Do 1 marca zaszczepić przeciwko COVID-19 muszą się "osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym". Jak podkreśla resort zdrowia, obowiązek ten wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

MZ przypomina, że Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Brak poddania się szczepieniu może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Może też uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy.

Jak jednocześnie zaznaczono, "działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników".

Czytaj więcej

Nie ma szczepienia, nie ma nauki. RPO: należy zmienić prawo