04:37
09.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 379
00:26
09.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:15
09.03.2023

Prezydent Duda: Polska gotowa przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29 

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29, które ukraińskie wojsko będzie mogło natychmiast wykorzystać na polu walki.

Takie oświadczenie wygłosił  Duda w rozmowie z CNN,

- Resztę MiG-29, które mamy w Polsce i służą teraz w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa do ich natychmiastowego użycia – powiedział Andrzej Duda.

23:57
09.03.2023

Raport: "Rosja będzie coraz bardziej uzależniona od niekonwencjonalnych środków militarnych"

Amerykański wywiad uważa, że odbudowa sił zbrojnych zajmie lata, więc Rosja stanie się „jeszcze bardziej zależna od zdolności nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych”.

Czytaj więcej

Raport wywiadu USA: Rośnie zależność Rosji od broni jądrowej
23:36
08.03.2023

Generał pułkownik Ołeksandr Syrski trzeci raz w Bachmucie w ciągu tygodnia

Jeden z najwyższych dowódców wojskowych Ukrainy odwiedził Bachmut po raz trzeci w ciągu niecałego tygodnia. Generał pułkownik Ołeksandr Syrski zamieścił w środę na swoim nowo założonym oficjalnym koncie na Telegramie wideo z Bachmutu.

 Syrski, który jest drugim najwyższym rangą generałem, powiedział, że jego ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić, że siły rosyjskie wykonają niewłaściwy ruch.

"Zugzwang w szachach to sytuacja, w której każdy ruch gracza prowadzi do pogorszenia jego pozycji” – czytamy we wpisie. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tej wojnie wróg znalazł się w takiej sytuacji”.

23:10
08.03.2023

Zelenski: Przyszłość ONZ decyduje się teraz na Ukrainie

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem 8 marca prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że o przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych decyduje się teraz na Ukrainie, ponieważ Kijów „broni celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych”.

Zełenski i Guterres rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, sposobach powrotu tysięcy Ukraińców przymusowo przesiedlonych do Rosji oraz o utworzeniu specjalnego trybunału dla osądzenia rosyjskich zbrodni.

22:56
08.03.2023

Szefowa wywiadu USA: Rosja może się przestawić na obronę

- Rosja może przejść na strategię utrzymywania i obrony istniejących pozycji, ponieważ brakuje jej amunicji i żołnierzy -powiedziała Avril Haines, dyrektor wywiadu narodowego USA, cytowana przez New York Times .

Czytaj więcej

Szefowa wywiadu USA: Rosja może przejść na strategię obronną
22:38
08.03.2023

Trump snuje teorie w kwestii wpływu na przebieg wojny Rosji z Ukrainą

Trump powiedział w wywiadzie dla Fox News, że mógł „pozwolić” Rosji na okupację części Ukrainy, aby uniknąć wojny. Stacja wycięła tę część wypowiedzi byłego prezydenta.

"Mogłem negocjować. W najgorszym przypadku mogłem zawrzeć umowę, aby coś przejąć, są pewne obszary, które są obszarami rosyjskojęzycznymi" - cytuje The Daily Beast usunięty fragment.

22:19
08.03.2023

Zełenski dziękuje protestującym w Gruzji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował gruzińskim protestującym za obecność ukraińskiej flagi podczas manifestacji.

Czytaj więcej

Zełenski dziękuje Gruzinom. "To szacunek dla Ukrainy"
21:59
08.03.2023

Zidentyfikowano żołnierza rozstrzelanego przez Rosjan

Ukraińskim obrońcą rozstrzelanym przez wojska rosyjskie po słowach„Chwała Ukrainie” okazał się Oleksandr Maciewski, ukraiński wojskowy z Niżyna w obwodzie czernihowskim.

Poinformował o tym Północny Oddział Obwodowy Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku

Egzekucję ukraińskiego żołnierza sfilmowali Rosjanie i zamieścili w sieci. Nagranie jest według strony ukraińskiej dowodem na zbrodnię wojenną.

21:36
08.03.2023

Rosja importuje amerykańskie produkty via Chiny

21:17
08.03.2023

Nord Stream przechodzi do przeszłości

Udziałowcy o tym wiedzą. Najpierw niemiecki Wintershall Dea spisał swoje udziały. Teraz zrobiła to niderlandzka firma Gasunie.

Czytaj więcej

Udziałowcy pożegnali Nord Stream. Gazociąg zerdzewieje na dnie Bałtyku
20:54
08.03.2023

Rząd Łotwy przekazał Ukrainie pierwszą partię samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom

20:32
08.03.2023

Socjaldemokraci w Europie deklarują trwałe poparcie dla Ukrainy

Liderzy dziewięciu partii socjaldemokratycznych w Europie zadeklarowali niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją i rozmawiali o przyszłym bezpieczeństwie Europy.

Socjaldemokraci z Niemiec, Litwy, Czech, Ukrainy, Polski, Szwecji, Słowenii, Finlandii i Chorwacji spotkali się w Warszawie na dwudniowej konferencji na temat wojny i jej wpływu na politykę europejską.

20:09
08.03.2023

Estoński pomysł na wzmocnienie sankcji

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu jest zdania, że radykalne obniżenie pułapu cenowego to krok, który w widoczny i odczuwalny sposób ograniczyłby zdolność Rosji do finansowania wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Estonia daje UE pomysł na wzmocnienie sankcji wobec Rosji
19:45
08.03.2023

Wielka Brytania otworzy bazę wojskową w północnej Norwegii

Baza znajduje się około 65 kilometrów od norweskiego miasta Tromsø, została otwarta na 10 lat. Bedą tam stacjonować jednostki Royal Marines.

19:21
08.03.2023

Rosjanie nie przestają szturmować Bachmutu

Ukraińskie wojsko przyznało, że siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w Bachmucie. Sztab Generalny w środowym wieczornym komunikacie poinformował, że wojsko ukraińskie było w stanie zatrzymać siły Moskwy w kilku obszarach w mieście i wokół niego.

W środę armia rosyjska dokonała 22 nalotów na Bachmut i niemal 30 ostrzałów z systemów rakietowych.

18:57
08.03.2023

Nie żyje kolejny rosyjski miliarder

Nieoficjalną przyczyną śmierci Griszyna ma być udar, którego doznał miesiąc temu, do którego dołączyła się sepsa. Niektóre media jednak dopisują nazwiska miliardera do listy bogatych Rosjan, których w ostatnich miesiącach dotknęła nagła śmierć.

Czytaj więcej

Zmarł rosyjski miliarder Siergiej Griszyn
18:38
08.03.2023

W Bachmucie pozostaje mniej niż 4000 mieszkańców

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w oblężonym Bachmucie, przed wojną zamieszkałym przez 70-tys. populację, pozostaje obecnie mniej niż 4 tys. cywilów.

18:18
08.03.2023

"Każdego dnia Ukrainki przybliżają nasze zwycięstwo"

"W  Międzynarodowym Dniu Kobiet chcę podkreślić waleczność i odwagę ukraińskich kobiet. Są ze stali i dają naszemu społeczeństwu siłę do dalszej walki" - napisała Emine Dżeppar, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

17:59
08.03.2023

W przyszłym tygodniu Rosja omówi odnowienie umowy zbożowej z Morza Czarnego

Wysoki rangą urzędnik ONZ ds. handlu spotka się w przyszłym tygodniu z przedstawicielami Rosji, aby omówić przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny przepływ statków przewożących zboże z Ukrainy przez Morze Czarne.

Według rzecznika ONZ Rebeca Grynspan spotka się z przedstawicielami Kremla w Genewie. Wcześniej w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział dziennikarzom, że odnowienie umowy na zboże jest „krytycznie ważne”, ponieważ Ukraina jest tradycyjnie jednym z największych eksporterów na świecie.

17:38
08.03.2023

Czeska policja szuka objętego sankcjami konia Kadyrowa

Zazou, rasowy koń wart około 18 000 dolarów, zniknął w nocy z soboty na niedzielę ze stadniny Darhorse w pobliżu miejscowości Roudnice nad Labem, 50 km  na północ od  Pragi.

Czytaj więcej

W Czechach skradziono konia Ramzana Kadyrowa
17:17
08.03.2023

 Prezydent Polski wzywa do szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16

Prezydent Andrzej Duda jest  w Abu Zabi z pierwszą dwustronną wizytą w Polsce od 13 lat, aby ostrzec przywódców Emiratów przed rosyjską propagandą i opowiedzieć, jak wygląda sytuacja na Ukrainie z „bardzo bliskiej perspektywy”.

16:57
08.03.2023

Prigożyn nie wystąpi o anulowanie nałożonych na siebie sankcji

Jeśli chodzi o sankcje wobec mnie i sankcji wobec PMC Wagner, nie zamierzam ich kwestionować i uważam, że w tej chwili są one nałożone całkiem rozsądnie” – powiedział w oświadczeniu cytowanym przez AFP.

Czytaj więcej

Jewgienij Prigożyn: Nałożone na mnie sankcje UE są rozsądne
16:37
08.03.2023

Państwa NATO przekazały Ukrainie pomoc o wartości 150 mld euro

Od początku wojny państwa członkowskie NATO udzieliły Ukrainie pomocy w wysokości 150 miliardów euro  - powiedział 8 marca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

65 miliardów w tej kwocie przeznaczono na pomoc wojskową.

16:18
08.03.2023

Chiny będą nadal współpracować z Rosją pomimo „globalnego sprzeciwu”

W raporcie powiązanym z dorocznym przesłuchaniem w sprawie światowych zagrożeń dla bezpieczeństwa USA, firmy wywiadowcze stwierdziły, że Chiny będą nadal współpracować z Moskwą dyplomatycznie, wojskowo i ekonomicznie.

W raporcie stwierdzono, że Rosja prawdopodobnie nie dąży do konfliktu z USA i NATO, ale wojna na Ukrainie niesie ze sobą „wielkie ryzyko”, że tak się stanie.

15:57
08.03.2023

Z 16 milionów Ukraińców, którzy uciekli z Ukrainy do UE, większość wróciła do kraju

Europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że Ukraińcy wrócili do domu nie dlatego, że rzekomo nie są mile widziani na terytorium UE, ale aby uczestniczyć w ruchu oporu wobec rosyjskiej agresji i kontynuowania pracy na Ukrainie.

15:33
08.03.2023

SBU blokuje media społecznościowe ułatwiające uniknięcie mobilizacji

Dotyczy to na kanale na Telegramie, dostarczały informacji o miejscu pobytu oficerów poborowych, co umożliwiało unikniecie otrzymania wezwania..

Czytaj więcej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy blokuje kanały na Telegramie
15:14
08.03.2023

Eksplozje w Enerhodarze

Świadkowie informują o wybuchach w Enerhodarze, w mieście, w pobliżu którego znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

14:57
08.03.2023

Dwa statki transportowe wyruszyły w styczniu z Iranu do Rosji. Na pokładzie miała być broń

Stacja Sky News informuje, że Rosjanie za gotówkę mieli kupić około 100 milionów naboi około 300 tys. pocisków.

Czytaj więcej

Tajne transporty z Iranu do Rosji. Media informują o dostawach pocisków i amunicji
14:55
08.03.2023

Ukraińcy ostrzelali kolumnę rosyjskiego sprzętu w rejonie okupowanego Enerhodaru

14:49
08.03.2023

Zełenski: Ukraina musi odzyskać Zaporoską Elektrownię Jądrową. To kwestia globalnego bezpieczeństwa

Podczas konferencji prasowej z odwiedzającym Kijów sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, Wołodymyr Zełenski mówił, że jego rozmowa z szefem ONZ dotyczyła m.in. "rosyjskiego szantażu atomowego i przywrócenia bezpieczeństwa we wszystkich ukraińskich elektrowniach atomowych, (...) w szczególności w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". - Zaporoska Elektrownia Jądrowa musi wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy - to kwestia globalnego, a nie tylko ukraińskiego, bezpieczeństwa - dodał.

14:19
08.03.2023

Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, rozmawiał z wiceszefem KE Maroszem Szefczoviczem

Rozmowa dotyczyła kolejnych kroków na drodze do integracji Ukrainy z UE oraz odtworzenia ukraińskiego sektora energetycznego.

14:05
08.03.2023

Na Białorusi rozległ się alarm powietrzny

W Maczuliszczach, w pobliżu Mińska, mieście, gdzie znajduje się lotnisko, na którym niedawno doszło do ataku na rosyjski latający radar A-50, w środę, ok. 13:40 czasu lokalnego miał rozlec się alarm powietrzny, który trwał 3-4 minuty.

13:53
08.03.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25 bronią z Polski

Żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej za pomocą produkowanej przez Mesko ręcznej przeciwlotniczej wyrzutni rakietowej Piorun zestrzelili rosyjski samolot szturmowy Su-25.

13:47
08.03.2023

Sekretarz generalny NATO spodziewa się zdobycia Bachmutu przez Rosjan

- Tam, gdzie Rosji brakuje jakości, nadrabia ilością - stwierdził Jens Stoltenberg opisując przebieg walk o Bachmut, gdzie Rosjanie ponoszą duże straty, ale mimo to rzucają kolejne jednostki do szturmu na ukraińskie pozycje.

Czytaj więcej

Sekretarz generalny NATO mówi, że Bachmut może paść "w ciągu kilku dni"
13:44
08.03.2023

Heineken potwierdził, że nadal inwestuje w Rosji

Holenderski browar nie tylko wciąż nie wyszedł z rosyjskiego rynku pomimo wcześniejszych zapewnień, ale w ostatnim roku wprowadził tam 61 nowych produktów. Firma przyznała to w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Heineken przyznał, że wciąż inwestuje w Rosji mimo obietnic
13:41
08.03.2023

Unijny sąd uchylił sankcję na matkę założyciela grupy Wagnera

Sąd w Luksemburgu stwierdził, że w momencie nakładania sankcji Wioletta Prigożyna nie była właścicielką firm powiązanych z jej synem, a relacje rodzinne nie są wystarczającym powodem do nakładania sankcji.

Czytaj więcej

Sąd UE unieważnił sankcje nałożone na matkę Jewgienija Prigożyna
13:18
08.03.2023

Sekretarz generalny NATO: Wciąż nie wiemy, kto stoi za atakami na gazociągi Nord Stream

- Wiemy, że doszło do ataków na gazociągi Nord Stream, ale wciąż nie ustaliliśmy kto za nimi stoi - powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, na marginesie szczytu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie. - Trwają śledztwa i powinniśmy poczekać, aż zostaną skończone, zanim powiemy kto za tym stał - dodał.

13:11
08.03.2023

Białoruś łączy polskie służby z atakiem na rosyjski samolot A-50

KGB przekonuje, że polskie służby specjalne były zaangażowane w działania terrorystyczne przeprowadzone na lotnisku pod Mińskiem. Nie przedstawiono żadnych dowodów w tej sprawie.

Czytaj więcej

Białoruskie KGB: Polskie służby były zaangażowane w sabotaż A-50 na lotnisku w Maczuliszczach
13:04
08.03.2023

Resort obrony Rosji podał dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 398 samolotów, 217 śmigłowców, 3 361 bezzałogowych statków powietrznych, 410 zestawów przeciwlotniczych, 8 222 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 1 055 wyrzutni rakiet, 4 300 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 8 798 specjalnych pojazdów wojskowych.

13:00
08.03.2023

21 czołgów Leopard 2A6 ma trafić na Ukrainę do końca marca

Informacje takie przekazał w Sztokholmie minister obrony Niemiec, Boris Pistorius.

Czytaj więcej

Minister obrony Niemiec: 21 Leopardów 2A6 trafi na Ukrainę do końca marca
12:35
08.03.2023

Szoszyn: Wygląda na to, że wyznaczona przez Kreml misja Prigożyna nad Dnieprem dobiega końca

Dotychczas Kreml eliminował każdego, kto zbyt wysoko podnosił głowę wewnątrz reżimu. Znacznie mniej groźny gubernator Kraju Chabarowskiego Siergiej Furgał został skazany na 22 lata łagrów. Nie otaczał się armią najemników, nie uderzał w resort obrony i nie prowadził wojny z bliskimi współpracownikami Putina. Wystarczyło, że porywał tłumy, zbyt śmiało mówił i wzbudzał ponadprzeciętne zainteresowanie mieszkańców. Reżim rosyjski lubi ciszę. Decydujący głos zawsze należy do Władimira Putina, który jak Kronos, połknął już niejedno swoje dziecię.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Putin jak Kronos, połknie Prigożyna
12:23
08.03.2023

Minister obrony Niemiec wzywa do ostrożności ws. doniesień o sabotażu Nord Stream

Zdaniem Borisa Pistoriusa możemy być świadkami operacji fałszywej flagi, a celem jest zrzucenie winy na władze w Kijowie.\

Czytaj więcej

Nowe doniesienia ws. ataku na Nord Stream. Minister obrony Niemiec ostrzega przed pochopnymi wnioskami
12:19
08.03.2023

Pierwszy od 24 lutego 2022 roku dzień, gdy żaden cywil nie został ranny w obwodzie donieckim

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko poinformował, że 7 marca w obwodzie donieckim nie został ranny, w wyniku działań wojennych, żaden cywil, co nie zdarzyło się tam od 24 lutego 2022 roku.

11:41
08.03.2023

Obwód ługański: Rosjanie walczą o wieś Stielmachiwka, w rejonie swatowskim

Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai poinformował,że Rosjanie szturmują wyzwoloną wcześniej przez ukraińską armię wieś Stielmachiwka w rejonie swatowskim. Mimo natarcia Rosjan - jak podkreśla Haidai - Ukraińcy utrzymują kontrolę nad wsią.

11:26
08.03.2023

Przedstawiciele MSZ Turcji przyjadą w przyszłym tygodniu do Moskwy

Informację taką przekazał szef tureckiej dyplomacji, Mevlut Cavusoglu. Z jego słów wynika, że wizyta będzie mieć charakter "techniczny" przed spotkaniem szefów MSZ Turcji, Rosji, Syrii i Iranu jakie ma odbyć się w Rosji.

11:24
08.03.2023

ONZ: Nagranie z egzekucją ukraińskiego jeńca wydaje się autentyczne

- Od czasu rosyjskiego ataku zbrojnego na Ukrainę ponad rok temu, Biuro ds. Praw Człowieka ONZ udokumentowało liczne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego wobec jeńców wojennych, w tym przypadku masowych egzekucji rosyjskich i ukraińskich jeńców wojennych - stwierdziła rzeczniczka Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ.

Czytaj więcej

Nagranie z egzekucją ukraińskiego jeńca. ONZ: Wydaje się autentyczne
11:00
08.03.2023

Resort obrony Węgier komentuje wypowiedź słowackiego ministra ws. szkoleń ukraińskich żołnierzy na Węgrzech

Słowa słowackiego ministra wywołały burzę na Węgrzech. Dotychczas rząd Viktora Orbana deklarował neutralność wobec wojny na Ukrainie. Węgry nie biorą udziału w dostarczanie uzbrojenia ukraińskiej armii, apelują o łagodzenie sankcji wobec Rosji, które - zdaniem Orbana - szkodzą bardziej UE, niż Moskwie i wzywają do jak najszybszego zawieszenia broni.

Czytaj więcej

Minister obrony Słowacji: Ukraińscy żołnierze szkolą się na Węgrzech
10:41
08.03.2023

W ciągu doby doszło do 72 potyczek w rejonie Bachmutu

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty poinformował, że w ciągu doby doszło do 102 ostrzałów i 72 potyczek w rejonie Bachmutu. 115 rosyjskich żołnierzy miało zginąć, 197 - odnieść rany.

10:28
08.03.2023

Reznikow: Nie mamy nic wspólnego z eksplozjami gazociągów Nord Stream

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow zaprzeczył, jakoby Ukraina miała cokolwiek wspólnego z eksplozjami w rejonie gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Dodał, że ma pewność iż szczegóły dotyczące eksplozji zostaną ustalone w czasie oficjalnego śledztwa. - Dla mnie to dziwna historia, która nie ma nic wspólnego z nami - mówił Reznikow o doniesieniach medialnych, jakoby to Ukraińcy stali za eksplozjami.

09:58
08.03.2023

W nocy z wtorku na środę nad Ukrainą zestrzelono dwa drony-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zestrzeleniu dwóch dronów-kamikadze Shahed 131/136.

09:25
08.03.2023

Nad ranem Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę

Informację taką przekazuje na swoim kanale gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

09:17
08.03.2023

Czemu Szojgu odwiedził Ukrainę? Mogła to być reakcja na działania Prigożyna

Decyzje podjęte przez rosyjskiego ministra obrony analizuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii przeanalizował wizytę Szojgu na Ukrainie
08:59
08.03.2023

W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 17,9 tys. osób

Dane takie podaje polska Straż Graniczna. Z jej informacji wynika, że od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 10,2 mln osób. Z kolei z Polski na Ukrainę wyjechało w tym czasie 18,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - prawie 8,4 mln osób.

08:54
08.03.2023

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego rozmawiał z doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego

Andrij Jermak, w czasie rozmowy z Jake'm Sullivanem, przedstawił obecną sytuację na froncie i decyzje podjęte przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego i dowództwo ukraińskiej armii ws. przebiegu operacji obronnej w Bachmucie - informuje kancelaria prezydenta Ukrainy.

08:43
08.03.2023

Synehubow: Wróg próbował przejść do ofensywy w obwodzie charkowskim, ale wycofał się ze stratami

W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby co najmniej 18 osiedli oraz dokonały nieudanej ofensywy w kierunku wsi Hrynikiwka - poinformował szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Synehubow. 

Nikt z mieszkańców regionu nie został ranny.

08:22
08.03.2023

Rząd Korei Południowej zatwierdził licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Krabów na Ukrainę

Władze Korei Południowej zaakceptowały w ubiegłym roku licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Ukrainie haubic Krab, które są zbudowane z południowokoreańskich komponentów.

Czytaj więcej

Korea Południowa zatwierdziła eksport Krabów na Ukrainę
08:04
08.03.2023

Kreml komentuje doniesienia mediów ws. zniszczenia gazociągów Nord Stream

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazywa to "kampanią dezinformacyjną" i domaga się rzetelnego śledztwa.

Czytaj więcej

Kreml nazywa "kampanią dezinformacyjną" nowe doniesienia w sprawie sabotażu Nord Stream
07:32
08.03.2023

Rosjanie nie kupili irańskich rakiet, obawiają się reakcji Zachodu

Moskwa spodziewa się, że w przypadku zakupu irańskich rakiet, Zachód odpowiedziałby dostarczając Ukrainie pociski, których zasięg wynosi 300 km.

Czytaj więcej

Rosja powstrzymuje się od zakupu rakiet od Iranu w obawie przed przekazaniem ATACMS Ukrainie
07:25
08.03.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 61 razy

W czasie ostrzałów na cele w obwodzie chersońskim spadło 309 pocisków z wyrzutni rakiet i ciężkiej artylerii - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

06:59
08.03.2023

Ok. 6 rano Rosjanie ostrzelali miasto Marhanieć z ciężkiej artylerii

O ostrzale poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram.

06:57
08.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 155 530 żołnierzy, 3 436 czołgów, 6 723 pojazdy opancerzone, 2 463 zestawy artyleryjskie, 488 wyrzutni rakiet, 253 zestawy przeciwlotnicze, 303 samoloty, 289 śmigłowców, 2 098 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 330 pojazdów (w tym cystern) i 236 jednostek sprzętu specjalnego.

06:54
08.03.2023

Jewgienij Prigożyn ogłosił zajęcie wschodniej części Bachmutu przez Grupę Wagnera

"Wszystko na wschód od rzeki Bachmutki jest w całości pod kontrolą Wagnera" - oświadczył Jewgienij Prigożyn.

06:35
08.03.2023

We wtorek głównodowodzący ukraińskiej armii spotkał się m.in. z szefem polskiego Sztabu Generalnego

Gen. Walerij Załużny spotkał się z gen. Rajmundem Andrzejczakiem oraz z szefem Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, admirałem Tonym Radakinem.

06:21
08.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: 24 ataki powietrzne Rosjan w ciągu doby

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 24 ataki powietrzne i jeden atak rakietowy przeciwko celom na Ukrainie - poinformował w wydanym komunikacie ukraiński Sztab Generalny. W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili też ponad 60 ostrzałów celów na Ukrainie z wykorzystaniem artylerii i wojsk rakietowych.

06:19
08.03.2023

Około 2 mln zł nienależnie wypłacił obywatelom Ukrainy świadczeń ZUS

Z kwoty tej udało się odzyskać 35,3 tys zł.

Czytaj więcej

ZUS wstrzymuje nienależne wsparcie dla Ukraińców. Odzyskał 35 tys. z 2 mln zł
06:06
08.03.2023

Korwin-Mikke rekordzistą, jeśli chodzi o rozpowszechnianie antyukraińskich treści w sieci

„Nawet gdyby w Rosji było okropnie i panowało tam ludożerstwo, byłbym za dobrymi stosunkami z Rosją, bo boję się rosnącej w potęgę Ukrainy” – napisał w grudniu ub. roku na Twitterze poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Wpis zyskał 1,6 tys. polubień, jednak w przypadku tego polityka to tylko jeden z licznych przykładów. W ciągu roku od wybuchu wojny na Ukrainie na jego Twitterze ukazało się aż 7,7 tys. wpisów o wydźwięku antyukraińskim, które wygenerowały 14,3 mln odsłon.

Czytaj więcej

Antyukraiński hejt w internecie niesie się szeroko. Rozpowszechnia go m.in. Janusz Korwin-Mikke
06:01
08.03.2023

ISW: Po zajęciu Bachmutu przez Rosjan możliwe dwa kierunki natarcia

"Obecne postępy Rosjan na terenie obszaru zurbanizowanego w Bachmucie pokazują, że Rosjanie mogą uzyskiwać niewielkie taktyczne zdobycze wykorzystując frontalne natarcia piechoty" - pisze ISW. Jednak, jak dodaje think tank, Rosjanom "brakuje wojsk zmechanizowanych niezbędnych do wykorzystania sieci dróg na zachód od Bachmutu".

Czytaj więcej

Think tank: Rosja nie będzie w stanie wykorzystać zdobycia Bachmutu
05:37
08.03.2023

Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: W Rosji nie będzie groźnych zabaw z płcią

"Ani w przedszkolach, ani w szkołach, ani w polityce, ani w prawie. Zostawmy Zachodowi przeprowadzanie tego groźnego eksperymentu na sobie" - napisała Walentina Matwijenko z okazji Dnia Kobiet.

Czytaj więcej

Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: Groźne zabawy z płcią zostawmy Zachodowi
05:18
08.03.2023

USA badają możliwość uzbrojenia ukraińskich myśliwców w pociski AIM-120 AMRAAM

Gdyby plan się powiódł, byłoby to częściowe zaspokojenie potrzeb Kijowa w zakresie zwiększenia siły ognia ukraińskiego lotnictwa i wzmocnienie potencjału ukraińskiej obrony powietrznej przed spodziewanymi dużymi ofensywami, jakie mają planować zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie.

Czytaj więcej

"Politico": USA uzbroją ukraińskie myśliwce w swoje pociski powietrze-powietrze?
04:56
08.03.2023

Ponad 20 tys. rodzin w obwodzie kijowskim nie ma dachu nad głową

Zastępca szefa kijowskiej obwodowej administracji wojskowej, Mykoła Bojko, na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że obecnie ponad 20 tys. rodzin w obwodzie kijowskim jest pozbawionych stałego miejsca zamieszkania. Jak dodał w obwodzie kijowskim przebywa też 300 tys. uchodźców wewnętrznych, którzy również nie mają stałego miejsca zamieszkania.

04:27
08.03.2023

W życzeniach złożonych z okazji Dnia Kobiet, Putin mówił o odwadze żołnierek

- Dziś, chciałbym osobno pogratulować kobietom-żołnierzom, które wybrały dla siebie najważniejszą misję - obronę Ojczyzny, kobietom, dziewczętom z jednostek wojskowych, lekarkom wojskowym, ratowniczkom medycznym, pielęgniarkom z pułkowych stanowisk medycznych, kompaniom medycznym, pracownicom szpitali, które narażają własne życie na froncie ratując rannych. Wasza odwaga, determinacja, zadziwiają nawet najbardziej doświadczonych wojowników - mówił Putin.

04:22
08.03.2023

Biden rozmawiał telefonicznie z Macronem

Prezydent USA i prezydent Francji omawiali wsparcie dla Ukrainy, w tym zobowiązania obu państw do pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa i obciążenia Rosji kosztami agresji. Biden i Macron rozmawiali także o współpracy USA i Francji w rejonie Indo-Pacyfiku, a także starania obu krajów w zakresie stawiania czoła wyzwaniom dla porządku międzynarodowego opartemu na prawie stwarzanym przez Chiny - podał Biały Dom.

04:20
08.03.2023

Podolak o gazociągach Nord Stream: "Zatonęły"

Doradca Wołodymyra Zełenskiego nawiązał do słów, które w 2000 r. wypowiedział Władimir Putin.

Czytaj więcej

Wybuchy gazociągów Nord Stream. Doradca Zełenskiego nawiązuje do słynnych słów Putina o zatonięciu Kurska
04:19
08.03.2023

Walki o Bachmut. Zełenski: Rosjanie potrzebują zwycięstwa

Prezydent Ukrainy ocenił, że zdobycie Bachmutu pomogłoby Kremlowi w przekonaniu Rosjan, że rosyjska armia jest potężna.

Czytaj więcej

Zełenski: Po zdobyciu Bachmutu Rosjanie mieliby otwartą drogę do innych miast
04:18
08.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 377