna w chińskim Wuhan.

Ted ALJIBE / AFP

Ted ALJIBE / AFP

8:02

Większość stanów USA ma wkrótce znieść część ograniczeń uniemożliwiających przedsiębiorcom prowadzenie normalnej działalności. Z kolei Hawaje rozważają fotografowanie wszystkich przybywających, by wymusić przestrzeganie kwarantanny.

7:59

W Japonii w ciągu doby stwierdzono 50 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 22 zgony z powodu COVID-19. Łącznie liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Japonii wzrosła do 16586, a liczba zgonów – do 656.

7:55

7:50

Na pytanie czy projekt wyborów prezydenckich w formie mieszanej zgłoszony przez PiS popiera minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wcześniej wydał rekomendację, zgodnie z którą przeprowadzenie klasycznych wyborów w Polsce nie będzie bezpieczne przez najbliższe dwa lata, Gowin odparł, że „nie wie czy projekt był konsultowany z ministrem Szumowskim”. – Ja tego nie robiłem – dodał.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

7:34

W Tajlandii stwierdzono we wtorek dwa nowe zakażenia koronawirusem i nie stwierdzono żadnego zgonu z powodu COVID-19. Łącznie w Tajlandii zakażenie koronawirusem wykryto u 3017 osób, 56 zakażonych zmarło.

7:16

W Indiach wykryto jak dotąd 70756 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 po wzroście liczby zakażeń w ciągu doby o ponad 3 tysiące – poinformował resort zdrowia tego kraju.

Sajjad HUSSAIN / AFP

Sajjad HUSSAIN / AFP

6:46

W ciągu doby liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła o 933 – do 170508 – podał Instytut Roberta Kocha. Liczba ofiar COVID-19 w Niemczech wzrosła o 116 – do 7533.

6:39

W USA w ciągu doby wykryto co najmniej 17597 zakażeń koronawirusem i 1154 zgony z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Od początku epidemii w USA stwierdzono 1347388 zakażeń koronawirusem i 80682 zgony z powodu COVID-19.

6:36

Do końca tygodnia rząd zdecyduje, czy konieczne będą specjalne obostrzenia dla województwa śląskiego – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:33

Aż jedna piąta klientów już próbowała odstąpić od umowy na lokal, powołując się na koronawirusa – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:30

Bez elektronicznej karty szczepień trudno będzie zapanować nad szczepieniami – uważają eksperci. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza jej wprowadzenia – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:26

6:17

6:13

Niemal 60 proc. salonów ma rezerwy wystarczające, aby przetrwać góra do końca maja. Dłuższy przestój oznacza likwidacje firm czy zwolnienia pracowników – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:10

Na pomoc z tarczy antykryzysowej, którą obsługuje kilkaset urzędów, firmy czekają trzy, cztery tygodnie. Na pieniądze z tarczy finansowej, realizowanej przez jedną instytucję – trzy, cztery dni. Jak to możliwe? – na to pytanie odpowiadamy w „Rzeczpospolitej”.

6:08

Firmy dostają wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju. Nie wiedzą, czy je opodatkować. Skarbówka też tego nie wie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

5:45

W Korei Południowej w ciągu ostatniej doby wykryto 27 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informują Koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

5:36

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w poniedziałek ogłosił, że siłownie i salony fryzjerskie są „niezbędnymi usługami”, w związku z czym mogą być otwarte w czasie trwającej w Brazylii epidemii koronawirusa.

EVARISTO SA / AFP

EVARISTO SA / AFP

5:24

Wszystkie meczety w Iranie zostaną tymczasowo otwarte we wtorek – to kolejny krok w planach rządu w Teheranie dotyczących łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa – podała agencja informacyjna IRIB.

5:11

Wuhan przygotowuje się do przeprowadzania na saklę masową testów na obecność koronawirusa u mieszkańców. Testowanie ma potrwać przez 10 dni – informuje Reuters.

STR / AFP

STR / AFP

4:59

W Meksyku w ciągu doby wykryto 1305 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 108 nowych zgonów z powodu COVID-19. Łącznie od początku epidemii w Meksyku stwierdzono 36327 zakażeń wirusem i 3573 zgony z powodu COVID-19.

4:45

W ciągu ostatniej doby w Chinach stwierdzono jedno zakażenie koronawirusem – o 16 mniej niż dzień wcześniej – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

NOEL CELIS / AFP

NOEL CELIS / AFP

4:25

4:20

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarło 811 osób.

4:15

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 16326 osób.

4:10

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 4175284 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 285971 osób. Za wyleczone uznaje się 1455862 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1347388 osób. W Hiszpanii – 227436, w Wielkiej Brytanii – 224332, w Rosji – 221344, we Włoszech – 219814, we Francji – 177547, w Niemczech – 172576, w Brazylii – 169143, w Turcji – 139771, w Iranie – 109286, w Chinach – 82919, w Indiach – 70768, w Kanadzie – 69981, w Peru – 68822, w Belgii – 53449, w Holandii – 42788, w Arabii Saudyjskiej – 41014, w Meksyku – 36327, w Pakistanie – 30941, w Szwajcarii – 30344, w Chile – 30063, w Ekwadorze – 29509, w Portugalii – 27679, w Szwecji – 26670, na Białorusi – 23906, w Singapurze – 23822, w Katarze – 23623, w Irlandii – 23135.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 81795 osób, w Wielkiej Brytanii – 32065, we Włoszech – 30739, w Hiszpanii – 26744, we Francji – 26643, w Brazylii – 11653, w Belgii – 8707, w Niemczech – 7661, w Iranie – 6685, w Holandii – 5456, w Kanadzie – 4993, w Chinach – 4633, w Turcji – 3841, w Meksyku – 3573, w Szwecji – 3256, w Indiach – 2294, w Ekwadorze – 2145, w Rosji – 2009, w Peru – 1961, w Szwajcarii – 1845, w Irlandii – 1467, w Portugalii – 1144.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.