Korea Południowa zatwierdziła eksport Krabów na Ukrainę

Rząd Korei Południowej zatwierdził w zeszłym roku licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Ukrainie haubic Krab, które są zbudowane z południowokoreańskich komponentów - potwierdził agencji Reutera w środę urzędnik ds. zakupów obronnych w Seulu.

Publikacja: 08.03.2023 08:21

Armatohaubica 155 mm AHS Krab

Armatohaubica 155 mm AHS Krab

Foto: gov.pl/mon

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 378

Wypowiedź przedstawiciela Korei Południowej jest pierwszym potwierdzeniem, że kraj oficjalnie przyzwala na przynajmniej pośrednie dostarczanie komponentów broni Ukrainie.

Urzędnicy z Seulu wcześniej odmówili komentarza w sprawie Krabów, podsycając spekulacje, czy Korea Południowa formalnie wyraziła zgodę, czy po prostu patrzyła w inną stronę.

Biuro kontroli technologii (DAPA) przejrzało i zatwierdziło transfer - powiedział Kim Hyoung-cheol, dyrektor oddziału Europa-Azja w Biurze Współpracy Międzynarodowej.

- Przejrzeliśmy całą dokumentację i ewentualne kwestie wewnątrz DAPA... następnie podjęliśmy decyzję o wydaniu licencji eksportowej Polsce - powiedział agencji Reutera.

Produkowany przez polską Hutę Stalowa Wola Krab jest samobieżną haubicą powstałą z połączenia południowokoreańskiego podwozia K9 Thunder, brytyjskiej wieżyczki BAE Systems, francuskiego działa 155 mm Nexter Systems i polskiego systemu kierowania ogniem.

Po inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, Polska wysłała w maju 18 Krabów na Ukrainę, a oba kraje podpisały zamówienia na dziesiątki kolejnych.

Czytaj więcej

Polska pomoc dla Ukrainy. Wysyłamy broń, amunicję i szkolimy żołnierzy

Rosja nazywa wojnę "specjalną operacją wojskową", a prezydent Władimir Putin w zeszłym roku oskarżył Seul o dostarczanie Ukrainie broni, mówiąc, że taka decyzja zniszczyłaby ich dwustronne stosunki.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol mówił wówczas, że jego kraj, sojusznik USA, nie dostarczył żadnej broni. Jego administracja twierdzi, że nie ma planów zmiany tej polityki.

Yoon przekazł, że południowokoreańskie prawo utrudnia bezpośrednią sprzedaż broni krajom w aktywnym konflikcie. 

Podczas styczniowej wizyty w Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Koreę Południową do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, powołując się na inne kraje, które po inwazji Rosji zmieniły swoją politykę niedostarczania broni krajom objętym konfliktem.

Korea Południowa skorzystała z europejskiego zrywu do dozbrojenia, podpisując w zeszłym roku z Polską umowę zbrojeniową o wartości 5,8 mld dolarów na sto wyrzutni rakietowych Chunmoo, czołgi K2, samobieżne haubice K9 i samoloty myśliwskie FA-50.

Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
Konflikty zbrojne
W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458