Zwolnienia z pracy online zostaną skontrolowane

Inspektorzy w pierwszej kolejności sprawdzą skargi na firmy niepłacące pensji podczas kryzysu.

Aktualizacja: 22.06.2020 10:40 Publikacja: 21.06.2020 19:22

Zwolnienia z pracy online zostaną skontrolowane

Foto: AdobeStock

Od poniedziałku 22 czerwca główny inspektor pracy odmraża kontrole pracodawców. W czasie epidemii inspektorzy pojawiali się wyłącznie w najpoważniejszych przypadkach: śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy oraz bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników.

Biorą dotacje, nie płacą pensji

– Wraz z uruchamianiem kolejnych sektorów gospodarki konieczne jest przywrócenie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w pełnym zakresie. To trudny czas dla pracowników i pracodawców. Jest wiele skarg wynikających ze spornych sytuacji w zakładach pracy, które wymagają reakcji i sprawdzenia przez inspektorów PIP – podkreśla Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy.

W czasie kryzysu do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło bowiem 6 tys. skarg od pracowników, z czego połowa dotyczy niepłacenia wynagrodzeń, zaniżania pensji czy spóźniania się przez pracodawców z regulowaniem tych płatności. Część tych skarg dotyczy przypadków, gdy pracodawca wystąpił o dofinansowanie do pensji pracowników. Po otrzymaniu wsparcia nie zapłacił im lub przelał tylko część należności za pracę.

Czytaj także: Koronawirus: zdalne cięcia etatów w czasie epidemii

Kolejne 1,5 tys. skarg dotyczyło nieprawidłowości w rozwiązywaniu umowy o pracę (np. dochodziło do tego online) a tych jest w ostatnim okresie znacznie więcej niż przed rozpoczęciem kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

– W branżach takich jak gastronomia, hotelarstwo i turystyka sytuacja finansowa przedsiębiorców jest naprawdę zła, więc może się tam zdarzać, że brakuje pieniędzy na wypłaty. Pozostali przedsiębiorcy, którzy mimo kryzysu są w dobrej kondycji finansowej, nie powinni wykorzystywać tej sytuacji do niepłacenia wynagrodzeń, bo to nadużycie prawa – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Gdy nie są płacone wynagrodzenia, inspektorzy pracy mają bardzo proste narzędzie: administracyjny nakaz zapłaty. Jeśli nie zostanie wykonany przez pracodawcę, może od razu trafić do egzekucji komorniczej.

– W czasie kryzysu podejście inspekcji pracy do przedsiębiorców powinno być bardziej złożone niż w normalnych czasach – komentuje Piotr Wojciechowski, adwokat, ekspert prawa pracy. – Co ma zrobić przedsiębiorca, który od miesięcy nie widział złotówki przychodu i nie ma na kontach pieniędzy na wypłaty?

Zdaniem Wojciechowskiego druga co do wielkości grupa skarg, na zasady wypowiadania umów o pracę, jest związana w dużej mierze z popularną w czasie kwarantanny metodą wypowiadania umów o pracę w sposób zdalny, w czasie spotkań online czy e-mailem.

Bez podania ręki

Ze względu na trwające zagrożenie zarażenia koronawirusem inspektorzy pracy będą zobowiązani do zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa przed wejściem do zakładu pracy.

– Zadbaliśmy o to, by inspektorzy pracy mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, a pracodawcy mieli poczucie, że kontrola nie niesie dodatkowych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych – dodaje Wiesław Łyszczek.

W myśl wytycznych Głównego Inspektoratu Pracy przed rozpoczęciem kontroli inspektor skontaktuje się z pracodawcą, którego planuje odwiedzić, aby ustalić obowiązujące w tej firmie procedury sanitarne.

W czasie kontroli inspektor powinien się poddać obowiązującym u pracodawcy ograniczeniom i obowiązkom związanym z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a także m.in. zachować dystans wobec innych osób i nie podawać im dłoni na powitanie.

W firmach, w których nie doszło do zakażenia pracowników koronawirusem ani nie ma podejrzenia takiego zakażenia, inspektor pracy przeprowadzi kontrolę w maseczce medycznej lub półmasce filtrującej FFP1 (albo lepszej) i rękawiczkach, w możliwie jak najkrótszym czasie. GIP zaleca korzystanie w czasie kontroli z wydzielonego pomieszczenia.

W razie kontroli w firmie, w której wystąpiły przypadki zakażenia SARS-CoV-2, inspektor będzie wyposażony w półmaskę filtrująca FFP2, FFP3, osłonę twarzy lub okulary ochronne z osłonką boczną, rękawice jednorazowe i kombinezon.

Możliwe zdalne kontrole

Wytyczne GIP przewidują także możliwość przeprowadzenia kontroli bez wizytowania firmy.

Wówczas dokumenty udostępnione inspektorowi przez pracodawcę do kontroli poza terenem zakładu zostaną poddane 24-godzinnej kwarantannie w szczelnie zamykanych pojemnikach.

Dopiero po upływie doby zostaną wyjęte i skierowane do użytku.

Od poniedziałku 22 czerwca główny inspektor pracy odmraża kontrole pracodawców. W czasie epidemii inspektorzy pojawiali się wyłącznie w najpoważniejszych przypadkach: śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy oraz bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników.

Biorą dotacje, nie płacą pensji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego