Rezerwy na umowy powodujące obciążenia
Galopująca w ostatnich miesiącach inflacja, gwałtowne wzrosty cen surowców, energii i usług spowodowały, że rentowność kontraktów zawartych nawet kilka miesięcy temu mogła znacznie się obniżyć, a ich realizacja zacząć generować straty.
Rachunkowość w czasach podwyższonej inflacji
Według danych GUS inflacja w Polsce rok do roku w marcu przekroczyła 10 proc., a wstępne wyniki za kwiecień wskazują na jej dalszy wzrost. Sytuacja ta powoduje, że bazujące na wartościach historycznych ujęcie księgowe w wielu przypadkach coraz bardziej oddala się od wartości rynkowych. Ustawa o rachunkowości daje jednak pewną przestrzeń do uwzględnienia zmiany cen.
Polityka rachunkowości w sprawozdaniu finansowym
W ramach sprawozdania finansowego istnieje obowiązek ujęcia opisu polityki rachunkowości. Zakres tego zwykle obszernego ujawnienia może budzić wątpliwości. W ich rozwianiu pomocne są opublikowane w 2021 r. zmiany do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 1, które zastosować można także do sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Ujęcie księgowe minimalnego podatku dochodowego
W ramach Polskiego Ładu, od 2022 roku wprowadzony zostaje minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Zmiany przepisów podatkowych będą wymagały odpowiedniego ujęcia księgowego już od początku nowego roku obrotowego. A dodatkowo koniec roku to zwykle okres zatwierdzania budżetów na rok kolejny, które będą obciążone nowym podatkiem. Dlatego już teraz warto rozważyć ujęcie księgowe nowej daniny.