Sposób na reanimację firmy - relacja z Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018

Sprzedaż to najlepsze wyjście z upadłości, ale sposób ten wymaga jeszcze udrożnienia sądów i kompetentnych uczestników procedury.

Aktualizacja: 12.11.2018 16:31 Publikacja: 12.11.2018 15:16

Sposób na reanimację firmy - relacja z Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018

Foto: Fotolia

To wnioski z X Jubileuszowego Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018, zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Allerhanda. Uczestniczyło w nim ponad 250 prawników.

Najbardziej gorące tematy to jak usprawnić sądy upadłościowe obciążone przed kilku laty upadłością konsumencką.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad tymi usprawnieniami.

Konsumencki zator

Sędzia Emil Szczepanik z Ministerstwa Sprawiedliwości ujawnił najnowsze zamierzenia resortu dotyczące upadłości konsumenckiej. Nie ma zgody, aby ją przesunąć do wydziałów cywilnych czy egzekucyjnych, za to jest pomysł powierzenia prowadzenia całej upadłości konsumenckiej syndykom i zastąpienia sędziego komisarza nadzorem administracyjnym.

W połączeniu z przekazaniem syndykowi pełnej obsługi zgłoszeń wierzytelności oznaczałoby to, że całą procedurę poprowadzi syndyk, a sąd tylko ją otworzy i na zakończenie ustali plan podziału.

– W sytuacji wzrastającej liczby wniosków o upadłość konsumencką (w 2017 r. 11 tys.) przy ponad 5,5 tys. upadłości i braku planów ich przeniesienia do sądów cywilnych to jedyne możliwe rozwiązanie – ocenia Karol Tatara, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, wiceprzewodniczący Sekcji Prawa Upadłościowego Instytutu Allerhanda.

Czytaj też: Nowe prawo restrukturyzacyjne obowiązuje w Polsce 2,5 roku - podsumowanie

Z kolei Piotra Zimmermana, radcę prawnego, smuci brak zgody na wyprowadzenie upadłości konsumenckich z sądów upadłościowych. Za ciekawy uważa natomiast pomysł powierzenia syndykom całej upadłości konsumenckiej i zastąpienia sędziego komisarza nadzorem administracyjnym.

– Wydaje się, że to rozwiązanie, nieco na wzór samodzielnej roli komornika, może być skutecznym sposobem na wiele problemów hamujących obecnie przebieg tych postępowań, chociaż otwiera drogę do analogicznego hamowania jego przebiegu przez wierzycieli niechętnych umorzeniu zobowiązań. Mogliby składać skargi na syndyka do sądu – dodaje radca prawny.

Szybkie pozbycie się

Nie brakowało także kwestii praktycznych prowadzenia procedur upadłościowo-restrukturyzacyjnych, o czym mówili głównie sędziowie, takich jak wątki związane z podatkami przy podziale firmy (masy upadłościowej) oraz istniejące wciąż różnice w praktyce stosowania przygotowanej likwidacji, czyli pre-packu.

Czytaj także: Nowe prawo restrukturyzacyjne - kto może z niego skorzystać

Na tej procedurze, na tym, jak działa ona w praktyce sądowej, skupił się także opublikowany na Kongresie raport Fundacji Court Watch. Z raportu wynika duża ostrożność sądów w stosowaniu tych przepisów, a także brak zaufania zarówno do sporządzanych wycen, jak i do waloru opłacalności tej procedury dla wierzycieli.

– Martwi też stosunkowo niska przeciętna wartość majątku sprzedawanego w tym postępowaniu, a zwłaszcza wyraźna zależność czasu trwania procedur od wartości sprzedawanego majątku. Na pewno brakuje też jednoznacznych przepisów o wejściu nabywcy przedsiębiorstwa w prawa i obowiązki z umów wzajemnych – bez prawa sprzeciwu drugiej strony. Miejmy nadzieję, że ustawodawca te drobne usterki przy najbliższej nowelizacji naprawi – wskazuje mec. Zimmerman.

Każdy miesiąc ma znaczenie

Zdaniem Bartosza Pilitowskiego, prezesa Fundacji Court Watch, procedura pre-packu ma wciąż ogromy potencjał do wykorzystania, potrzeba jednak ustabilizowania orzecznictwa, aby nie były nadużywane narzędzia służące do jej przedłużania. Tam, gdzie to nie następuje, postępowania trwają kilka miesięcy, a gdzie jest komplikowane – ponad rok. A każdy miesiąc ma ogromne znaczenie, ponieważ zamraża środki na kupno przedsiębiorstwa.

Czytaj też: Jak funkcjonują nowe przepisy o upadłości i restrukturyzacji firm

Ważne w tej procedurze jest zaoferowanie nabywcy upadającej firmy odpowiednio atrakcyjnej ceny. Tymczasem częstym utrudnieniem są zgłaszani przez wierzycieli rzekomo korzystniejsi zainteresowani, którzy jednak do zakupu firmy nie przystępują.

To wnioski z X Jubileuszowego Kongresu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego 2018, zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Allerhanda. Uczestniczyło w nim ponad 250 prawników.

Najbardziej gorące tematy to jak usprawnić sądy upadłościowe obciążone przed kilku laty upadłością konsumencką.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej