Według wyników z 2022 r. objętemu sankcjami Zachodu Sbierbankowi udało się zwrócić z zagranicy aktywa o wartości ponad 6 mld dolarów. Poinformował o tym prezes banku German Gref. Według niego bank sprzedał także swoje filie w Szwajcarii i Kazachstanie oraz zlikwidował oddziały na światowych rynkach za granicą.

„Ograniczyliśmy operacje instrumentami finansowymi na rynkach międzynarodowych, dzięki czemu udało nam się zwrócić z zagranicy ponad 6 miliardów dolarów” – powiedział Gref na konferencji prasowej w czwartek (cyt. RIA Nowosti).

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku gazu. Kolejna granica spadku pokonana

Zysk netto Sbierbanku w 2022 roku spadł 4,5-krotnie do 270,5 mld rubli (15,8 mld zł). Dla posiadaczy akcji banku to zła wiadomość. Akcjonariusze (państwo ma tutaj ponad 50 proc. udziałów), po raz pierwszy od 2000 roku postanowili nie wypłacać dywidendy za 2021 rok.

7 marca German Gref na spotkaniu z władzami rosyjskiego reżimu, przyznał że bank „zakończył okres nierentowności”. Zapewnił, że „osiągnięty margines bezpieczeństwa” pozwala wrócić do „rozważań nad kwestią wypłaty dywidendy za 2022 rok”.