1 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej, która zdelegalizowała urządzenia do nielegalnych gier. Za złamanie zakazu urządzanie gier hazardowych bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia grozi bardzo wysoka kara pieniężna -100 tys. zł od każdego nielegalnego automatu. Od 1 lipca polscy operatorzy internetowi mają blokować strony z ministerialnego rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych "niezgodnie z ustawą". Internautów zelektryzowała wiadomość, że blokada może dotknąć m.in. portal Facebook, gdyż są na nim udostępniane i promowane witryny gier hazardowych takich jak Real Vegas, Slotomania czy Vegas Stars Casino.

Pojawiły się  wątpliwości, co należy rozumieć pod pojęciem gier na automatach. Postanowiło rozwiać je Ministerstwo Finansów. Jak poinformowało na swojej stronie internetowej, grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach, urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości (art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych).

- Grami na automatach są także gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, organizowane w celach komercyjnych, w których grający nie ma możliwości uzyskania wygranej pieniężnej lub rzeczowej, ale gra ma charakter losowy (art. 2 ust. 5) - czytamy w komunikacie MF

Powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych, MF stwierdza, że całkowita lub częściowa losowość jest zasadniczą cechą charakterystyczną dla gier hazardowych.

- Gra ma charakter losowy, gdy dla gracza jej wynik jest nieprzewidywalny. Wprowadzenie dodatkowych elementów o charakterze niehazardowym, np. pytań, które mają jedynie sugerować, że wygrana w grze jest zależna od wiedzy gracza, a nie od przypadku, nie zmienia faktu, że jest to gra na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, jeżeli zawiera w sobie element losowości - wyjaśnia MF.

Co robić w przypadku wątpliwości co do charakteru gier na danym urządzeniu?  Trzeba zwrócić się do Ministra Rozwoju i Finansów z wnioskiem o rozstrzygnięcie charakteru gier na automatach (w trybie at. 2 ust. 6 ww. ustawy).

- Jedynie decyzja ministra właściwego do spraw finansów publicznych rozstrzyga o charakterze tych gier w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych - podkreśla MF w opublikowanym komunikacie.

To oznacza, że do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy nie jest uprawniona jednostka badająca (upoważniona do badań technicznych automatów i urządzeń do gier).

- Przedmiotem opinii wydawanej przez taką jednostkę badającą jest jedynie to, czy badany automat może być legalnie eksploatowany przez podmiot uprawniony do oferowania gier na automatach, zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie urządzania tych gier - wyjaśnia ministerstwo.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM