Sekretarz generalny NATO mówi, że Bachmut może paść "w ciągu kilku dni"

- Spotykamy się w krytycznym momencie, agresja (Rosji przeciw Ukrainie trwa), obserwujemy zacięte walki wokół Bachmutu - mówił w Sztokholmie, gdzie odbywa się spotkanie szefów resortów obrony państw UE, którzy omawiają m.in. kwestię wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy.

Publikacja: 08.03.2023 13:41

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 378

W ostatnich tygodniach rosyjska armia i najemnicy z Grupy Wagnera osiągnęli pewne taktyczne sukcesy w rejonie Bachmutu. W środę Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera ogłosił, że wschodnia część miasta jest pod kontrolą Rosjan.

Rosjanie liczą, że wobec groźby okrążenia Bachmutu Ukraińcy wycofają z miasta swoich żołnierzy albo - jeśli pierścień okrążenia uda się zamknąć - będą zmuszeni do kapitulacji i poddania miasta.

Zdobycie Bachmutu byłoby najpoważniejszym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku. Po zajęciu miasta, o które walki trwają od wielu miesięcy, Rosjanie mogliby rozwinąć ofensywę w kierunku Słowiańska i Kramatorska.

Czytaj więcej

Think tank: Rosja nie będzie w stanie wykorzystać zdobycia Bachmutu

Stoltenberg w Sztokholmie wyraził obawę, że "w ciągu następnych kilku dni" Bachmut może wpaść w ręce Rosjan.

- Tam, gdzie Rosji brakuje jakości, nadrabia ilością - stwierdził opisując przebieg walk o Bachmut, gdzie Rosjanie ponoszą duże straty, ale mimo to rzucają kolejne jednostki do szturmu na ukraińskie pozycje.

Dziennikarz "The Guardian", powołując się na zachodnie źródła podał, iż Rosja w walkach o Bachmut straciła od 20 do 30 tys. żołnierzy.

Tam, gdzie Rosji brakuje jakości, nadrabia ilością

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

- Jest ważne, aby podkreślić, że nie musi to być punkt zwrotny wojny - zastrzegł sekretarz generalny NATO. - Nawet jeśli pokazuje, że nie można nie doceniać (możliwości) Rosji - dodał. 

Stoltenberg mówił też, że jest pewien iż kraje NATO porozumieją się co do nowych wytycznych dotyczących produkcji amunicji, które mają pozwolić wypełnić składy amunicji państw NATO i UE nie tylko w kontekście pomocy Ukrainie. - Nasze wsparcie dotychczas wiązało się z pustoszeniem naszych magazynów - zauważył dodając, że w związku z tym produkcja amunicji musi zostać zwiększona.

Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi