Self-cleaning w zamówieniach publicznych

Czy wykonawca musi poinformować zamawiającego o okolicznościach, które jego zdaniem mogą mieć wpływ na ocenę jego wiarygodności i rzetelności? Czy działania naprawcze podjęte „z ostrożności" są z założenia nieskuteczne? – na te m.in. pytania odpowiadają dr Aleksandra Sołtysińska i radca prawny Aldona Kowalczyk.

Publikacja: 10.12.2020 16:15

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: Adobe Stock

Ostatnio do Krajowej Izby Odwoławczej trafia coraz więcej spraw dotyczących wykluczania wykonawców z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, a także podjętych przez wykonawców czynności w ramach self-cleaning. Instytucja ta, implementowana z dyrektyw unijnych w sprawie zamówień publicznych do polskiej ustawy - Prawo zamówień publicznych (Pzp), przyznaje wykonawcom ubiegającym się o zamówienie publiczne prawo do przedstawienia dowodów na to, że zastosowali z własnej inicjatywy środki naprawcze, które świadczą o ich wiarygodności i rzetelności, pomimo zaistnienia jednej z podstaw wykluczenia z przetargu.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP