04:35
10.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 380
23:54
09.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
09.03.2023

Zełenski: Przewodnicząca Komisji Europejskiej chwali antykorupcyjne wysiłki Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, pochwaliła postępy Ukrainy w działaniach antykorupcyjnych, w tym mianowanie szefa Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU).

- Jest to ważne dla naszych dalszych postępów w integracji europejskiej przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział Zełenski.

23:18
09.03.2023

Fiński rząd zezwolił Estonii na reeksport sprzętu wojskowego i zaopatrzenia na Ukrainę

Decyzja dotyczy eksportu haubic D-30 i amunicji kalibru 122 mm. Ilość obu dostaw wojskowych nie jest określona.

"Odbiorcą dostaw są Siły Zbrojne Ukrainy. Estonia oświadczyła, że ilość wyeksportowanej broni jest poufna” – czytamy w oświadczeniu fińskiego rządu.

W związku z tym fiński rząd poinformował również, że Estonia wymaga, aby liczba wywożonych towarów pozostała poufna.

Eksport prawdopodobnie nastąpi w ramach pakietu pomocy wojskowej o wartości 113 mln euro, zatwierdzonego przez rząd Estonii w styczniu 2023 roku.

22:58
09.03.2023

Protestujący Gruzini spalili rosyjską flagę

Przed budynkiem  gruzińskiego parlamentu w Tbilisi protestujący Gruzini spalili flagę Rosji.

22:39
09.03.2023

Przywrócono zasilanie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że prace nad przywróceniem zasilania w częściach kraju dotkniętych falą rosyjskich nalotów  nadal trwają, ale wysiłki będą kontynuowane „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Prezydent powiedział, że najtrudniejsza jest sytuacja w Charkowie i obwodzie żytomierskim.

Moc została już przywrócona w elektrowni jądrowej Zaporoże. Zakład jest kontrolowany przez Rosjan, ale obsługują go głównie Ukraińcy.

22:13
09.03.2023

Ochotnik, który walczył z Rosjanami na Ukrainie zatrzymany w Gruzji

Podczas protestów w Gruzji zatrzymano Nadyma Chmaladze, który walczył u boku Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) na Ukrainie,

Gruzińskie MSW potwierdziło aresztowanie Chmaladze.

8 marca około godziny 16:00 został aresztowany na Placu Wolności w Tbilisi za "nieposłuszeństwo i chuligaństwo".

21:56
09.03.2023

Ukraińska organizacja praw człowieka Truth Hounds została uhonorowana Nagrodą Wolności im. Sacharowa 2023

Została uhonorowana za dokumentowanie zbrodni wojennych, jak poinformował Norweski Komitet Helsiński (NHC), który ustanowił tę nagrodę.

W tym roku po raz pierwszy nagrodę otrzymała ukraińska organizacja.

21:38
09.03.2023

W walkach o Bachmut zginęli ojciec i syn

W bitwie pod Bachmutem zginęli Ołeh i Mykyta Chomiuk, ojciec i syn walczący z Rosją od pierwszych dni inwazji.

21:17
09.03.2023

Nie tylko Węgry blokują sankcje przeciwko Rosatomowi

Sankcji przeciwko rosyjskiej energetyce jądrowej domaga się nie tylko Ukraina, ale i wiele unijnych państw w tym Polska, republiki bałtyckie i kraje skandynawskie. Tymczasem Rosatom, nie wpadając w dziesiąty pakiet unijnych sankcji, poczuł się chroniony i zaczął rozszerzać swoją działalność na inne sektory.

Czytaj więcej

Rosyjski Rosatom ma parasol ochronny w UE. Nie tylko ze strony Węgier
20:57
09.03.2023

Pomnik Armii Czerwonej w centrum Sofii zostanie przeniesiony

Radni miasta w głosowaniu zdecydowali, że pomnik Armii Radzieckiej w centrum stolicy Bułgarii, wzniesiony w 1954 r., zostanie usunięty z centrum   i przeniesiony do Muzeum Sztuki Socjalistycznej.

Przed głosowaniem pod pomnikiem zebrała się grupa protestujących. Zapowiedzieli, że nie dopuszczą do rozbiórki ani przeniesienia pomnika, po czym obrzucili budynek miejski jajkami i farbą.

20:36
09.03.2023

Ekspert z ISW: To nie były ćwiczenia, to była choreografia z czołgami

- Z perspektywy czasu zdaliśmy sobie sprawę, że rosyjskie ćwiczenia wojskowe, które studiowaliśmy w szczegółach przez lata, tak naprawdę nie były ćwiczeniami – powiedział  George Barros z Institute for the Study of War (ISW).

Czytaj więcej

Ekspert z ISW przyznaje, że jest zaskoczony niekompetencją rosyjskiej armii
20:12
09.03.2023

Szefowa KE: Ataki Rosji wzmacniają naszą wspólną determinację

Celowe ataki Rosji na ludność cywilną i sieć energetyczną to zbrodnia wojenna - napisała Ursula von der Leyen, komentując czwartkowe zdarzenia na Ukrainie.

19:48
09.03.2023

Szef CIA o wpływie wojnie na Ukrainie na sytuację Tajwanu

- To jest coś, co prezydent Xi musi rozważyć w czasie, gdy jego kraj wychodzi z Covid-20, próbuje przywrócić chiński wzrost gospodarczy, próbuje zaangażować się w resztę światowej gospodarki – powiedział William Burns.

Czytaj więcej

Dyrektor CIA: Myślę, że prezydent Chin do pewnego stopnia otrzeźwiał
19:31
09.03.2023

Rosja nie zgadza się na wymianę wszystkich więźniów z Ukrainą

Dmytro Łubieniec, ukraiński rzecznik praw obywatelskich, przekazał na Facebooku, że Rosja nie zgadza się na wymianę więźniów na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, nawet jeśli dotyczy to tylko jednej kategorii, np. kobiet czy rannych. Według niego temat wymiany wszystkich więźniów ukraińskich na wszystkich rosyjskich jest stale omawiany ze stroną rosyjską, a ukraińskie władze każdego dnia próbują znaleźć argumenty i opcje w tej sprawie. Jednak Moskwa na nic się nie zgadza.

19:16
09.03.2023

Austriacki koncern opuszcza Rosję

Swarovski zdecydował się na całkowite wycofanie z Rosji - przekazał w rozmowie z austriackim magazynem biznesowym „Trend” dyrektor generalny Alexis Nasard.

Czytaj więcej

Koncern Swarovski wreszcie opuszcza Rosję
18:57
09.03.2023

144 osób z krajów bałtyckich na rosyjskiej liście sankcji

Dmytro Łubieniec, ukraiński rzecznik praw obywatelskich, przekazał na Facebooku, że Rosja nie zgadza się na wymianę więźniów na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, nawet jeśli dotyczy to tylko jednej kategorii, np. kobiet czy rannych. Według niego temat wymiany wszystkich więźniów ukraińskich na wszystkich rosyjskich jest stale omawiany ze stroną rosyjską, a ukraińskie władze każdego dnia próbują znaleźć argumenty i opcje w tej sprawie. Jednak Moskwa na nic się nie zgadza.

18:42
09.03.2023

Pociski Kalibr atakują cele w Ukrainie

Przeprowadzony atak ponownie zwrócił uwagę opinii publicznej na możliwości uniwersalnego systemu rakietowy Kalibr. Warto więc się przyjrzeć, czym jest ta broń.

Czytaj więcej

Rosyjskie Tomahawki. Pociski Kalibr atakują cele w Ukrainie
18:19
09.03.2023

Rosjanie mają nie odwiedzać Gruzji

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Federacji Rosyjskiej wezwało Rosjan do wstrzymania się z podróżami do Gruzji. Jeśli Rosjanie są już w tym kraju, mają „unikać odwiedzania zatłoczonych miejsc, w szczególności historycznych centrów Batumi i Tbilisi”. Ma to związek z masowymi protestami w związku z forsowaną do czwartku, a ostatecznie zarzuconą ustawą o „zagranicznych agentach”.

18:01
09.03.2023

Łukaszenko podpisał ustawę rozszerzającą orzekanie kary śmierci

Będzie można ją usłyszeć za zdradę stanu.

Czytaj więcej

Łukaszenko podpisał ustawę o karze śmierci za zdradę stanu
17:40
09.03.2023

Ukraińcy negocjują z MFW w Warszawie i online

- Misja MFW, kierowana przez Gavina Graya, rozpoczęła rozmowy z władzami Ukrainy na temat potencjalnego programu MFW w tym kraju – ujawnił ukraińskim mediom przedstawiciel MFW na Ukrainie Vahram Stepanyan.

Czytaj więcej

Władze Ukrainy negocjują w Warszawie z MFW
17:16
09.03.2023

Pociski PAC-3 MSE dla Programu Wisła przyleciały do Polski

Pociski PAC-3 MSE, wchodzące na wyposażenie polskiej tarczy przeciwrakietowej (program „Wisła"), wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill), będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Czytaj więcej

Pierwsze pociski PAC-3 MSE trafiły do Polski
16:58
09.03.2023

Izrael zapewnia, że "robi wszystko", by pomóc Ukrainie

Podczas spotkania z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, który przybył w czwartek do Izraela, minister obrony Yoav Gallant powiedział, że Izrael robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc Ukrainie.

- Dokładamy wszelkich starań w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, aby pomóc ukraińskiemu rządowi chronić jego ludność i robimy to ze zrozumieniem, jakie są izraelskie interesy w regionie – powiedział Gallant.

16:39
09.03.2023

USA: Ukraina jest „laboratorium bojowym” do testowania irańskiej broni

Wysoki rangą urzędnik obrony USA ostrzegł, że Ukraina staje się „laboratorium bojowym” do testowania irańskiej broni poza Bliskim Wschodem.

- Wszyscy powinni przygotowywać się na to, jak będą wyglądać scenariusze zagrożeń, kiedy Iran zastosuje taktykę, techniki i procedury, których nauczył się na Ukrainie, i zacznie stosować te taktyki przymusu  na Bliskim wschodzie  - powiedział anonimowy urzędnik.

16:16
09.03.2023

Ukraina weźmie udział w programie krajów Unii Europejskiej wspólnego zakupu gazu

Zintegrowaliśmy Ukrainę z platformą wspólnego zakupu gazu, aby pomóc zabezpieczyć dodatkowe 2 miliardy metrów surowca  – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

15:56
09.03.2023

Moskwa: UE ignoruje rozmowy w sprawie śledztwa dotyczącego Nord Stream

Rosja wielokrotnie prosiła o pozwolenie na włączenie się do śledztwa w sprawie wybuchów, które miały miejsce w zeszłym roku i spowodowały pęknięcie trzech z czterech nitek gazociągu Nord Stream 1 i 2, łączących Rosję z Niemcami pod Morzem Bałtyckim - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Dodała, że Unia Europejska ignoruje wszelkie rozmowy w sprawie śledztwa.

15:37
09.03.2023

Szwecja pracuje nad ustawą antyterrorystyczną

Aby przekonać Turcję do poparcia wniosku, rząd w Sztokholmie przygotował projekt ustawy antyterrorystycznej, która ma przekonać Ankarę do zmiany stanowiska.

Czytaj więcej

Szwecja zatwierdzi ustawę antyterrorystyczną. Chce przekonać Turcję
15:17
09.03.2023

Po rosyjskim ataku na obwód lwowski

14:59
09.03.2023

Polska przekaże Ukrainie "mniej myśliwców MiG-29 niż czołgów leopard"

- Z tego co wiem, jeśli chodzi o przekazanie przez Polskę samolotów to nie będzie jakaś duża liczba, z całą pewnością nie będzie to liczba odpowiadająca liczbie czołgów - ani tych starszych, poradzieckich, ani nawet leopardów (tych ostatnich Polska przekazuje Ukrainie 14 - red.) - mówił szef gabinetu prezydenta RP, Paweł Szrot.

Czytaj więcej

Prezydencki minister: Przekażemy samoloty Ukrainie. To nie będzie duża liczba
14:34
09.03.2023

Fałszywy alarm powietrzny w Moskwie

Biuro prasowe moskiewskiego oddziału Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że informacja o alarmie powietrznym, którą przekazały stacje radiowe i telewizyjne w Moskwie, była fałszywa, a jej emisja była efektem ataku hakerskiego.

14:18
09.03.2023

Premier Ukrainy: Rosjanie uszkodzili infrastrukturę energetyczną w ośmiu obwodach

Denis Szmyhal, premier Ukrainy poinformował o możliwych przerwach w dostawach prądu spowodowanych uszkodzeniem ukraińskiej infrastruktury energetycznej w ośmiu obwodach w czasie ataku rakietowego, do którego doszło w nocy z 8 na 9 marca.

14:15
09.03.2023

Za wysłaniem białoruskiego wojska nad Dniepr opowiadał się szef białoruskiego KGB Iwan Tertel

Tertel miał namawiać Łukaszenkę do tego, by ograniczone siły operacji specjalnych Białorusi przyczyniły się „do triumfu Rosji” atakując Kijów. Współudział białoruskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie popierać miał też szef Rady Bezpieczeństwa kraju Aleksandr Walfowicz. Zarówno Tertel, jak i Walfowicz, są uważani za zwolenników „ruskiego miru”. Podobne opinie miał też wygłaszać szef resortu obrony, Wiktar Chrenin.

Czytaj więcej

Kto namawiał Łukaszenkę do wojny?
13:40
09.03.2023

11 zabitych, 22 rannych w atakach rakietowych na Ukrainę

Dane takie podają ukraińskie władze. Pięć osób zginęło w obwodzie lwowskim, trzy osoby w obwodzie chersońskim, jedna - w obwodzie dniepropietrowskim, dwie - w obwodzie donieckim.

13:32
09.03.2023

Obraz słynnej artystki o zbrodniach Rosjan w Ukrainie uznany za promocję pedofilii

Prezentowana na wystawie w Paryżu praca Miriam Cahn, znanej szwajcarskiej artystki, będąca jej komentarzem na temat zbrodni rosyjskich żołnierzy w Buczy i innych ukraińskich miastach, została uznana za promocję pedofilii. Pojawiły się nawet głosy, by usunąć obraz z wystawy w paryskim Palais de Tokyo.

Czytaj więcej

Burza wokół pracy znanej artystki o zbrodniach w Buczy. „Promocja pedofilii”
13:27
09.03.2023

Zysk Sbierbanku mocno się skurczył

Największy bank Rosji zamknął wojenny rok zyskiem 4,5 raza niższym w ujęciu rocznym i po raz pierwszy od 22 lat nie wypłaci dywidendy.

Czytaj więcej

Sbierbank z niskim zyskiem. Po raz pierwszy od 22 lat nie wypłaci dywidendy
13:25
09.03.2023

Ministerstwo Finansów Ukrainy: Od 24 lutego 2022 r. USA przekazały nam pomoc finansową w wysokości ponad 14 mld dolarów

Jak przypomina Ukrinform USA zgodziły się przekazać ponad 10 mld Ukrainie do września 2023 roku, aby pomóc w pokryciu ukraińskiego deficytu budżetowego.

13:17
09.03.2023

Jedna Rosja Władimira Putina zamierza podnieść poziom współpracy z północnokoreańską Partią Pracujących Korei

W wydanym oświadczeniu Jedna Rosja, rosyjska partia prezydencka, wyraża wolę "dalszego wnoszenia pozytywnego wpływu we wzmacnianie pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim, biorąc pod uwagę uzasadnione interesy bezpieczeństwa KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna - red.)".  "Jesteśmy pewni, że narody Rosji i Korei będą nadal stać ramię w ramię w świetle wspólnych wyzwań" - podkreśla Jedna Rosja. Partia chwali też Koreę Północną za "silne wsparcie" dla rosyjskich działań wojennych na Ukrainie.

12:53
09.03.2023

Władze Naddniestrza oskarżają Ukrainę o plany zamachu na prezydenta samozwańczej republiki

Celem ataku miał być prezydent Naddniestrza, Wadim Krasnosielski. Prokuratura z Naddniestrza twierdzi, że SBU zamierzała wykorzystać przy zamachu detonację bomby umieszczonej w samochodzie w centrum Tyraspolu. "Terroryści liczyli na dużą liczbę ofiar" - twierdzą śledczy.

Czytaj więcej

Naddniestrze: Władze twierdzą, że Ukraińcy chcieli zabić przywódcę separatystów
12:25
09.03.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Z ośmiu rosyjskich okrętów przebywających obecnie na wodach Morza Czarnego znajduje się osiem rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone w pociski Kalibr (łącznie, na ich pokładach, znajdują się cztery takie pociski).

12:15
09.03.2023

Resort obrony Rosji: Atak na Ukrainę był odwetem za atak terrorystyczny w obwodzie briańskim

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że "zmasowane uderzenie rakietowe" na cele na Ukrainie, przeprowadzone w nocy z 8 na 9 marca, było odwetem za "atak terrorystyczny" na dwie wioski w obwodzie briańskim, do którego doszło 2 marca. Atak miał przeprowadzić rosyjski Legion Wolna Rosja, złożony z rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie. Jak podał resort obrony Rosji do ataku użyto m.in. pocisków hipersonicznych Kindżał, a celem ataku były "obiekty infrastruktury wojskowej, przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego oraz obiektom infrastruktury energetycznej" - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. W wyniku ataku - jak twierdzi gen. Konaszenkow - zniszczone zostały bazy bezzałogowych statków powietrznych, a także zakłócono przerzut ukraińskich rezerw oraz transport kolejowy zagranicznych zestawów uzbrojenia oraz produkcję i naprawę sprzętu wojskowego oraz produkcję amunicji.

12:11
09.03.2023

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Rosjanie w czasie ataku użyli sześciu pocisków hipersonicznych

W ataku, jak podały wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy, brało udział dziesięć bombowców strategicznych Tu-95, siedem bombowców Tu-22M3, osiem myśliwców wielozadaniowych Su-35 i sześć ciężkich myśliwców MiG-31K.

Czytaj więcej

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Takiego ataku na Ukrainę jeszcze nie było
11:46
09.03.2023

Eksplozja rosyjskiej rakiety w obwodzie tarnopolskim uszkodziły pięć budynków

Jeden z uszkodzonych budynków to budynek mieszkalny - poinformował gubernator obwodu tarnopolskiego, Wołodymyr Trusz. Jak dodał nie ma informacji o zabitych lub rannych.

11:43
09.03.2023

Siergiej Ławrow spotkał się z szefem saudyjskiej dyplomacji

- Jeśli chodzi o współpracę z Arabią Saudyjską, zarówno w sektorze energetycznym, jak i innych, nie podlega ona rynkowym wahaniom, ani innym nieistotnym względom - powiedział Ławrow na konferencji prasowej.

11:31
09.03.2023

Putin nie planuje spotkania z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, ws. przedłużenia porozumienia zbożowego

W środę Guterres spotkał się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim, z którym omawiał o przedłużeniu porozumienia z 22 lipca 2022 roku, na mocy którego ukraińskie zboże jest transportowane drogą morską z ukraińskich portów. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o to czy Władimir Putin planuje rozmowę telefoniczną lub spotkanie z Guterresem w tej samej sprawie odparł: "Nie, prezydent nie ma na razie takich planów".

11:00
09.03.2023

Premier Ukrainy po nocnym ataku Rosji: Potrzeba więcej broni, więcej sankcji

Denys Szmyhal pisze, że celem ataku rakietowego oraz ataku z użyciem dronów-kamikadze była infrastruktura energetyczna. "Trafione zostały też budynki mieszkalne" - dodaje. "Są ofiary. Potrzebujemy więcej broni i więcej sankcji, by zatrzymać agresora" - pisze ukraiński premier.

10:56
09.03.2023

Władze Naddniestrza informują o udaremnieniu ataku terrorystycznego. Za próbą mieli stać Ukraińcy

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego nieuznawanego na arenie międzynarodowej Naddniestrza, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium Mołdawii, podało, że atak terrorystyczny miał być przygotowywany "zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy". "Podejrzani zostali zatrzymani. Składają zeznania" - czytamy w komunikacie.

10:52
09.03.2023

Kreml nie wierzy, by za atakiem na gazociągi Nord Stream stali Ukraińcy

Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by to Ukraińcy zorganizowali atak na gazociągi Nord Stream, ponieważ "tylko niewielka liczba służb specjalnych jest w stanie wykonać takie zadanie".

10:49
09.03.2023

Rosyjskie pociski spadły na przystanek w Chersoniu. Są ofiary

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że w czasie ostrzału miasta jeden z rosyjskich pocisków trafił w przystanek transportu publicznego. W wyniku uderzenia pocisku zginęły trzy osoby.

10:47
09.03.2023

Polska i Słowacja wspólnie przekażą Ukrainie myśliwce MiG-29?

Minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad' pisze na Facebooku, że na spotkaniu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie, polski minister obrony Mariusz Błaszczak, potwierdził, że Polska zgadza się na wspólne przekazanie wraz ze Słowacją zbędnych myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Czytaj więcej

Minister obrony Słowacji: Polska gotowa wysłać wraz z nami MiG-i Ukrainie
10:25
09.03.2023

W nocy Rosjanie trafili w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie iwanofrankiwskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Switłana Onyszczuk.

10:20
09.03.2023

Rosyjski resort obrony zapowiada ćwiczenia z armiami Mongolii i Laosu

W sprawie ćwiczeń odbyły się już spotkania przedstawicieli rosyjskiej armii z przedstawicielami sił zbrojnych obu tych azjatyckich krajów.

10:12
09.03.2023

Ceny gazu pokonały kolejną granicę spadku

Cena gazu na europejskim rynku spadła dziś poniżej 450 dol. za tysiąc metrów sześciennych pierwszy raz od lipca 2021 roku. Surowiec kosztuje 443 dolary, czyli 40,6 euro za MWh.

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku gazu. Kolejna granica spadku pokonana
09:55
09.03.2023

Kułeba o nocnym ataku Rosjan: Cele nie były wojskowe, czyste barbarzyństwo

"Nadejdzie czas, gdy Putin i jego współpracownicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przed Specjalnym Trybunałem" - napisał szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

09:52
09.03.2023

"Kyiv Post" publikuje zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów

09:46
09.03.2023

Drony-kamikadze uszkodziły obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie żytomierskim

O ostrzale informuje Witalij Buneczko, gubernator obwodu żytomierskiego.

09:43
09.03.2023

Maksym Kozicki pokazuje skutki rosyjskiego ostrzału w obwodzie lwowskim

09:38
09.03.2023

W całym Charkowie nie ma prądu

Po nocnym rosyjskim ataku rakietowym cały Charków jest pozbawiony prądu.

09:35
09.03.2023

Jak uszkodzenie A-50 wpłynie na działania Rosjan?

Brytyjskie Ministerstwo Obrony informuje, że do czasu przeniesienia na Białoruś nowego samolotu wczesnego ostrzegania, rosyjskie siły powietrzne będą musiały zapewniać swoim myśliwcom dodatkowe wsparcie.

Czytaj więcej

Wywiad Wielkiej Brytanii: Po uszkodzeniu A-50 Rosjanie będą polegać na eskorcie myśliwców
09:33
09.03.2023

Rosyjski sposób na sankcje. iPhone w Rosji aktywowany za granicą

Sprzedaż aktywowanych w Turcji czy Zjednoczonych emiratach Arabskich iPhone'ów to jedyny sposób, w jaki rosyjscy detaliści mogą handlować amerykańskim sprzętem. W Moskwie smartfonów Apple nie brakuje.

Czytaj więcej

iPhone w Rosji aktywowany w Turcji. Sprytny sposób na sankcje
09:29
09.03.2023

W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 17,9 tys. osób

Z informacji podawanych przez polską Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy do Polski wjechało 10,3 mln osób. W tym samym czasie z Polski do Ukrainy wyjechało 8,4 mln osób (w ciągu doby - 18,2 tys. osób).

09:27
09.03.2023

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych tłumaczy, dlaczego Ukraińcy bronią Bachmutu

W ciągu ostatniej doby w rejonie Bachmutu miało dojść do 72 potyczek, w których Rosjanie stracili 115 żołnierzy, a 197 zostało rannych.

Czytaj więcej

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Rośnie znaczenie obrony Bachmutu
09:13
09.03.2023

Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia

O ostrzale centrum stolicy obwodu chersońskiego poinformował przedstawiciel lokalnych władz, Jurij Sobolewski. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że rosyjskie pociski spadają na centrum miasta. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali obwód chersoński 86 razy, zabijając jedną osobę i raniąc trzy.

08:56
09.03.2023

Strażacy gaszą pożary samochodów w Kijowie

08:51
09.03.2023

Liczba ofiar w obwodzie lwowskim wzrosła do pięciu

Co najmniej pięć osób zginęło we Lwowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.

Maksym Kozicki, szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej, powiedział, że piątą ofiarą jest mężczyzna, który został znaleziony pod gruzami po uderzeniu w dzielnicy mieszkalnej w mieście Złoczów.

Ukraińscy urzędnicy informowali wcześniej, że co najmniej dwie osoby zginęły w Kijowie.

08:32
09.03.2023

Siły powietrzne Ukrainy twierdzą, że w nocy zestrzeliły 34 pociski manewrujące

Siły powietrzne Ukrainy wydały za pośrednictwem Telegramu oświadczenie w sprawie nocnych ataków Rosjan. Przekazano, że "siły obronne Ukrainy zniszczyły 34 rakiety manewrujących... a także 4 bezzałogowe statki powietrzne 'Shahed-136/131'". Z komunikatu wynika, że w sumie Rosja wystrzeliła 48 pocisków typu Kalibr.

Łącznie Rosjanie mieli wystrzelić 81 pocisków. Ataki przeprowadzono z dziesięciu samolotów strategicznych Tu-95, siedmiu samolotów dalekiego zasięgu Tu-22M3, ośmiu myśliwców Su-35, sześciu samolotów MiG-31K oraz trzech okrętów na Morzu Czarnym

08:31
09.03.2023

Samochody pijanych Łotyszy wysyłane na Ukrainę

Władze kraju zamiast wystawiać samochody na aukcje, wysyłają je do ukraińskich szpitali i żołnierzy.

Czytaj więcej

Łotwa przekazuje samochody pijanych kierowców na potrzeby działań wojennych Ukrainy
07:59
09.03.2023

Cztery ofiary uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w obwodzie lwowskim

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki poinformował, że w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w rejonie złoczowskim w obwodzie lwowskim, doszło do pożaru. Zginęły co najmniej cztery osoby - dwóch mężczyzn i dwie kobiety.

07:38
09.03.2023

W nocy nad obwodem mikołajowskim Ukraińcy strącili dziewięć rakiet

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.

07:13
09.03.2023

40 proc. mieszkańców Kijowa bez ogrzewania

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że po nocnym ataku rakietowym, 40 proc. mieszkańców stolicy pozbawionych jest ogrzewania. Temperatura w Kijowie wynosi obecnie 4 stopnie Celsjusza.

07:09
09.03.2023

Rosja: Spada produkcja wódki, rośnie produkcja szampana

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku produkcja wódki w Rosji wyniosła 9,8 mln dekalitrów, co stanowi spadek o 8,2 proc. rok do roku - podaje Interfax. W Rosji wzrosła natomiast - o 25,8 proc., do poziomu 1,66 mln dekalitrów - produkcja szampana.

07:08
09.03.2023

Kijów: Mieszkańcy wyższych pięter wieżowców mogą być pozbawieni dostępu do wody

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje o skutkach rosyjskiego ataku rakietowego.

07:05
09.03.2023

Są nowe dane o rosyjskich stratach

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że od 24 lutego 2022 roku Rosjanie stracili na Ukrainie 156 120 żołnierzy, 3 441 czołgów, 6 736 bezzałogowych statków powietrznych, 2 465 zestawów artyleryjskich, 488 wyrzutni rakiet, 254 zestawy przeciwlotnicze, 303 samoloty, 289 śmigłowców, 2 098 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 331 pojazdy (w tym cysterny), 237 jednostek sprzętu specjalnego.

07:01
09.03.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie dostarczają swoim wojskom zardzewiałą amunicję

"Według wstępnych informacji Siły Zbrojne Rosji zużyły niemal całe zapasy amunicji artyleryjskiej znajdujące się w magazynach w centralnej części Rosji. Obecnie amunicja jest sprowadzana na tymczasowo okupowane części Ukrainy ze składów w innych częściach Rosji. To znacznie wydłuża czas dostaw. Nowe partie amunicji mają też niezadowalający stan i jakość, ze względu na niewłaściwe przechowywanie (...). Blisko 50 proc. z nich nosi na sobie widoczne ślady rdzy" - pisze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy spodziewając się, że rosyjska armia w ciągu 2-3 miesięcy będzie mierzyć się z deficytem amunicji artyleryjskiej.

06:59
09.03.2023

Mieszkańcy Żytomierza bez dostępu do wody po rosyjskim ataku

Rada miasta informuje, że w nocy miasto zostało zaatakowane przez drony-kamikadze Shahed.

06:56
09.03.2023

Władze Kijowa: Celem rosyjskiego ataku był obiekt infrastruktury energetycznej

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że w wyniku ataku rakietowego na ukraińską stolicę, uszkodzony został obiekt infrastruktury energetycznej w rejonie hołosijiwskim. Z kolei w rejonie swiatoszyńskim dwie osoby zostały ranne odłamkami pocisku. Szczątki pocisku miały też uszkodzić samochody.

06:55
09.03.2023

Zaporoska Elektrownia Jądrowa odcięta od zasilania po rosyjskim ataku

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram spółka Energoatom.

06:53
09.03.2023

Była premier Szwecji: Nasi przyjaciele z państwa bałtyckich i Polski ostrzegali przed Rosją

- Nigdy, przenigdy nie powinniśmy już być naiwni. Nie tylko wobec Rosji. Jest jasne, że społeczność międzynarodowa powinna zareagować znacznie mocnej w roku 2014 roku. Jeżeli by się tak stało, bylibyśmy w innej sytuacji, niż teraz jesteśmy - mówi Magdalena Andersson w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.

Czytaj więcej

Epokowa przemiana Szwecji. "Czasem musi to zrobić kobieta"
06:39
09.03.2023

ISW: Rosjanie kontrolują co najmniej 50 proc. Bachmutu

"ISW nie zauważa żadnych wskaźników świadczących o tym, że rosyjska armia jest dobrze wyposażona i ma przygotowane rezerwy, by nacierać" po zajęciu Bachmutu - twierdzą analitycy think tanku. "Większość rosyjskich jednostek w Donbasie jest już zaangażowanych w działania ofensywne, w tym jednostki rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych, które dołączyły do rosyjskiej ofensywy w Bachmucie w styczniu 2023 - czytamy w analizie think tanku z USA.

Czytaj więcej

Think tank potwierdza słowa Prigożyna: Wschodnia część Bachmutu w rękach Rosjan
06:21
09.03.2023

Kolejna eksplozja w Kijowie

Witalij Kliczko informuje o eksplozji w rejonie swiatoszyńskim. Dwie osoby miały zostać poszkodowane. Wcześniej Kliczko poinformował, że 15 proc. mieszkańców Kijowa jest pozbawionych dostępu do prądu.

06:14
09.03.2023

Korea Płd. nie dostarcza Ukrainie broni, bo obawia się współpracy Rosji z Koreą Płn.

„Kim Dzong Un Chce zwrócić uwagę na siebie i w ten sposób umocnić pozycję negocjacyjną wobec Ameryki, Korei Południowej, Chin. Próbuje też testować siłę naszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak nasz prezydent doskonale zdaje sobie sprawę z tych intencji i nie da się zmylić” – tłumaczy „Rz” specjalny wysłannik prezydenta Korei Jang Sung-min.

Czytaj więcej

Dwuznaczna gra Seulu z Kijowem
06:04
09.03.2023

Mimo sankcji eksport produktów z drewna z Białorusi do Polski nie został całkowicie zastopowany

O tym, że zdarzają się próby ominięcia sankcji, napisał jej szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. „Od chwili wejścia w życie sankcji na drewno pochodzące z Białorusi dokonano 80 zatrzymań przesyłek budzących wątpliwości lub naruszających nałożone sankcje. W 44 przypadkach przekazano zebrany materiał dowodowy celem wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia sankcji. Przekazanie następowało do prokuratur rejonowych” – napisał jej, choć zastrzegł, że kontroli było dużo więcej.

Czytaj więcej

Drewno z Białorusi omija sankcje
05:56
09.03.2023

Awaryjne przerwy w dostawach prądu na Ukrainie

Ukraińska spółka energetyczna DTEK informuje, że - w związku z nocnym atakiem rakietowym na Ukrainę - w wielu obwodach Ukrainy dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Spółka DTEK podaje, że są to działania prewencyjne, które mają przeciwdziałać uszkodzeniom infrastruktury energetycznej.

05:54
09.03.2023

Dziennikarz "The Times": Słup dymu nad elektrociepłownią w Kijowie

Maxim Tucker, dziennikarz "The Times" publikuje nagranie, które ma przedstawiać słup dymu unoszący się nad elektrociepłownią w Kijowie. Wcześniej pojawiły się informacje o głośnej eksplozji w stolicy Ukrainy.

05:33
09.03.2023

Mer Kijowa: Eksplozja w rejonie hołosijiwskim Kijowa

"Wszystkie służby są na miejscu. Więcej szczegółów później" - poinformował mer Kijowa, Witalij Kliczko, po pojawieniu się pierwszych informacji o eksplozji w ukraińskiej stolicy.

05:16
09.03.2023

Zełenski mówi w rozmowie z CNN, że nie wyobraża sobie obecnie spotkania z Putinem

Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina "nie ufa Putinowi", ponieważ rosyjski prezydent "nie dotrzymuje słowa".

Czytaj więcej

Zełenski: Moje dzieci nie opuściły Ukrainy
04:59
09.03.2023

Ukrinform: W Kijowie rozległa się potężna eksplozja

W mieście od północy trwa alarm powietrzny w związku ze zmasowanym atakiem rakietowym prowadzonym przez Rosję. Wcześniej informowano, że w obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:57
09.03.2023

Ukraiński analityk wojskowy: Postępy Rosjan w rejonie Awdijiwki i Swatowa

- Uważamy, że w Donbasie Rosja rozpoczęła swoją ofensywę. Tak ona wygląda: powolna agresja, ponieważ brakuje im sił i środków - mówił Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Rakiety spadły na Odessę, Kijów. Rosja: Odwet za atak na obwód briański
04:40
09.03.2023

Pentagon nie chce udostępniania dowodów rosyjskich zbrodni na Ukrainie

"NYT" pisze, że Departament Obrony sprzeciwia się przekazywaniu takich dowodów Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze, w obawie o ustanowienie precedensu, który mógłby utorować drogę do ścigania Amerykanów.

Czytaj więcej

"NYT": Pentagon blokuje udostępnienie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych
04:30
09.03.2023

Zełenski: Front to nie tylko linia na mapie, to ludzie

- Jestem wdzięczny każdemu z naszych wojowników, którzy biorą udział w walce. Walce za Ukrainę, za ich towarzyszy broni. dziękuję wszystkim, którzy bronią swoich pozycji, wszystkim, którzy odpierają ataki, którzy pomagają walczącym obok nich wsparciem ogniowym. To bardzo ważne, że front to nie tylko linia na mapie, to ludzie, to wytrwałość, to wola walki, to wsparcie dla siebie, to wzajemna pomoc - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:29
09.03.2023

W obwodzie kijowskim ok. północy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm wciąż obowiązywał jeszcze ok. 4 rano. W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:26
09.03.2023

Doradca mera Mariupola: Rosjanie wywożą zboże na Krym

Doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola, Petro Andriuszczenko, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o korkach, które powstają na drodze prowadzącej z Mariupola do granicy Rosji. W korkach mają stać ciężarówki z Krymu i Mariupola, które wywożą zboże w kierunku Krymu. "Pracownicy budowlani po prostu uciekają z Mariupola" - pisze Andriuszczenko dodając, że kierowcy muszą stać w korkach na odcinku liczącym wiele kilometrów. 

04:20
09.03.2023

W nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na cele na Ukrainie

Rakiety spadły m.in. na obwód Odeski. Jak informuje gubernator obwodu, Maksym Marczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram, w czasie ataku uszkodzony został m.in. obiekt infrastruktury energetycznej w Odessie, co doprowadziło do przerw w dostawach prądu. Pociski miały spaść również na dzielnice mieszkalne Odessy. Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, informuje o 15 pociskach, które spadły na cele w obwodzie - w tym obiekty infrastruktury. Do eksplozji doszło też m.in. w Dnieprze. Alarm powietrzny ogłoszono na całej Ukrainie.

04:19
09.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 378