Kara za brak informacji o przyprawach ze wzmacniaczem smaku w majonezie - wyrok WSA

Skład złożonej przyprawy, która zawiera wzmacniacze smaku musi być ujawniony na etykiecie produktu. Brak informacji o takich dodatkach jest niezgodny z prawem.

Aktualizacja: 17.12.2017 13:05 Publikacja: 16.12.2017 23:01

Kara za brak informacji o przyprawach ze wzmacniaczem smaku w majonezie - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Spółka została ukarana 50 tys. zł za wprowadzenie do obrotu produktów o niewłaściwej jakości handlowej.

Chodziło o majonezy i sosy majonezowe. Kłopoty producenta zaczęły się, kiedy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadzili kontrolę jakości handlowej. Pobrali próbki dwóch wyrobów. Po badaniach okazało się, że skład towarów nie odpowiadał ich opisowi.

Producent w wykazach składników nie wskazał wzmacniaczy smaku: glutaminianu monosodowego E621 i 5 – rybonukleotydów disodowych (E635). Tymczasem te dwa wzmacniacze zawierała inna złożona przyprawa w płynie, która została użyta do produkcji majonezu.

Inspekcja uznała, że brak zamieszczenia informacji o dodatkach pełniących funkcję wzmacniaczy smaku w wyrobie gotowym jest niezgodny z prawem.

Jeszcze nie wprowadzono na rynek

Konsekwencją tego było postępowanie zakończone wymierzeniem kary pieniężnej.

Spółka odwołała się od decyzji o karze. Jej zdaniem nie wprowadzała do obrotu zakwestionowanych partii majonezów, gdyż sporne wyroby nie opuściły fabryki producenta w celu sprzedaży. Zakwestionowane partie majonezu były zabezpieczone i nie były zwolnione przez służby jakości żywności producenta. To oznacza, że nie zostały faktycznie wprowadzone na rynek. Podkreśliła, że zgodnie z zapisem w protokole kontroli producent nie składuje na terenie zakładu wyprodukowanych wyrobów, lecz przewozi je do magazynu zewnętrznego, gdzie towar oczekuje na zwolnienie do obrotu. Próbki pobrano bezpośrednio z linii produkcyjnej, a partie produktu zostały zabezpieczone przez organ przed ich wprowadzeniem do obrotu, tj. w fazie produkcji.

Firma nie zgadzała się też co do zarzutów związanych ze wzmacniaczami smaku. Tłumaczyła, że glutaminian monosodowy i rybonukleotydy disodowe będące składnikami składnika złożonego – innej przyprawy nie pełnią żadnej funkcji technologicznej w wyrobach gotowych, takich jak majonez. Obecność ww. wzmacniaczy smaku w produktach gotowych wynika z zasady przenoszenia i tym samym ich deklarowanie w składzie majonezu nie jest konieczne.

Jakość handlowa

Te argumenty nie przekonały jednak głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przypomniał, że jakość handlowa oznacza cechy artykułu rolno-spożywczego dotyczące jego właściwości organoleptycznych, fizykochemicznych i mikrobiologicznych w zakresie technologii produkcji, wielkości lub masy oraz wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, prezentacji i oznakowania, nieobjęte wymaganiami sanitarnymi, weterynaryjnymi lub fitosanitarnymi. Wprowadzane do obrotu artykuły rolno-spożywcze powinny spełniać wymagania w zakresie jakości handlowej, jeżeli w przepisach o jakości handlowej zostały określone takie wymagania, oraz dodatkowe wymagania dotyczące tych artykułów, jeżeli ich spełnienie zostało zadeklarowane przez producenta.

Co to są składniki

Inspektor podkreślił, że wykaz składników obejmuje wszystkie składniki środka spożywczego wymienione w malejącej kolejności ich masy w momencie użycia przy wytwarzaniu. Ponadto „składnik" oznacza każdą substancję lub produkt, w tym środki aromatyzujące, dodatki do żywności, enzymy spożywcze oraz każdy komponent składnika złożonego, użyte przy wytworzeniu lub przygotowywaniu danego środka spożywczego i nadal obecne w produkcie gotowym, nawet jeżeli ich forma uległa zmianie. Natomiast składnik złożony może być włączony do wykazu składników pod własną nazwą w zakresie, w jakim jest to przewidziane przez prawo lub przyjęte zwyczajowo, w przeliczeniu na jego całkowitą masę, pod warunkiem, że natychmiast po nim występuje wykaz jego składników.

Zdaniem urzędników składnika złożonego zastosowanego przez spółkę nie można zakwalifikować do żadnego z przypadków, w stosunku do których ustawodawca nie wymaga wskazywania w oznakowaniu składników składnika złożonego.

W decyzji wskazano też, że wprowadzanie nabywcy w błąd, bez względu na to, czy jest on konsumentem finalnym, czy też przedsiębiorcą zawodowo trudniącym się przetwórstwem i handlem żywnością, stanowi nieuczciwą praktykę. Sprzedaż środka spożywczego niespełniającego wymogów zawartych w deklaracji producenta godzi w dobro, jakim jest pewność i bezpieczeństwo obrotu.

Co na to sąd

Spółka zaskarżyła decyzję o karze, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę.

Przypomniał, że prawo żywnościowe ma na celu ochronę interesów konsumentów i powinno stanowić podstawę dokonywania przez nich świadomego wyboru związanego ze spożywaną przez nich żywnością. Ma na celu zapobieganie oszukańczym lub podstępnym praktykom, fałszowaniu żywności oraz wszelkim innym praktykom mogącym wprowadzić konsumenta w błąd.

Jak tłumaczył WSA informacja, że artykuł rolno-spożywczy spełnia wymagania powinna być zawarta w oznakowaniu. Ono z kolei zawierać powinno informacje istotne z punktu widzenia jakości handlowej artykułu rolno-spożywczego, w szczególności: nazwę, inne dane umożliwiające identyfikację oraz odróżnienie go od innych.

Sąd zauważył, że do produktu finalnego, czyli spornego majonezu nie dodano bezpośrednio wzmacniaczy smaku ani zapachu, ale posłużono się w tym celu przyprawą, która te składniki zawiera. Zgodził się, że producent błędnie uznał, iż nie ma obowiązku podawania szczegółowego składu przyprawy złożonej.

W ocenie WSA pominięty w wykazie składników składnik złożony można wykazać na dwa sposoby, tj. poprzez wymienienie nazwy składnika złożonego, po której należy wymienić jego skład lub też poprzez wskazanie składników składnika złożonego, jako składników wyrobu gotowego z uwzględnieniem kolejności malejącej według masy składników użytych w momencie produkcji. Obowiązek ten wynika z przepisów.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 września 2017 r.

Spółka została ukarana 50 tys. zł za wprowadzenie do obrotu produktów o niewłaściwej jakości handlowej.

Chodziło o majonezy i sosy majonezowe. Kłopoty producenta zaczęły się, kiedy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadzili kontrolę jakości handlowej. Pobrali próbki dwóch wyrobów. Po badaniach okazało się, że skład towarów nie odpowiadał ich opisowi.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO