Najczęstsze błędy w rachunku przepływów pieniężnych

Cash is king głosi słynne hasło, ważne zwłaszcza w czasach recesji i zawirowań gospodarczych.

Publikacja: 17.01.2023 20:00

Najczęstsze błędy w rachunku przepływów pieniężnych

Foto: Adobe Stock

Ostatnie zjawiska takie jak galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe czy kryzys energetyczny spowodowały, że przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za rok 2022 rachunek przepływów pieniężnych będzie miał szczególne znaczenie. Warto przy jego sporządzaniu uwzględnić wnioski z ostatnio opublikowanego przeglądu raportowań spółek wskazujące na najczęstsze błędy w tym obszarze.

Zgodnie z art. 45 ust.3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) rachunek przepływów pieniężnych jest nieodłączną częścią sprawozdania finansowego podlegającego obowiązkowemu badaniu. Stanowi on ważne uzupełnienie bilansu i rachunku zysków i strat, dostarczając informacji o faktycznych środkach pieniężnych generowanych przez spółkę oraz kierunkach ich wykorzystania. Informacje te są pomocne w ocenie płynności spółki i jej wypłacalności, co w obecnej sytuacji podwyższonej niepewności gospodarczej nabiera coraz większej wagi. Jednak rachunek przepływów pieniężnych spełnia tę funkcję tylko wtedy, gdy jest poprawnie sporządzony.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP