06:01
11.03.2023

Sobotnia relacja

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 381
00:11
11.03.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:52
10.03.2023

Według Orbana zachodni przywódcy cierpią na „gorączkę wojenną”

- Nigdy świat nie był tak blisko, żeby z wojny lokalnej - wszak chodziło o Ługańsk i Donieck - wybuchła wojna światowa. Prawdopodobieństwo tego rośnie z dnia na dzień - podkreślił węgierski premier.

Czytaj więcej

Orban twierdzi, że Zachód jest bliski rozmów o wysłaniu wojsk na Ukrainę
23:29
10.03.2023

Zdjęcia satelitarne pokazują  zniszczenia Bachmutu

Pierwsze zdjęcie  wykonano 23 lutego, drugie - 6 marca.

23:00
10.03.2023

Zełenski nakłada sankcje na 120 osób fizycznych i 287 podmiotów prawnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o nałożeniu sankcji na 120 osób fizycznych i 287 podmiotów prawnych.

Spośród osób fizycznych większość to obywatele Federacji Rosyjskiej, ale także Cypru, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji i Holandii.

Środki ograniczające nałożono również na 287 podmiotów prawnych, w tym rosyjskie firmy bukmacherskie, organizatorów loterii, torów wyścigowych, firmy inwestycyjne i rozrywkowe i inne.

22:40
10.03.2023

Prezydent Biden spotkał się w Białym Domu z Ursulą von der Leyen

Biden i von der Leyen nakreślili inicjatywy mające na celu pomoc Ukrainie w odbudowie i zwrócili uwagę na wysiłki – w tym sankcje – mające na celu „dalsze degradowanie zdolności Rosji do prowadzenia nielegalnej wojny i jej systemu wojskowo-przemysłowego”.

Czytaj więcej

Biden i von der Leyen zapewniają: Jesteśmy zjednoczeni w pomocy dla Ukrainy
22:13
10.03.2023

Rosja wnioskuje o posiedzenie RB ONZ

W sprawie rusofobii.

Czytaj więcej

Rosja chce posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rusofobii
21:46
10.03.2023

Francuski  Auchan jeszcze bardziej obecny w Rosji

Auchan planuje otworzyć nowy sklep w Rosji, sprzedając prawie wyłącznie produkty marek własnych.

Nowy sklep „Mój Auchan” będzie oferował asortyment około 900 artykułów, z czego 90 proc. to produkty spożywcze pod markami własnymi Auchan.

Decyzja Auchan o utrzymaniu obecności w Rosji skłoniła Ukrainę do wezwania do bojkotu sieci. Auchan twierdzi, że jego główną misją w Rosji jest dostarczanie ludności wysokiej jakości produktów po przystępnych cenach.

21:23
10.03.2023

Zełenski: Na wileńskim szczycie Ukraina oczekuje od krajów członkowskich NATO wsparcia gwarancji bezpieczeństwa

- Tak, jesteśmy zaproszeni, ale chcielibyśmy zobaczyć odpowiednie kroki naprzód, poza statusem, jaki mamy dzisiaj w stosunkach z NATO – powiedział prezydent odpowiadając na pytanie, czego Ukraina oczekuje od szczytu Sojuszu w Wilnie.

Wołodymyr Zełenski podziękował państwom członkowskim NATO, które wspierają nasze państwo na polu walki, ale jednocześnie podkreślił znaczenie zapewnienia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.

20:58
10.03.2023

Republikańska kandydatka na prezydenta USA broni wsparcia dla Ukrainy

Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, są głęboko podzieleni co do tego, czy nadal wysyłać broń i pomoc dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Republikańska kandydatka na prezydenta USA broni pomocy dla Ukrainy
20:41
10.03.2023

Estoński polityk Aivo Peterson podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami

Estoński prorosyjski polityk Aivo Peterson został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa swojego kraju w związku z podejrzeniem o pracę dla rosyjskich służb specjalnych.

20:18
10.03.2023

35-letnin mężczyzna zginął w Chersoniu

W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta 35-latek zginął na miejscu w wyniku odniesionych ran.

Wczoraj w wyniku ostrzału w mieście zginęły trzy osoby - w tym dwie, które czekały na przystanku autobusowym.

19:59
10.03.2023

Pod Bachmutem zginął pierwszy estoński ochotnik walczący po stronie Ukrainy

7 marca 2023 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim na Ukrainie zginął były oficer Sił Zbrojnych Estonii Ivo Jurak. Poinformowały o tym estońskie media Postimees.

19:41
10.03.2023

W ataku na Ukrainę 9 marca Rosjanie zużyli miesięczną produkcję rakiet

Przedstawiciel służby prasowej ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow wyjaśnił, że rosyjskie zapasy wielu rodzajów broni rakietowej są „krytycznie niskie”, a przerwa między atakami wynika z faktu, że Rosjanie próbują nadrobić koszty amunicji poprzez produkcję, ale nie mogą produkować jej w wystarczających ilościach .

Czytaj więcej

9 marca Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami, które wyprodukowała w ciągu miesiąca
19:17
10.03.2023

Kanada zakazuje importu rosyjskiego aluminium i stali

Kanada zakazała importu wszystkich rosyjskich wyrobów aluminiowych i stalowych..

- Ukraina może i musi wygrać tę wojnę. Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odciąć lub ograniczyć dochody wykorzystywane do finansowania nielegalnej i barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę - powiedziała w oświadczeniu minister finansów Chrystia Freeland.

18:59
10.03.2023

Rosjanie piorą zyski z wojny w spółkach na Wyspach

Według Bloomberga, brytyjskie organy ścigania odkryły dużą liczbę fikcyjnych firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w ostatnich dwóch latach przez obcokrajowców. Prawdopodobnym celem jest tu pranie pieniędzy lub uchylania się od płacenia podatków.

Czytaj więcej

Rosjanie piorą zyski z wojny w spółkach w Wielkiej Brytanii
18:36
10.03.2023

USA obiecują pomóc Mołdawii w walce z próbami destabilizacji

John Kirby, rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, potwierdził, że Ameryka podziela pogląd Mołdawii, że nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Moskwy, ale planuje ona ustanowienie bardziej prorosyjskiego rządu.

- Ponieważ Mołdawia nadal integruje się z Europą, uważamy, że Rosja szuka opcji osłabienia mołdawskiego rządu, prawdopodobnie z ostatecznym celem stworzenia bardziej przyjaznej Rosji administracji w stolicy – powiedział Kirby.

- Mówiąc dokładniej, rosyjscy wysłannicy, niektórzy z obecnymi powiązaniami z rosyjskim wywiadem, starają się zorganizować i wykorzystać protesty w Mołdawii jako podstawę do wzniecenia i sfabrykowania powstania przeciwko mołdawskiemu rządowi - mówił amerykański polityk.

USA będą zatem pomagać w przekazywaniu informacji Mołdawii i potencjalnie przekazywać temu krajowi dodatkowe 300 mln dolarów pomocy energetycznej.

18:16
10.03.2023

W Kijowie pochowano Dmytro Kociubajłę, ps. Da Vinci

W pożegnaniu legendarnego dowódcy, który zginął 7 marca pod Bachmutem razem ze swoimi żołnierzami, uczestniczyło tysiące mieszkańców Kijowa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył pośmiertnie Kociubajłę Krzyżem Zasług Bojowych. W pogrzebie, prócz prezydenta Ukrainy, uczestniczyła też premier Finlandii Sanna Marin.

17:57
10.03.2023

Belgijski parlament uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

"Jestem wdzięczny Belgii za tę ważną decyzję dla każdego Ukraińca, za ten głęboko symboliczny krok" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

17:36
10.03.2023

Grupa Wagnera otworzyła punkty rekrutacyjne w 42 miastach

Jej szef, Jewgienij Prigożyn, wciąż martwi się dostawami amunicji.

Czytaj więcej

Prigożyn dziękuje za "heroiczne" zwiększenie produkcji amunicji
17:10
10.03.2023

Turcy zablokowali import równoległy do Rosji

Dzięki importowi równoległemu, czyli szarej strefie w handlu zagranicznym Rosjanie nadal mieli dostęp do takich towarów, jak chociażby iPhone i czy odzież z Zary, nawet kilka miesięcy po tym, jak ich zachodni producenci opuścili Rosję.

Czytaj więcej

Turcja blokuje import „na szaro” do Rosji
16:47
10.03.2023

W Tambowie w środkowej Rosji odsłonięto pomnik żołnierza z "Z"

16:28
10.03.2023

Kilka gazowców nie może opuścić Morza Azowskiego

Według danych portalu śledzenia statku Refinitiv Eikon, na Morzu Azowskim na zezwolenie na wpłynięcie na Morze Czarne przez Cieśninę Kerczeńską czekają trzy tankowce – gazowce Summer z partią LPG ok. 2,9 tys. ton, Gas Houston z 3,4 tys. ton LPG oraz Premier z 2,4 tys. ton, informuje agencja Reuters.

Czytaj więcej

Statki z rosyjskim gazem zablokowane na Morzu Azowskim
16:02
10.03.2023

Węgry przygotowują się do ponownego rozważenia stosunków z Rosją ze względu na „geopolityczne realia”

Rozumiem potrzebę przywrócenia stosunków rosyjsko-europejskich po wojnie, ale jest to dalekie od rzeczywistości - powiedział Orban.

15:43
10.03.2023

Sunak i Macron: Robimy wszystko, aby wojna nie rozprzestrzeniła się na inne części świata

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent Francji na wspólnej konferencji prasowej powiedzieli, że obydwa kraje blisko współpracują, aby Putin nigdy więcej nie mógł użyć źródeł energii jako broni. W tym celu chcą wypracować wspólną strategię, w tym strategię energetyczną.

Paryż i Londyn zdecydowały się na "konkretne działania" w postaci m.in. szkolenia ukraińskich żołnierzy.

15:17
10.03.2023

Szwajcaria  nie zmieni polityki zakazującej reeksportu broni na Ukrainę

Rząd Szwajcarii powiedział w piątek, że nie zmieni swojej wieloletniej polityki zakazującej transferu szwajcarskiej broni do kraju trzeciego, pomimo rosnącej presji, by eksportować ją na Ukrainę.

„Rada Federalna jest oddana wartościom szwajcarskiej neutralności i będzie nadal działać, aby zapewnić realizację korzyści płynących z neutralności” – brzmi komunikat rządu.

14:54
10.03.2023

Ławrow o Gruzji: Chodzi o to, aby stworzyć punkt zapalny na granicy Rosji

- To bardzo podobne do kijowskiego Majdanu. Nie ma wątpliwości, że ustawa ws. rejestracji tych organizacji pozarządowych, które otrzymają finansowanie spoza granic w wysokości co najmniej 20 proc. ich budżetu, była tylko pretekstem do, mówiąc ogólnie, zmiany władzy siłą - mówił o antyrządowych protestach w Gruzji szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej

Ławrow o Gruzji: Siłowa próba zmiany władzy. Jak Majdan na Ukrainie
14:44
10.03.2023

Kolej na północnym wschodzie Ukrainy nie będzie Południowa

Ukraiński rząd zmienia nazwy kolei regionalnych.

Czytaj więcej

Ukrainizacja kolei na Ukrainie. Ukraiński rząd uruchomił głosowanie
14:32
10.03.2023

Rosjanie budują nową linię obronną na Mierzei Arabackiej, na granicy z Krymem

O budowie linii obronnej przez Rosjan informuje Serhij Chłan, przedstawiciel chersońskiej rady obwodowej. Na Mierzei Arabackiej kopane mają być obecnie rowy przeciwczołgowe.

14:20
10.03.2023

Sześć osób rannych w ostrzale Konstantynówki

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, poinformował o kolejnym w piątek ostrzale Konstantynówki. W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób, ostrzał uszkodził także gazociąg.

13:56
10.03.2023

Auchan podwaja swoją obecność w Rosji

Francuska sieć hipermarketów nie przestaje oburzać zachodniej opinii publicznej. Auchan nie tylko nie wycofał się z Rosji po jej zbrojnej napaści na Ukrainę, ale zapowiedział, że otworzy tam nowy rodzaj sklepów.

Czytaj więcej

Auchan nie zamierza wyjść z Rosji. Otwiera tam nowy rodzaj sklepów
13:53
10.03.2023

Siergiej Ławrow: Rozmowa z Blinkenem była konstruktywna

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, mówiąc o swojej rozmowie z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem na marginesie szczytu G20 w Indonezji była "konstruktywna i pozbawiona emocji" - Na zakończenie rozmowy podaliśmy sobie ręce - stwierdził. Wcześniej Ławrow mówił, że rozmowa dotyczyła dwóch tematów: stabilności strategicznej i Ukrainy.

13:28
10.03.2023

Wizytę w Kijowie składa w piątek premier Finlandii, Sanna Marin

Marin wzięła udział m.in. w pogrzebie poległego w czasie walk, odznaczonego tytułem Bohatera Ukrainy, Dmytra Kociubajło.

13:07
10.03.2023

W obwodzie chersońskim samochód wjechał na minę. Dwie osoby nie żyją

We wsi Iszczenka, w obwodzie chersońskim, samochód osobowy wjechał na minę. W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne. O życie rannych w wyniku eksplozji walczą obecnie lekarze - podaje chersońska administracja obwodowa.

12:39
10.03.2023

Putinowi ufa 80 proc. Rosjan

Pytani przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) komu powierzyliby rozwiązanie ważnych dla państwa spraw, uczestnicy przeprowadzonego w Rosji sondażu najczęściej (37,5 proc.) wymieniali Władimira Putina.

Czytaj więcej

Sondaż: Działania Putina popierają ponad trzy czwarte Rosjan
12:33
10.03.2023

Ławrow o eksplozjach gazociągów Nord Stream: Bezpośredni atak na naszą własność

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, na antenie rosyjskiej telewizji mówił, że Rosja opowiada się za kompleksowym, transparentnym śledztwem ws. eksplozji, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Jeśli do takiego śledztwa nie dojdzie wówczas, jak stwierdził Ławrow, "Moskwa rozważy jak zareagować wobec Zachodu na ten bezpośredni atak na jej własność". Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził też, że śledztwo powinno być "obiektywne, bezstronne i transparentne" i "nie może ograniczyć się do tego, że coś zdecydowali Szwedzi, Duńczycy i Niemcy".

12:21
10.03.2023

Białoruś: Żubry są w niebezpieczeństwie przez ogrodzenie zbudowane przez Polskę

Zdaniem białoruskiego ministerstwa spraw zagranicznych, ogrodzenie zbudowane przez Polskę na granicy „nieuchronnie doprowadzi do zubożenia populacji żubra”. „Po sztucznym odtworzeniu różnorodność genetyczna populacji żubrów w Białowieży jest już bardzo niska, a ogrodzenie stwarza dodatkowe zagrożenie" – czytamy w opublikowanym przez resort komunikacie.

Czytaj więcej

Białoruś: Polskie ogrodzenie na granicy zagraża żubrom
12:11
10.03.2023

60 proc. odbiorców indywidualnych w Chersoniu odzyskało dostęp do prądu

Po ataku rakietowym w nocy z 9 na 10 marca prądu nie było w całym Chersoniu.

12:01
10.03.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę

W wyniku ostrzelania przez rosyjskie wyrzutnie rakiet Grad miejscowości w obwodzie donieckim uszkodzone zostały budynki mieszkalne, księgarnia i sklep - informuje Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego.

11:57
10.03.2023

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące zniszczony pomnik samolotu MiG-17 w Bachmucie

11:50
10.03.2023

Ukraińska armia zniszczyła siedem łodzi z rosyjskimi sabotażystami

O zniszczeniu przez Ukraińców rosyjskich łodzi, którymi rosyjska armia chciała przerzucić grupy sabotażystów i grupy rozpoznania na wyspy w pobliżu Chersonia, informuje Natalia Humeniuk, rzeczniczka Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:43
10.03.2023

Kreml: W Gruzji dochodzi do prowokacji, możliwe prowokacje przeciw Abchazji i Osetii Płd.

Dmitrij Pieskow, pytany o sytuację w Gruzji mówił, że w związku z niepokojami społecznymi w tym kraju istnieje "ryzyko prowokacji" przeciw Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznym republikom, związanym z Rosją, które istnieją na terytorium Gruzji, w jej, uznanych przez społeczność międzynarodową, granicach.

Czytaj więcej

Rosja o Gruzji: Znów widać czyjąś "niewidzialną rękę"
11:08
10.03.2023

Były oficer estońskiej armii poległ w walkach pod Bachmutem

Informacje takie przekazuje agencja Ukrinform. Iwo Jurak miał zginąć 7 marca, w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Według dostępnych danych jest to pierwszy obywatel Estonii, który zginął w czasie walk na Ukrainie. Jurak walczył w szeregach Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej, do którego dołączył jesienią 2022 roku.

10:40
10.03.2023

Alkohol w rosyjskich hotelach bez ograniczeń

Reżim rosyjski szuka dodatkowych pieniędzy na rozpętaną wojnę. Zobowiązał rosyjskie hotele z opcją „all inclusive” do dostarczania gościom alkoholu w nieograniczonych ilościach. Musi być to jednak wyłącznie alkohol rosyjskiej produkcji.

Czytaj więcej

Rosyjskie hotele upiją gości legalnie, ale tylko rosyjską wódką
10:26
10.03.2023

Rosjanie ostrzeliwują pogranicze obwodu charkowskiego

Informacje takie podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z informacji, przekazanych przez Synehubowa wynika, że w Kupiańsku uszkodzony został budynek centrum terapeutyczne dla dzieci.

10:20
10.03.2023

W Charkowie o 7 rano nadal większość mieszkańców nie miało dostępu do prądu

Włodymyr Skiczko, szef biura prasowego spółki Charkiwoblenergo poinformował rano, że choć większość infrastruktury krytycznej w Charkowie odtworzono, ale większość konsumentów indywidualnych w Charkowie, według stanu na 7 rano, nadal jest pozbawionych dostępu do prądu.

10:14
10.03.2023

Rosja zablokowała amerykański serwis muzyczny CBS

Rosyjski nadzór nad komunikacją i internetem Roskomnadzor zablokował serwis muzyczny CBS, z powodu piosenki ukraińskiego wykonawcy.

Czytaj więcej

Serwis muzyczny CBS zablokowany w Rosji. Powód: piosenka ukraińskiego wykonawcy
10:08
10.03.2023

Sądy separatystów skazują ukraińskich żołnierzy na wieloletnie więzienie

Wiktor Pochozej - skazany na 8,5 roku więzienia - miał, dowodząc oddziałem pułku Azow, uderzyć mieszkankę miasta kolbą karabinu oraz kopnąć ją.

Czytaj więcej

Donbas: Separatyści skazali Ukraińca na 8,5 roku więzienia za kopnięcie kobiety
09:48
10.03.2023

Na Ukrainie odwołano alarm powietrzny

Alarm trwał godzinę i 15 minut.

09:41
10.03.2023

Sadowy: Gdyby każde państwo robiło to, co Polska, dawno byśmy odzyskali terytoria

Polska dała nam leopardy, na Patrioty czekamy. Jeśli Polska da nam te sowieckie samoloty to będzie bardzo potężny postęp. Nie rozumiem dlaczego wiele państw debatuje. Jakie mogą być debaty? Dla kogo są przygotowane te leopardy np. w Niemczech czy we Francji? Dla kogo? - pytał mer Lwowa w rozmowie z RMF FM.

Czytaj więcej

Mer Lwowa: Gdyby inni robili to, co Polska, dawno byśmy odzyskali nasze terytoria
09:34
10.03.2023

Łukaszenko: Białoruś przekierowała na wschód 80 proc. swojego eksportu na zachód

- Poinformowano mnie, że ok. 80 proc. (naszego eksportu na Zachód) przekierowano na rynku zaprzyjaźnionych państw - oświadczył Aleksandr Łukaszenko, przywódca Białorusi, cytowany przez agencję BiełTA.

09:25
10.03.2023

Naprawa linii wysokiego napięcia w obwodzie odeskim zajmie kilka dni

Informacje takie przekazuje rzecznik odeskiej administracji obwodowej, Serhij Bratczuk. Infrastruktura energetyczna obwodu odeskiego została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego przeprowadzonego w nocy z 8 na 9 marca.

08:57
10.03.2023

Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Informacje takie przekazała na antenie ukraińskiej telewizji szefowa biura prasowego Południowego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, Natalia Humeniuk. Jak powiedziała okręty, na pokładzie których znajdują się pociski Kalibr wpłynęły do portów po wystrzeleniu niemal wszystkich rakiet, jakie miały na pokładach. Jak dodała Rosja jest w stanie skierować okręty uzbrojone w pociski Kalibr na wody Morza Czarnego - w razie potrzeby - w ciągu 2-3 godzin.

08:55
10.03.2023

Papież Franciszek gotów spotkać się z Władimirem Putinem

Mówiąc o trwającej na Ukrainie wojnie, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, papież stwierdził, że konflikt "napędzany jest imperialnymi interesami, nie tylko imperium rosyjskiego, ale też innych imperiów".

Czytaj więcej

Papież: Wojna na Ukrainie napędzana nie tylko interesami Rosji
08:53
10.03.2023

Alarm w Riazaniu. Władze twierdzą, że doszło do awarii

W Riazaniu uruchomiły się syreny systemu ostrzegania. Według lokalnych władz - doszło do awarii.

Czytaj więcej

W mieście w zachodniej Rosji rano zawyły syreny
08:22
10.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy do Polski wjechało prawie 10,3 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 19,1 tys. osób - podaje Straż Graniczna. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 17,9 tys. osób a od 24 lutego - ponad 8,4 mln.

08:19
10.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 79 razy w ciągu doby. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na obwód chersoński spadło 407 pocisków. W wyniku ostrzału cztery osoby zginęły, a trzy - w tym jedno dziecko - zostały ranne.

08:17
10.03.2023

Najpierw w Kijowie, a potem na całej Ukrainie rozległ się alarm przeciwlotniczy

Alarm jest spowodowany poderwaniem się rosyjskiego, ciężkiego bombowca MiG-31K z lotniska na Bialorusi. Myśliwce MiG-31K mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

08:14
10.03.2023

Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 464 dzieci

Dane takie podaje ukraińska prokuratura generalna. Z przekazywanych przez nią informacji wynika, że ranne, w wyniku działań wojennych, zostały 934 dzieci.

08:10
10.03.2023

Putin pogratulował Xi ponownego wyboru na prezydenta Chin

"Jestem pewien, że działając razem zapewnimy rozwój owocnej rosyjsko-chińskiej współpracy na różnych polach. Będziemy nadal koordynować wspólną pracę w najważniejszych kwestiach" - napisał rosyjski prezydent w depeszy gratulacyjnej do Xi Jinpinga, który w piątek został wybrany przez parlament na trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Chin.

07:54
10.03.2023

FT: Jeden z systemów Patriot prawdopodobnie już na Ukrainie

"Uważa się, że Ukraina otrzymała jeden z dwóch systemów obrony powietrznej Patriot obiecanych przez USA i Niemcy, ale system ten nie wszedł jeszcze do służby" - pisze "Financial Times". Ukraińskie media informowały we wtorek, powołując się na wywiad z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, który ukazał się w hiszpańskim dzienniku "La Razon", że na Ukrainie są już systemy Patriot. MON podał później, że doszło do pomyłki przy tłumaczeniu.

07:43
10.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja musi wyprodukować rakiety, nim przeprowadzi kolejny atak

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że rosyjski atak rakietowy na Ukrainę z 9 maca był pierwszym od 16 lutego. "Przerwy między kolejnymi falami uderzeń rosną prawdopodobnie dlatego, że Rosja musi obecnie zgromadzić (...) nowo wyprodukowane pociski dostarczone bezpośrednio przez przemysł (zbrojeniowy), zanim zgromadzi zapasy, by przeprowadzić uderzenie na tyle duże, by przełamać ukraińską obronę przeciwlotniczą" - czytamy w raporcie.

07:25
10.03.2023

Przewodniczący Dumy: Waszyngton nie pozwala Gruzji być suwerennym państwem

"Zgodnie z teorią amerykańskiej wyjątkowości, tylko USA mają prawo podejmowania niezależnych decyzji, a wszyscy inni muszą istnieć zgodnie z zasadami podyktowanymi przez Waszyngton. Każdy kraj, który się z tym nie zgadza, naraża się na 'kolorową rewolucję' w odpowiedzi" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin. "My opowiadamy się za wielobiegunowym światem. USA za jednobiegunowym i swoją hegemonią" - dodaje i zwraca uwagę, że w Gruzji do kryzysu wokół ustawy o zagranicznych agentach doszło w związku z ustawą "taką samą, jak przyjęta w USA 85 lat temu, która wciąż obowiązuje".

07:17
10.03.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Strategiczny cel Rosji się nie zmienił

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram oświadczyła, że "strategiczny cel Federacji Rosyjskiej się nie zmienił" a "wróg nie porzucił planów zniszczenie i zajęcia" ukraińskiego państwa. Obecnie, jak dodała Malar, Federacja Rosyjska koncentruje swoje główne wysiłki na wschodzie Ukrainy.

07:08
10.03.2023

30 proc. mieszkańców Kijowa pozbawionych ogrzewania

W Kijowie po ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosjan w nocy z 8 na 9 marca ogrzewania pozbawionych jest 30 proc. mieszkańców miasta. W stolicy przywrócono natomiast dostawy prądu i wody do wszystkich odbiorców - podał Serhij Popko, stojący na czele Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

07:04
10.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 156 990 żołnierzy, 3 448 czołgów, 6 742 pojazdy opancerzone, 2 475 zestawów artyleryjskich, 491 wyrzutnie rakiet, 256 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 107 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 337 pojazdy (w tym cysterny), 240 jednostek sprzętu specjalnego.

07:02
10.03.2023

ISW: Rosjanie mogą przygotowywać się do wznowienia działań ofensywnych w rejonie Wuhłedaru

ISW zwraca uwagę, że w sieci pojawiły się nagrania przedstawiające żołnierzy 136. Brygady Piechoty Zmechanizowanej, którzy apelują o więcej amunicji artyleryjskiej przed rzuceniem ich do walki w rejon Wuhłedaru, gdzie mają zastąpić 155. Brygadę Piechoty Morskiej, która poniosła w tym rejonie wysokie straty.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie posuwają się naprzód na północny-zachód od Bachmutu
06:45
10.03.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski

O ostrzale rejonu nikopolskiego przez rosyjskie wojska rakietowe i ciężką artylerię poinformował Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, który zamieścił na swoim kanale w serwisie Telegram zdjęcia, ilustrujące skutki ostrzału.

06:36
10.03.2023

Na Ukrainie nie ma pewności co do tożsamości jeńca, którego egzekucję nagrali Rosjanie

12-sekundowe nagranie pojawiło się w internecie w poniedziałek. Widać na nim nieuzbrojonego żołnierza w ukraińskim mundurze. Mężczyzna wydmuchuje dym z papierosa i mówi: "Chwała Ukrainie". W tym momencie słychać serię z karabinu maszynowego i mężczyzna upada na ziemię.

Czytaj więcej

Ukraina: Kim jest rozstrzelany jeniec? Przyznają się do niego dwie rodziny
06:06
10.03.2023

Ok. siedem godzin trwał rosyjski nalot na Ukrainę, który rozpoczął się w nocy z 8 na 9 marca

Atak był pierwszym od długiego czasu, w którym ukraińskiej obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić tak mało atakujących rakiet (około połowy, wcześniej było to nawet 3/4).

Czytaj więcej

Bombardowania zamiast szturmów. Co Rosja chce w końcu osiągnąć?
05:55
10.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie kwaterują żołnierzy w dzielnicach mieszkalnych

Ukraiński Sztab Generalny podał, że w okupowanym Rubiżnem, w obwodzie ługańskim, Rosjanie kwaterują swoich żołnierzy w dzielnicach mieszkalnych, między cywilami. "Żołnierze sił okupacyjnych zajmują pierwsze i drugie piętra budynków, cywile mieszkają wyżej" - czytamy w raporcie.

05:34
10.03.2023

Litewski wywiad: Rosja przygotowuje armię na długą konfrontację z Zachodem

Litewski wywiad szacuje, że sankcje nie zaszkodziły rosyjskim możliwością w zakresie finansowania armii, ponieważ Moskwa przesunęła na potrzeby sił zbrojnych zasoby przeznaczone na prowadzenie polityki społecznej.

Czytaj więcej

Litewski wywiad wojskowy: Rosja może prowadzić wojnę jeszcze dwa lata
05:13
10.03.2023

W czwartek wieczorem Rosjanie ostrzelali Zaporoże

Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża poinformował, że w wyniku wieczornego ostrzału miasta, przeprowadzonego przez Rosję, uszkodzone zostały budynki dwóch placówek edukacyjnych oraz obiekty infrastruktury krytycznej. W wyniku ostrzału doszło do pożaru, a ok. 20 tys. odbiorców zostało odciętych od prądu.

04:53
10.03.2023

Rosja przedstawi na forum RB ONZ rezolucję ws. międzynarodowego śledztwa ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Dmitrij Polianskij, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ zapowiedział, że treść takiej rezolucji zostanie przedstawiona na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ pod koniec marca.

04:29
10.03.2023

Zełenski: Ukraina zjednoczyła świat

- Ukraina osiągnęła największą jedność narodową w historii. Ukraina zjednoczyła świat. Ukraina zainspirowała inne narody sposobem, w jaki broni swojego kraju i wolności. Będzie właściwe, jeśli to wszystko znajdzie odzwierciedlenie w ukraińskiej kulturze, naszych instytucjach i naszym społeczeństwie. W ukraińskiej kinematografii. Ukraińskim teatrze. Ukraińskiej literaturze. Ukraińskiej muzyce. Ukraińskich sztukach wizualnych. Tak, aby wszystko to zachowało prawdziwe doświadczenia tych, którzy przechodzą przez wojnę, którzy są na froncie, którzy naprawdę doświadczają tego co oznacza "walczcie dalej - na pewno zwyciężymy" - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:25
10.03.2023

Mer okupowanego Mariupola: Ukraińcy, by dostać pracę, muszą mówić, że miasto zniszczyli ukraińscy nacjonaliści

Wadym Bojczenko, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Mariupola, w czasie konferencji prasowej mówił, że obecnie w mieście osoby, które starają się o pracę, muszą oświadczyć przed kamerą, że miasto nie zostało zniszczone przez Rosję, ale przez ukraińskich nacjonalistów. Taki sam warunek jest stawiany osobom, które ubiegają się o rosyjski paszport. Bojczenko tłumaczył, że mieszkańcy są zmuszeni ubiegać się o takie paszporty, ponieważ ci, którzy ich nie posiadają, nie mogą liczyć na otrzymanie pomocy humanitarnej, emerytury, a pracownicy sektora publicznego, którzy nie mają rosyjskiego paszportu, nie otrzymują pensji.

04:21
10.03.2023

Premier Mołdawii: Ukraińcy bronią swojej ojczyzny i wszystkich nas w całej Europie

- Powinniśmy być wdzięczni Ukrainie i Ukraińcom za obronę ich ojczyzny i wszystkich nas w całej Europie - oświadczył premier Mołdawii, Dorin Recean, cytowany przez serwis point.md. Recean mówił też, że podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło w nocy z 8 na 9 marca, żadna rosyjska rakieta nie przeleciała nad Mołdawią (w przeszłości zdarzyło się to co najmniej cztery razy).

04:16
10.03.2023

Rosja: W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie ma jednostek bojowych

Michaił Ulianow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Międzynarodowych Organizacjach w Wiedniu przekonuje, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie stacjonują żadne rosyjskie jednostki bojowe. "Jest tylko niewielki oddział ochrony radiologicznej, obecność którego w elektrowni, w warunkach ukraińskiego ostrzału, jest absolutnie konieczna" - oświadczył Ulianow. Dodał, że Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej broni rosyjska Gwardia Narodowa.

04:16
10.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 379