Zmiany w centralnej ewidencji działalności gospodarczej

Przedsiębiorca będzie podawać w CEIDG adres do doręczeń i adres miejsca stałego wykonywania działalności. Zawieszenie działalności będzie mogło nastąpić na czas nieokreślony albo określony, ale nie krótszy niż 30 dni.

Publikacja: 10.04.2018 06:30

Zmiany w centralnej ewidencji działalności gospodarczej

Foto: Fotolia.com

Z końcem kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej ustawa ewidencyjna). Zastąpi ona dotychczasowe przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej u.s.d.g.). Dotychczasową „konstytucję przedsiębiorców" zastąpi nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców. Nie obejmuje ona jednak zagadnień dotyczących prowadzenia CEIDG, które uregulowano w odrębnym akcie prawnym – ustawie ewidencyjnej.

Nowe i stare reguły

Wejście w życie Prawa przedsiębiorców i ustawy ewidencyjnej nastąpi zasadniczo 30 kwietnia 2018 r. W przypadku ustawy ewidencyjnej później (1 lipca 2018 r.) wejdą w życie tylko art. 52 ust. 2 i 9 oraz art. 57 tej ustawy, dotyczące uzyskiwania zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i składkami oraz wnoszenia opłat drogą elektroniczną za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy.

Przepisy ustawy ewidencyjnej w znacznym stopniu powtarzają dotychczasowe regulacje. Do zmian przewidzianych tym aktem należą m.in.:

- wprowadzenie podziału danych przedsiębiorcy, wpisywanych do CEIDG, na dane ewidencyjne i informacyjne, z zasadą, że zmiany danych informacyjnych można dokonać w dowolnym terminie,

- umożliwienie przedsiębiorcy publikowania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o pełnomocniku lub prokurencie oraz

- uwzględnienie, przewidzianej w Prawie przedsiębiorców, możliwości zawieszenia przez przedsiębiorców – osoby fizyczne, działalności nawet na czas nieokreślony, z zasadą automatycznego wznowienia działalności po upływie wskazanego przez przedsiębiorcę okresu zawieszenia.

Przykład:

Osoba prowadzi działalność w zakresie ogrodnictwa. Zgodnie z art. 4 ustawy ewidencyjnej nie będzie ciążyć na niej obowiązek wpisu do CEIDG z tytułu tej działalności. Przepisów działu II ustawy ewidencyjnej (dotyczących CEIDG) nie będzie stosować się do działalności, o której mowa w art. 6 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, czyli m.in. działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. W art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców przewidziano także wyłączenie z obowiązku wpisu do CEIDG ze względu na wysokość przychodów. Zgodnie z tym przepisem nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 50 proc. płacy minimalnej to 1050 zł) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Osoba spełniająca te warunki będzie mogła złożyć wniosek o wpis do CEIDG i w takim przypadku jej działalność stanie się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku. W przepisach przejściowych zastrzeżono dodatkowo, że art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców stosuje się także do działalności wykonywanej przez osoby, które w okresie 12 miesięcy przed wejściem w życie tej ustawy (czyli przed 30 kwietnia 2018 r.), nie były wpisane do CEIDG lub których wpis został wykreślony z CEIDG wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie Prawa Przedsiębiorców, nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed wejściem w życie tej ustawy wykonywały działalność gospodarczą.

Dane przedsiębiorcy

Wpisowi do CEIDG będą podlegać dane ewidencyjne przedsiębiorcy i dotyczące go dane informacyjne. Do danych ewidencyjnych zaliczono m.in. adres do doręczeń oraz – jeżeli przedsiębiorca posiada takie miejsce – adres stałego miejsca wykonywania działalności, a także inne dane kontaktowe (np. adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu), o ile te dane zostały zgłoszone we wniosku o wpis do CEIDG.

Do danych ewidencyjnych będzie należeć także przedmiot wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) na poziomie podklasy, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności. Przedsiębiorca wpisany do CEIDG przed 30 kwietnia 2018 r. będzie musiał zgłosić zmianę w zakresie przedmiotu działalności w celu dostosowania wpisu do nowych wymogów przy pierwszym wniosku o zmianę wpisu do CEIDG.

Do danych informacyjnych zaliczono m.in. datę zawieszenia i wznowienia działalności oraz informację o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej, o ile została zgłoszona we wniosku o wpis do CEIDG (przedsiębiorca nie będzie musiał podawać tej informacji).

W art. 15 ust. 1 ustawy ewidencyjnej uregulowano obowiązek składania wniosków o zmianę wpisu i wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG. W sprawach danych ewidencyjnych zachowano termin 7 dni na złożenie wniosku, od dnia zmiany danych. Natomiast dane informacyjne przedsiębiorca będzie mógł zmienić w każdym czasie. Należy jednak pamiętać o art. 601 § 1 i 2 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 618), w których przewidziano, że za wykonywanie działalności bez wymaganego zgłoszenia do CEIDG albo niedopełnienie obowiązku zgłaszania zmian danych grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny. Zgodnie z art. 24 § 1 kodeksu wykroczeń grzywna może zostać wymierzona w wysokości od 20 do 5000 zł. Osoba fizyczna wpisana do CEIDG ponosi także odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jej wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu w ustawowym terminie albo niezgłoszeniem zmian danych objętych wpisem, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą osoba wpisana do CEIDG nie ponosi odpowiedzialności.

Przykład:

Przedsiębiorca będzie świadczyć usługi tylko u klientów. W takim przypadku w CEIDG trzeba wpisać jego adres do doręczeń. Adres miejsca wykonywania działalności musiałby zostać ujawniony w CEIDG jedynie w przypadku, gdyby wykonywanie działalności w tym miejscu było stałe. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek złożyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy będą wpisywane do CEIDG. W razie powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o nieposiadaniu przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie, minister wezwie przedsiębiorcę do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego lub dokonania odpowiedniej zmiany wpisu, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli przedsiębiorca, mimo wezwania, nie przedstawi dowodu posiadania tytułu prawnego lub nie dokona zmiany wpisu, minister wykreśli go z CEIDG.

Dodatkowe informacje

Integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG będzie żądanie:

- wpisu albo zmiany wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),

- zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz

- zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Do wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca będzie mógł dołączyć m.in.:

- zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne, o których mowa w przepisach o podatku od towarów i usług oraz

- żądanie przyjęcia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niepodjęcie lub zawieszenie działalności

W razie dokonania wpisu do CEIDG osoba fizyczna będzie mogła złożyć wniosek o wpis z informacją o niepodjęciu działalności. Możliwe będzie także zawieszenie działalności. Nowe wymagania związane z zawieszeniem określono w art. 22-25 Prawa przedsiębiorców. Przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł zawiesić działalność na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni. Okres zawieszenia rozpocznie się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu i będzie trwać do dnia wskazanego w tym wniosku albo do dnia wskazanego we wniosku o wznowienie działalności.

Przykład:

Działalność zechce zawiesić przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Będzie mógł skorzystać z takiej możliwości tylko wtedy, jeżeli zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W razie zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia jak za przestój, do zakończenia okresu zawieszenia działalności. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z zawieszenia, będzie mógł złożyć wniosek o wpis takiej informacji bez wskazywania okresu, na jaki następuje zawieszenie. W takim przypadku będzie musiał później zgłosić wznowienie działalności odrębnym wnioskiem. Jeżeli jednak, we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu, wskaże okres, na jaki zawiesza działalność, to wznowienie nastąpi automatycznie z upływem tego okresu. Jeżeli przedsiębiorca poda, w ramach danych kontaktowych, numer telefonu, to na ten numer CEIDG będzie mogła przesłać np. informację o zbliżającym się upływie okresu zawieszenia. Do działalności gospodarczej zawieszonej na podstawie przepisów u.s.d.g. będą miały zastosowanie nowe regulacje.

Pełnomocnicy i prokurenci

Przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł opublikować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informację o swoim pełnomocniku lub prokurencie. Taka informacja będzie obejmować m.in.: zakres pełnomocnictwa lub rodzaj i sposób wykonywania prokury, datę udzielenia pełnomocnictwa lub ustanowienia prokury oraz adres do doręczeń pełnomocnika lub prokurenta. Opublikowanie w ten sposób informacji o pełnomocniku będzie równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie, a opublikowanie informacji o prokurencie będzie równoznaczne z ustanowieniem prokury.

W razie skorzystania z takiej możliwości, nie będzie obowiązku posługiwania się odrębnym dokumentem pełnomocnictwa w sprawach przed organami administracji publicznej. Przepisów dotyczących publikowania w CEIDG informacji o pełnomocnikach i prokurentach nie będzie stosować się w sprawach prowadzonych na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 201 ze zm.) i  ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 508 ze zm.).

Złożenie wniosku

Wniosek o wpis będzie mógł zostać przekazany do CEIDG z wykorzystaniem formularza elektronicznego, zamieszczonego na stronie internetowej CEIDG. Wniosek o wpis będzie można sporządzić także w postaci papierowej, a następnie:

- złożyć w wybranym urzędzie gminy albo

- wysłać przesyłką rejestrowaną na adres wybranego urzędu gminy (w takim przypadku podpis wnioskodawcy musi być poświadczony przez notariusza).

Organ gminy przekształci wniosek w postaci papierowej w dokument elektroniczny i prześle do CEIDG nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu jego otrzymania. Jeżeli wniosek w postaci papierowej będzie niepoprawny, organ gminy niezwłocznie wskaże wnioskodawcy uchybienia i wezwie go do skorygowania lub uzupełnienia wniosku - w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Wniosek o wpis nadal będzie wolny od opłat.

Ważne przepisy

- ustawa z 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (DzU z 2018 r. poz. 647)

- ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 646)

- ustawa z 6 marca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (DzU z 2018 r. poz. 650)

- ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2168 ze zm.)

Z końcem kwietnia wejdzie w życie nowa ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej ustawa ewidencyjna). Zastąpi ona dotychczasowe przepisy dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej u.s.d.g.). Dotychczasową „konstytucję przedsiębiorców" zastąpi nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców. Nie obejmuje ona jednak zagadnień dotyczących prowadzenia CEIDG, które uregulowano w odrębnym akcie prawnym – ustawie ewidencyjnej.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego