Wielka Brytania: Będzie próba obalenia rządu Rishiego Sunaka w Izbie Gmin

Ed Davey, lider Liberalnych Demokratów, zapowiedział przedstawienie w Izbie Gmin wniosku o wotum nieufności dla rządu Rishiego Sunaka, by doprowadzić do wyborów parlamentarnych w czerwcu - informuje Sky News.

Publikacja: 06.05.2024 15:10

Rishi Sunak

Rishi Sunak

Foto: PAP/EPA

Davey zapowiedział złożenie takiego wniosku po miażdżących dla torysów wynikach wyborów lokalnych. Partia Rishiego Sunaka straciła w tych wyborach 474 mandatów radnych.

Wielka Brytania: Partia Konserwatywna doznała bolesnej porażki w wyborach lokalnych

Torysi przegrali m.in. starcie o utrzymanie stanowiska burmistrza regionu West Midlands — dotychczasowy burmistrz, Andy Street, przegrał tu z Richardem Parkerem z Partii Pracy. O zwycięstwie Parkera zdecydowało 1 508 głosów.

Zarówno Partia Pracy, jak i Liberalni Demorkaci zyskali w wyborach lokalnych po ponad 100 mandatów radnych.

Czytaj więcej

Wielka Brytania skręca w lewo. Czarne chmury nad konserwatystami

Wzywając szeregowych posłów Partii Konserwatywnej do poparcia wniosku o wotum nieufności, Ed Davey mówił, że „wybory lokalne pokazały, iż kraj ma już dość Rishiego Sunaka i jego oderwanego od rzeczywistości konserwatywnego rządu”.

„Partia Konserwatywna na trzecim miejscu po raz pierwszy w tym pokoleniu”

- Konserwatyści zostali zepchnięci na trzecie miejsce po raz pierwszy w tym pokoleniu — podkreślił Davey dodając, że Liberalni-Demokraci przejęli byłe bastiony torysów.

345

Tyloma mandatami (z 650) dysponuje w Izbie Gmin Partia Konserwatywna

- Mimo to Sunak nadal desperacko próbuje się utrzymać przy władzy, ukrywając się na Downing Street aż do gorzkiego końca — dodał.

- Konserwatywni parlamentarzyści muszą obudzić się (...) i dać krajowi wybory, których ten tak desperacko chce i potrzebuje — mówił też lider Liberalnych-Demokratów.

Wniosek ws. wotum nieufności wobec rządu Sunaka nie ma szans powodzenia, jeśli nie poprze go część torysów. Partia Konserwatywna dysponuje w liczącej 650 parlamentarzystów Izbie Gmin 345 mandatami. 

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii muszą odbyć się nie później niż 28 stycznia 2025 roku. W sytuacji innej niż wotum nieufności wobec rządu decyzję o terminie wyborów podejmuje premier, który przedstawia monarsze wniosek o rozwiązanie Izby Gmin.

Davey zapowiedział złożenie takiego wniosku po miażdżących dla torysów wynikach wyborów lokalnych. Partia Rishiego Sunaka straciła w tych wyborach 474 mandatów radnych.

Wielka Brytania: Partia Konserwatywna doznała bolesnej porażki w wyborach lokalnych

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump otrzyma głos swojej głównej rywalki. "Biden to katastrofa"
Polityka
To koniec rządów konserwatystów? Rishi Sunak ogłasza wybory w Wielkiej Brytanii
Polityka
Rozpad skrajnej prawicy w Unii Europejskiej. Le Pen odcina się od AfD
Polityka
Marine Le Pen odcina się od niemieckiego AfD. Powodem wypowiedzi o nazistach
Polityka
Irlandia, Hiszpania i Norwegia ogłoszą uznanie Palestyny jako państwa. Izrael reaguje